Pospravili bodo razbitine
Na gori San Pietro na Korziki, kjer se je 1. decembra 1981 zgodila nesreča slovenskega letala, obrambno ministrstvo aprila in maja načrtuje pospravljanje razbitin, ki so še vedno raztresene po gori.
Ljubljana - Minister za obrambo Karl Erjavec je dejal, da je bil zelo pretresen, ko je lani v televizijski oddaji videl, kakšno je še 26 let po letalski nesreči stanje na gori San Pietro. Še toliko bolj, ker kot Kranjčan veliko svojcev žrtev tudi osebno pozna. Na obrambnem ministrstvu so se zato odločili, da aprila in maja organizirajo akcijo, v kateri bodo to območje očistili in ostanke prepeljali v dolino. »Akcijo pripravljamo v sodelovanju s takratnima organizatorjema potovanja Adria Airways in Kompasom ter mestno občino Ljubljana. Radi bi namreč, da akcija poteka tudi v soglasju s svojci. V stikih pa smo tudi z obrambnim ministrstvom republike Francije, s katerim se dogovarjamo, da bi po končani akciji na gori postavili spominsko znamenje. Načrtujemo, da bi bila slovesnost ob odkritju znamenja konec junija, prav tedaj ko Slovenija preda štafeto predsedovanja Evropski uniji Franciji,« je povedal minister Erjavec.
Poveljnik civilne zaščite Miran Bogataj je dejal, da gre v akciji za izjemno težaven teren. Strokovna skupina, ki se je minuli teden mudila na prizorišču letalske nesreče, je ugotovila, da je akcija sicer zahtevna in nevarna, vendar izvedljiva. Zanjo se je javilo že več prostovoljcev, opravijo pa jo lahko le usposobljeni reševalci. Tako bodo v njej sodelovali pripadniki vojske s področja gorništva, vojaškega letalstva, tehnični strokovnjaki, gorski reševalci, poklicni gasilci in drugi. Zbrali naj bi razbitine in jih s helikopterjem vozili v dolino, kjer jih bodo predali ustreznim službam. »Dela bodo potekala v soglasju z lokalnimi oblastmi in z dovoljenjem francoskih državnih oblasti, z naše strani pa bo denar zagotovila vlada, ki bo tudi omogočila napotitev,« je dodal Miran Bogataj. Strokovno komisijo, ki si je prejšnji teden ogledovala teren, je vodil Bojan Kopač. Skupina je ocenila, da je na območju tisočkrat petsto metrov raztresenih kakih petnajst ton letalskih razbitin, nekateri so težki tudi do tono in te bo treba na mestu samem razrezati. Ponovil je, da bodo to delo na strmem in težko dostopnem terenu lahko opravili le dobro usposobljeni ljudje. Če bo šlo vse po načrtih, naj bi delo v aprilu ali maju opravili v dveh tednih, akcija pa mora biti končana do 15. junija, ko se na Korziki začenja turistična sezona.