Prof. dr. Janko Kersnik je bil prek vikenda dežurni zdravnik. (Foto: Anka Bulovec)

Panika, zlom, vnetje, viroze

V soboto je v Kranjski Gori začel delati dežurni zdravnik. Skupaj je čez vikend imel enajst bolnikov.

Kranjska Gora – V soboto je v Kranjski Gori začela delovati dežurna zdravstvena služba, v okviru katere bo odslej v zdravstvenem domu prisoten zdravnik tudi ob sobotah popoldne ter nedeljah in praznikih čez dan. Dežurno službo plačuje Občina Kranjska Gora iz proračuna. Prva dva dneva je bil dežurni zdravnik prof. dr. Janko Kersnik. Kot je povedal, je v soboto popoldne imel štiri bolnike, v nedeljo čez dan pa devet, od tega enega na terenu. Nekaj bolnikov je imelo virozo oziroma prehlad, eden vnetje mehurja, eden napad panike, eden zlom … Povedal je tudi, da sta bila dva bolnika domačina, preostali pa turisti. Dela je bilo torej dokaj malo, kar pa je tudi pričakoval. »Že ko smo v preteklosti imeli sistem stalne pripravljenosti, sem imel morda vsako drugo noč en primer,« je povedal. S tega vidika je organiziranje dežurne službe precej drago in po Kersnikovem mnenju pomeni razmetavanje denarja in kadra. »Zagotavljanje dežurne službe na vsakem koraku je po mojem mnenju nepotrebno zapravljanje. Obenem je smešno, da dežurne službe v Kranjski Gori noče sofinancirati turistično gospodarstvo, sploh glede na dejstvo, da so jo obiskovali predvsem turisti,« je dejal. Po njegovem mnenju so v zdravstvu druge, bolj pomembne potrebe, denimo boljša skrb za hudo bolne in kronične bolnike. In kako jim je uspelo zagotoviti dovolj dežurnih zdravnikov za dežuranje ob sobotah popoldne, nedeljah in praznikih? Kersnik pravi, da imajo za zdaj pripravljen razpored do konca aprila in dotlej dovolj zdravnikov, ki prihajajo tudi iz drugih zdravstvenih domov. Gre pač za ekonomski interes zdravnikov, ki za eno uro dežuranja zaslužijo 25 evrov bruto, torej za enajsturno nedeljsko dežurstvo prejmejo 275 evrov bruto. Medicinska sestra zasluži manj, in sicer 11 evrov bruto na uro.

Dežurna zdravstvena služba v Kranjski Gori za zdaj deluje poskusno, na osnovi analize obiskov pa se bodo o njeni dolgoročni usodi odločili na Občini Kranjska Gora v dogovoru z Osnovnim zdravstvom Gorenjske.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 22. junij 2009 / 07:00

Obtoženi bi bil raje priča

Na kranjskem okrožnem sodišču so nadaljevali sojenje nekdanjemu direktorju Dominvesta Jožefu Zidarju: obdolženi je samega sebe predlagal za pričo.

Objavljeno na isti dan


Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nočni pohod na Grmado

Medvode - Kot vsako leto, je bil tudi letos ob prvi polni luni v januarju, 5. januarja, nočni pohod na Polhograjsko Grmado, ki ga organizira Planinsko društvo Blagajana iz Polhovega Gr...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Na Katarini si želijo še več gostov

Katarina je dobila novo turistično brošuro, v kateri je predstavljena predvsem tamkajšnja bogata gostinska ponudba.

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Cepili bodo v skladu s strokovnimi smernicami

V ZD Medvode proti humanemu papiloma virusu še ne cepijo, saj čakajo na uradne strokovne smernice.

Splošno / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Anketa: Država bi morala plačati cepljenje deklet

V tokratni anketi smo naše sogovornike povprašali, kdo bi moral kriti stroške cepljenja deklet z novim cepivom proti raku na materničnem vratu, ki je druga najpogostejša oblika raka med Slove...

Medvode / petek, 9. februar 2007 / 06:00

Nadaljevala se bo gradnja tekaškega centra

Za dokončanje izgradnje Športno rekreacijskega centra v Preski bodo potrebovali še okrog 250 tisoč evrov. Od države jih letos pričakujejo 108 tisoč, a svoj delež bo morala primakniti tudi Občina.