Kriminalisti preiskujejo gradbenike
Kriminalistična policija je včeraj zaradi sumov storitve kaznivih dejanj gospodarskega kriminala izvedla 29 hišnih preiskav po Sloveniji. Pridržali sedem oseb, med njimi tudi vodilne v gradbenih podjetjih SCT, Vegrad in Primorje.
Kranj – V včerajšnji obsežni kriminalistični preiskavi sumov gospodarskega kriminala, v kateri je sodelovalo 162 kriminalistov in policistov, so pridržali sedem oseb, med njimi naj bi bili tudi direktorji Ivan Zidar (SCT), Hilda Tovšak (Vegrad) in Dušan Črnigoj (Primorje). Slednjega so ponoči že izpustili iz policijskega pridržanja, ki lahko traja do 48 ur, saj se kot državni svetnik sklicuje na imuniteto. Iz SCT-ja so prav tako zanikali, da bi bili priprti vodilni ljudje v družbi.
Kriminalisti in policisti so sicer včeraj pod vodstvom skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala opravili 29 hišnih preiskav na bivališčih osumljenih in na sedežih omenjenih gospodarskih družb. Organi pregona so v hišnih preiskavah, nekatere so potekale ves dan, iskali dokumentacijo in druge dokaze o nečednostih, ki so se domnevno zgodile v zvezi z javnim razpisom gradnje novega kontrolnega stolpa na brniškem letališču. Gre za skoraj 21 milijonov evrov vreden projekt posodobitve kontrole zračnega prometa na Brniku, skupaj z novo komunalno opremo in dovozno cesto pa celo 31 milijonov evrov. Kot je razložil Srečko Janša, direktor javnega podjetja Kontrola zračnega projekta Slovenije, kjer so včeraj tudi bili kriminalisti, razpis za izbiro izvajalca še ni zaključen, nanj pa so se prijavili Strabag, Vegrad, SCT skupaj s Primorjem, Gradis Celje skupaj s podjetjem Mitrović Dedinje iz Srbije, Pomgrad skupaj s Kraškim zidarjem in mariborski Konstruktor. Pod drobnogledom kriminalistov naj bi bili tudi nekateri drugi sporni gradbeni projekti.
»Zaenkrat gre za utemeljen sum nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril pri postopku javnega naročanja, preiskujemo pa tudi sume drugih dejanj s področja gospodarske kriminalitete. Trenutno je pridržanih sedem oseb, osumljenih pa je še več oseb,« je na včerajšnji novinarski konferenci dejal Harij Furlan, vodja skupine tožilcev za pregon organiziranega kriminala, ki je v preiskavi usmerjala kriminalistično policijo. Za tovrstna kazniva dejanja je zagrožena kazen do pet let zapora.
Kriminalistična policija sume storitev večih kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete in korupcije, ki naj bi jih storilo več odgovornih in drugih oseb v več slovenskih gospodarskih družbah, obravnava že od sredine 2007, je pojasnil direktor uprave kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi Aleksander Jevšek. Pri svojem delu so na podlagi odredb tožilstva in sodišča izvajali tudi prikrite ukrepe – tajno opazovanje in nadzor elektronskih komunikacij.
V prvih odzivih so včerajšnjo kriminalistično akcijo povezali z vojno proti tajkunom, ki jo je pred meseci napovedal predsednik vlade Janez Janša, ki se trenutno v okviru vladnega obiska mudi v Posavju. Ker podrobnosti preiskave ne pozna, je tudi ne želi komentirati, dejal pa je, da zaupa policiji in tožilstvu, ki sta se po obdobju konsolidacije in izobraževanja sposobna boriti z organiziranim kriminalom. Upa tudi, da bo preiskava »preventivno delovala«.
Generalna državna tožilka Barbara Brezigar pričakuje, da bo preiskava uspešna, z njenimi podrobnostmi pa ni seznanjena.