Predsednik vlade Janez Janša, Drnovškov sin Jaša, sestra Helena Zorko in hči Nana Forte (od desne proti levi) na včerajšnji žalni seji Državnega zbora (Foto: T. K.)

Veliki državnik samostojne Slovenije

Ob smrti nekdanjega predsednika države Janeza Drnovška so sožalje njegovim najbližjim izrekli tudi ugledni slovenski politiki. Ocenili so tudi njegovo vlogo v slovenski in mednarodni politiki.

Predsednik republike Slovenije Danilo Türk je dejal, da smo Janeza Drnovška v Sloveniji spoštovali in občudovali kot modrega politika, kot človeka širokih obzorij, kot uspešnega predsednika vlade in predsednika republike ter kot osebnost, ki je vložila svoje najboljše sposobnosti v naš skupni napredek in v prizadevanje za blaginjo državljank in državljanov Slovenije. "Njegov prispevek je bil izjemen in v naših srcih se je zapisal kot resnični voditelj. Njegovo delo je močno utrdilo ugled Slovenije v svetu," je dejal sedanji predsednik države. "Janeza Drnovška sem tudi osebno dobro poznal in v veliko čast mi je bilo, da sem lahko z njim sodeloval v diplomatski aktivnosti naše države ter na posvetovanjih o skupni prihodnosti. Spomin na njegovo delo mi ostaja kot vzor premišljenosti in tehtnosti."

Premier Janez Janša je ob smrti nekdanjega predsednika države rekel, da ima Janez Drnovšek kot dolgoletni predsednik slovenske vlade in kasneje tudi države velike zasluge za socialni in gospodarski razvoj Slovenije. "Še posebej cenimo njegov prispevek ob vključevanju Slovenije v evro-atlantske povezave. V spominu ga bomo ohranili kot državnika in kot človeka, ki je tudi pri osebnem spopadu z zahrbtno boleznijo ohranil življenjski optimizem, hkrati pa zmogel še veliko moči, da je aktivno zagovarjal solidarnost z ljudmi v stiski tako doma kot v svetu."

Predsednik Državnega zbora France Cukjati je o Janezu Drnovšku povedal, da sodi med tiste politike, ki so s svojim delom zaznamovali prvo obdobje samostojne Slovenije. V zadnjem času se je zavzemal predvsem za socialno pravičnost pri ljudeh, svoja mednarodna prizadevanja pa je usmeril tudi na reševanje kriz v svetu.

Milan Kučan, ki je bil predsednik države pred Janezom Drnovškom, pa je dejal: "Z Drnovškom sva bila dolgo let sopotnika in sodelavca, in to v času, ki je bil prelomen za življenje Evropejcev in posebej tudi za nas Slovence. To je bil čas velikih družbenih sprememb in nastajanja slovenske države ter njenega umeščanja v mednarodno življenje. Tudi njegova zasluga je, da smo Slovenci to pot prehodili razmeroma mirno, varno in predvsem uspešno." Ocenil ga je kot avtonomnega človeka, osebnost na pravem mestu. "Posebej sem cenil tudi njegova prizadevanja za utrditev institucije predsednika republike, kjer je s svojo moralno integriteto kritično in pošteno presojal razmere v državi in iskal poti za preseganje slabosti. Janez Drnovšek je bil človek, ki je pisal pomemben del novejše slovenske zgodovine in ponosen sem, da sva del te poti v zgodovino prehodila skupaj."

Moder in izkušen politik in državnik

Predsednik Državnega sveta Republike Slovenije Blaž Kavčič je poudaril, da je Janez Drnovšek odigral veliko vlogo pri prehodu Slovenije v samostojno in neodvisno državo v času razpadajoče bivše države Jugoslavije. "Njegova pogajalska umirjenost in preudarnost sta bili odločilni pri odhodu JLA iz Slovenije. S svojo držo modrega in izkušenega politika ter državnika je pomirjevalno vplival na politično življenje v Sloveniji v zadnjih 15 letih. Še posebno visoko cenimo in spoštujemo njegovo usmerjenost k višjim človekovim vrednotam in kakovosti človekovega življenja."

Svoje sožalje so izrekli tudi predsedniki političnih strank. Andrej Bajuk (NSi) je o Janezu Drnovšku dejal, da je bil človek, ki je skozi dolgo obdobje svojega življenja vložil izredne napore za skupno dobro svojega naroda in ugled svoje države. Že kot član in predsedujoči predsedstvu v bivši skupni državi se je zavzemal za strpnost in spoštovanje pluralnosti. Bil je trikratni predsednik vlade in močno je zaznamoval obdobje tranzicije ter uveljavitev naše državnosti v svetu. V obdobju, ko je predsedoval Sloveniji, smo mu lahko hvaležni predvsem za spodbudo k pogovorom o prihodnosti Slovenije. "Na osebni ravni mi bodo vedno ostali v spominu najini pogovori leta 2000, ko sem od njega prevzel, po nekaj mesecih pa mu ponovno predal odgovornosti predsednika vlade, v katerih je na poseben način prišla do izraza njegova pripravljenost za dialog in njegovo spoštovanje demokratičnih načel," je dejal Andrej Bajuk.

Predsednik stranke Zares Gregor Golobič pa je o Drnovškovi osebnosti poudaril dve pomembni potezi. Prva se nanaša nanj osebno in se kaže v njegovi izraziti samosvojosti in nepopustljivosti - v največji meri do samega sebe, pri čemer je vztrajal prav do konca. Ta nepopustljivost je bila eno njegovih temeljnih etičnih načel. Druga poteza zadeva javno delovanje: on je praktično dokazal, da se je mogoče tudi v politiki približati idealu, pridobiti avtoriteto, ki se ne utemeljuje z močjo oblasti, strahom ali grožnjami, ampak na razumnih argumentih, strpnosti in trdnih etičnih principih.

Boj za življenje

"Umrl je veliki državnik samostojne Slovenije, ki je s svojim dolgoletnim vodenjem zaznamoval tudi zgodovino LDS," je dejala sedanja predsednica LDS Katarina Kresal. "Bil je ključna oseba v času osamosvajanja in kasnejšem tlakovanju poti razvoja slovenske države in družbe. Pod njegovim vodstvom v vlogi večkratnega predsednika vlade je Slovenija uresničila prav vse temeljne nacionalne cilje, ki si jih je zadala ob osamosvojitvi: postala je ekonomsko razvita in socialno občutljiva, moderna evropska država, ki jo zdaj že uvrščajo v skupino najbolj razvitih držav sveta, vstopila je v Evropsko unijo in Nato ter si s tem zagotovila dolgoročno varnost in razvoj." Poudarila je Drnovškovo povezovalno vlogo in dejstvo, da je kot predsednik v času, ko ga je že zaznamovala bolezen, s svojim neposrednim slogom odkritega opozarjanja na nepravilnosti v domači in mednarodni politiki vzpostavil nekatere standarde, ki jih bodo morali spoštovati tudi njegovi nasledniki.

"Vsaka bitka prinese zmagovalca. Bitka za lastno življenje pa iz človeka naredi človeka v polnem pomenu besede. In Janez Drnovšek je bil zagotovo poseben človek, tudi zaradi teh preizkušanj," je menil predsednik SLS Bojan Šrot. "Janez Drnovšek ima zagotovo veliko zaslug za uspešno promocijo Slovenije v Evropi in svetu. Bil je med prvimi politiki, ki se je zavedal pomena vključevanja Slovenije v mednarodne integracije. Njegove politične vizije so bile velikokrat uspešne in so med Slovenci uživale pomembno javno podporo in spoštovanje."

Evropski poslanec Jelko Kacin je o Janezu Drnovšku dejal, da je mednarodno priznan simbol slovenske nekonfliktne prakse in uspešne pragmatične politične tranzicije. Od dogovora o umiku JLA iz Slovenije v letu 1991 prek vseh koalicij do odhoda iz vlade je dokazoval, da je z njim na čelu tudi nemogoče mogoče, dobro in uspešno. Največje priznanje in občudovanje pa mu Kacin izreka za politično soglasje, ki ga je dosegel v zgodovinskem sporazumu o meji Drnovšek- Račan, ki sta se mu žal obe vladi odrekli. Njegovo človeško držo pa še posebej ceni v primeru njegovih osebnih bitk za pomoč ljudem v Darfurju ali Strojanom, ko se je kot humanist v dobro ljudi razkril in izpostavil bolj kot kdorkoli drug.

Humanist in vizionar

Viktor Žakelj iz Žirov je bil prvi podpredsednik stranke LDS, ki je nastala na blejskem kongresu leta 1994 in jo je vodil Janez Drnovšek. Ob njegovi smrti je za Gorenjski glas povedal: "Janeza sem poznal od časa, ko je Zagorjan vstopil v svet politike, bil v delegaciji zveznega zbora, pozneje pa sta se najini poti združili v skupni stranki. O njem lahko rečem, da je bil pravi človek ob pravem času na pravem mestu. Človeška toleranca zahteva, da se od njega dostojno poslovimo in izrečemo besede slovesa, pri čemer naj bo v ospredju njegova človeška plat. Za politično oceno njegovega dela pa je še dovolj časa. Pozneje bomo lahko trezno presojali, kakšna je bila njegova vloga."

Blizu Janezu Drnovšku je bil tudi Tomo Križnar, doma v Naklem, ki je v vlogi predsednikovega posebnega odposlanca leta 2006 obiskal Darfur. "Janeza Drnovška sem izkusil kot državnika z najširšim razumevanjem sveta. Kar je sprožil v Darfurju, pa je imelo vpliv na vse akterje konflikta v tem delu sveta. Če ga ne bi blokirale velike sile, bi njegov mirovni predlog spravil iz taborišč in divjine nazaj na domove štiri tisoč beguncev in upornih vojakov. Mislim, da čas za Drnovškove zamisli šele prihaja. Po Darfurju sva še ostala v stikih: še leto dni po moji izpustitvi me je poklical in vprašal, kaj bi še lahko storili za Darfur. Posredoval je tudi pri reševanju znanega humanista Sulejmana Jammusa, ki velja za sudanskega Nelsona Mandelo," je ob smrti nekdanjega predsednika Drnovška dejal Tomo Križnar.

"Vsaka smrt zaznamuje zgodovino, predvsem pa nas, ki moramo živeti z nenadomestljivo izgubo. Dante je v eni svojih pesmi zapisal: kako prazen je svet, ko umre en sam človek. Novica o smrti Janeza Drnovška me je globoko pretresla, tako osebno kot vse nas v stranki LDS," je povedala predsednica gorenjske LDS Davorina Pirc, doma na Bledu.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / sreda, 6. julij 2022 / 11:32

V središču dramsko ustvarjanje

Na Osnovni šoli (OŠ) Staneta Žagarja Kranj so konec maja gostili zadnjega od petih srečanj učencev in učiteljev, ki sodelujejo v mednarodnem projektu Erasmus+ Cultural festivals (Kulturni festivali).

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 28. december 2012 / 07:00

Ustvarjalci žirovskega letnika 1952

To pot smo Snovanja zasnovali nekoliko drugače. Predstavljamo neformalno kulturno skupino Forum 52. Njenih osem pripadnikov se je rodilo leta 1952 na gorenjskem jugu, 60 let pozneje ugotavljamo, da ne...

Zanimivosti / petek, 28. december 2012 / 07:00

Prinašajo dobro voljo in odganjajo zle duhove

Kranj - V dneh od svetega Štefana do novega leta je čas tudi za kolednike, po zaslugi Kranjskih furmanov smo njihove pesmi in dobre volje deležni tudi v Kranju in okolici. F...

Šport / petek, 28. december 2012 / 07:00

Triestina je bila najboljša

Kranj - V organizaciji AVK Triglav in VD Kamnik je v kranjskem olimpijskem bazenu potekal šesti mednarodni božično–novoletni vaterpolski turnir za letnik 1999 in mlajše. Vse tekm...

GG Plus / petek, 28. december 2012 / 07:00

Veliko naredila, a komaj opazna

Slovaropisko Milko Bokal je življenjska pot vodila iz Žirov v Ljubljano, umirila se je v Srednji vasi pri Polhovem Gradcu. Svojo poklicno pot je preživela v znanstveni ustanovi dolgega imena: Inštitut...

Zanimivosti / petek, 28. december 2012 / 07:00

Za praznike priboljški

Ob Tednu Karitas konec novembra so v župnijskih Karitas v Medvodah zbirali hrano za ljudi v stiski, a tokrat predvsem priboljške, s katerimi jim bodo polepšali prihajajoče praznike.