Za javor skoraj tri tisoč evrov
V Slovenj Gradcu je bila druga dražba kakovostnega lesa. Cene lesa, prodanega na dražbi, so tudi desetkrat višje kot pri običajni prodaji.
Kranj – Na letališču v Slovenj Gradcu so v torek objavili uradne rezultate dražbe kakovostne hlodovine, ki so jo pripravili društvo lastnikov gozdov iz Mislinjske doline, zveza lastnikov gozdov, kmetijsko gozdarska zbornica, mariborski kmetijsko gozdarski zavod in zavod za gozdove. Dražba je bila uspešna, saj so prodali okoli 90 odstotkov hlodovine in pri tem dosegli rekordne cene. Najvišjo ceno je dosegel javor rebraš – 2.913 evrov za kubični meter, tudi osem naslednjih najbolje prodanih hlodov je bilo javorjevih, deseto najvišjo ceno pa je dosegel hlod oreha – 1.335 evrov za »kubik«. Za najdražji hlod hrasta je kupec odštel 678 evrov za kubični meter, med hlodi iglavcev pa je bila najvišja cena 518 evrov za »kubik« smreke. V kmetijsko gozdarski zbornici pojasnjujejo, da so visoke cene javorja, oreha in hrasta posledica trendov v lesni industriji, ki pri izdelavi pohištva kombinira svetli in temni les - javor in oreh ali javor in hrast. Po visoko kakovostnem lesu jesena ali bukve je med izdelovalci pohištva zaradi modnih smernic bolj malo zanimanja, zato na dražbi hlodi teh drevesnih vrst niso dosegli visokih cen.
Na licitaciji je letos enako kot lani sodelovala tudi skupnost Solastniki gozdov Planinca, ki gospodari s 340 hektarji gozdov na območju Begunjščice. Kot je povedal gospodar skupnosti Janez Zupan iz Begunj, so na dražbo peljali osemnajst »kubikov« hlodov, predvsem gorskega javorja ter še nekaj hruške in češnje. Prodali so dve tretjini lesa. Letos so razliko od lani imeli slabši les, zato so tudi dosegli nižje cene. Še najbolje, za 250 evrov, so prodali 0,9 »kubika« velik hlod gorskega javorja.