Podpora prenosu znanja v gospodarstvo
Podjetje Domel iz Železnikov in žirovska Alpina sta družbi, kjer uspešno prenašajo znanje z univerze in inštitutov v svoj razvoj.
Železniki, Žiri – V ponedeljek je ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Mojca Kucler Dolinar obiskala kar dve podjetji na Škofjeloškem, ki posebno pozornost namenjata prenosu znanja v svojo dejavnost, dve gospodarski družbi, ki sta izrazito razvojno naravnani.
Prvo je bilo podjetje Domel iz Železnikov, kjer je sodelovanje s fakultetama za strojništvo in elektrotehniko ter Inštitutom Jožef Stefan prispevalo k temu, da je s proizvodnjo sesalnih enot postalo vodilni tovrstni evropski proizvajalec. Na razpisu raziskovalno razvojnih projektov ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo so v minulih dveh letih za razvoj in industrializacijo visoko učinkovitega sistema dovajanja zraka v gorivne celice prejeli skupno prek 190 tisoč evrov. Tudi prek razpisa mladi raziskovalci iz gospodarstva se usposabljata dva mlada raziskovalca, katerih študij in pridobljeno znanje ima dodano vrednost, saj je usmerjeno h konkretnih problemom in vprašanjem. Ministrica Kucler Dolinarjeva je posebej pozdravila ustanavljanje razvojnega centra za vodikove tehnologije, kar v svojem programu podpira tudi Evropska komisija. »Tematika alternativnih virov energije je zelo pomembna tudi za Slovenijo, kajti zavedati se je treba, da že uvažamo več kot dvajset odstotkov električne energije. In vsak nov alternativen in ekološko sprejemljivejši vir energije bo za našo prihodnost samo plus,” je dodala ministrica.
Drugi obisk je bil namenjen tovarni obutve Alpina Žiri, katere razvojno raziskovalna skupina prav tako uspešno sodeluje z nekaterimi od slovenskih fakultet ter raziskovalnimi inštituti doma in na tujem. Kot vodilni svetovni proizvajalec tekaških čevljev je prisotna tudi v tekmovalnem delu svetovnega pokala, kar jo neprestano sili, da izboljšuje funkcionalne lastnosti obutve, ki jih nato prenaša v redno ponudbo obutve. V sodelovanju s Inštitutom Jožef Stefan je v zadnjih letih razvila več naprav, ki v laboratorijskih razmerah omogočajo simuliranje gibanja med tekom in smučanjem ter tako pripomorejo k izpopolnjevanju funkcionalnih lastnosti obutve. Drug pomemben dosežek je nov 3D laserski merilnik stopal, razvit v sodelovanju s Fakulteto za strojništvo v Ljubljani, in ob tem večvolumenska obutev, ki bosta v Alpininih prodajalnah predstavljena letos. Trenutno Alpina na področju razvoja in raziskav sodeluje v dveh slovenskih in šestih evropskih projektih, pri čemer je koordinatorka v dveh projektih Eureka. Uspešnost ne nazadnje potrjujejo tudi pridobljena sredstva, saj bodo iz Eureke v treh letih dobili 66 tisoč evrov, na domačih razpisih pa so v preteklih dveh letih dobili še 54 tisoč evrov.