Odmori, malica in copati
Osem učencev šole s slovenskim učnim jezikom iz Trsta je prejšnji teden gostovalo pri vrstnikih iz Škofje Loke in skupaj z njimi obiskovalo pouk.
Škofja Loka – Učenci iz Groharjeve šole jim bodo kmalu vrnili obisk in sodelovali pri njihovem pouku. Zgodba o izmenjavi pa se je začela, ko je pred leti turistični krožek osnovne šole Ivana Groharja začel sodelovati z Nižjo srednjo šolo Sv. Cirila in Metoda pri Sv. Ivanu v Trstu. »To je šola s slovenskim učnim jezikom in glasbeno usmeritvijo, ki jo obiskujejo predvsem otroci zamejskih Slovencev iz Trsta in okolice. Med cilji njihove šole je skrb za ohranjanje materinščine v zamejstvu. Doslej smo se izmenoma obiskovali, vrstniki pa so ob tem sklenili nova poznanstva in prijateljstva,« je povedala učiteljica Branka Svojšak, tudi mentorica turističnega krožka. Letos je k vrstnikom iz Škofje Loke (osmošolcem in devetošolcem) prišla skupina osmih učencev iz te zamejske šole za ves teden. Sodelovali so pri pouku in pri tem utrjevali slovenščino, prebivali pa pri svojih škofjeloških gostiteljih, kjer so lahko spoznavali tudi, kako živijo tukajšnje družine. Ogledali so si Škofjo Loko in okoliško podeželje, obiskali Ljubljano, v petek pa se z vrstniki udeležili tudi informativnega dne na srednjih šolah v Kranju in Škofji Loki.
Kako se razlikuje šolanje pri njih in pri nas? Mateja Bruss iz Trsta je povedala, da je njihovo šolanje sestavljeno iz petih razredov osnovne in treh let nižje srednje šole, nato gredo za pet let na višjo. Med urami pouka nimajo petminutnih odmorov kakor naši učenci. »Pri vas imate v šoli tudi malico, med poukom menjate razrede in v šoli nosite copate,« je dejala gostja, ki je prebivala pri Katjuši Katrašnik. Slednja je povedala, da sta se z Matejo dobro ujeli, obe sta zelo zgovorni in zanima ju šport. Šola v Trstu ima slovenski učni jezik, obvezni sta italijanščina in angleščina. Učijo se tudi več glasbenih inštrumentov, učenci najpogosteje izberejo kitaro in klavir. Izdajajo tudi šolski časopis Adrenalin, pove Martin Marchesich. Tržačani in Škofjeločani menijo, da se razlikujejo tudi po načinu življenja. Tržačani morajo denimo nositi malico s seboj v šolo, kosijo pa doma okoli dveh, pol treh, medtem ko naši malico dobijo v šoli, družine pa se navadno zberejo h kosilu šele ob petih popoldne. Jaka Krajnik iz Groharjeve šole, ki je imel v gosteh Erika Marega, pa je dejal, da je njegov gost zelo prijazen in nezahteven, le psa se boji. Toda v nekaj dneh se ga je tako navadil, da je že lahko spal poleg njegove postelje.