Trgovci ne priznavajo krivde
Trgovinska zbornica Slovenije poziva trgovce, naj pristopijo k pobudi za ustalitev cen in ne sprejmejo povišanj cen dobaviteljev.
Ljubljana – Pred dobrim tednom je Trgovinska zbornica Slovenije (TZS) organizirala posvet svojih članov Pritiski in vplivi politike na trgovinsko dejavnost v Sloveniji in možni protiinflacijski ukrepi v tej dejavnosti in sklepe predstavila na posebni tiskovni konferenci. Nova izvršna direktorica TZS Mariča Lah je ob tem povedala, da so v pripravah na posvet pripravili tudi sestanek z ministrstvom za gospodarstvo, ki je eden najostrejših kritikov dogajanj v trgovski dejavnosti, vendar iskanje stičnih točk za boj proti inflaciji ni bilo uspešno, saj odziva z ministrstva ni bilo. Namen posveta je bil, da pojasnijo resnične vzroke za dvig cen živil, da najdejo načine za ublažitev inflacije in da ob nenehnih obtoževanjih trgovine, tako s strani politike kakor tudi celo stroke, ubranijo ugled ter verodostojnost trgovine. Trgovska dejavnost namreč predstavlja tretjino prihodkov slovenskega gospodarstva in s 70-odstotnim deležem domačega blaga na policah pomembno podpira domačo živilsko industrijo.
Direktorica Lahova je na osnovi sklepov posveta odločno označila za laži štiri neresnice: trditev o 80-odstotni koncentraciji v trgovski dejavnosti; o izrabljanju prevladujočega položaja na trgu; o 60-odstotnih maržah in družbeni neodgovornosti trgovine. V začetku marca naj bi upravni odbor TZS razglasil pobudo za stabilizacijo cen s tem, da trgovci ne sprejemajo povišanja cen s strani dobaviteljev.
Na naše vprašanje, kako komentirajo objavljene podatke Eurostata, da so trgovci v EU blažili povišanja cen živil (cene pri dobaviteljih so zrasle za 8,6 odstotka, v trgovini pa za 7 odstotkov), da pa je v Sloveniji položaj občutno drugačen (cene proizvajalcev za 10,1 odstotka, cene v trgovini pa za 15,4 odstotka), nismo dobili odgovora niti po enem tednu obljubljenega pojasnila.