Študentsko življenje
Študentsko življenje je včasih vedno predstavljalo tudi sinonim za pestro družabno življenje, ki je študentom zapolnjevalo čas, ko niso bili na predavanjih ali vajah. Denar za te aktivnosti smo si prislužili s študentskim delom, ki ga ni bilo težko dobiti in je bilo tudi relativno dobro plačano. Zapiske smo si izmenjevali ob kavicah v lokalih v bližini fakultet, v živo smo lahko razpravljali o temah, ki smo jih obravnavali na predavanjih. Prav vse to dogajanje je popestrilo študijske obveznosti in se zato teh let večina spominja z veseljem.
Marsikaj od tega je generacijam študentov, ki so lani vstopile v visokošolski prostor, verjetno pa bo v veliki meri tudi letošnjim, skoraj nedoumljivo. Brucovanjem, ki so namenjena spoznavanju in navezovanju stikov z ostalimi študenti, se bodo letos znova morali odpovedati. V lanskem študijskem letu večina študentov prvih letnikov svojih kolegov skoraj ni srečala v živo, razen mogoče na kakšnih obveznih vajah, pa še to pod strogimi ukrepi za preprečevanje širjenja covida-19. Mogoče se brez maske na ulici niti niso prepoznali. Pred epidemijo covida-19 je marsikdo prvič odšel na šolanje zunaj kraja bivanja, v lanskem študijskem letu jim praktično ni bilo treba zapustiti niti lastnega doma.
Letošnje študijsko leto se vendarle začenja nekoliko bolj optimistično, saj se študenti vračajo v predavalnice. A o kakšnem sproščenem študentskem življenju kljub temu ne bomo mogli govoriti. Študijski proces se bo v predavalnicah izvajal ob upoštevanju pogoja PCT, torej prebolevnosti, cepljenja ali testiranja. Za izpolnjevanje pogoja testiranosti bo dovolj tedensko samotestiranje, ki bo veljalo za študijske dejavnosti in bivanje v študentskem domu. Tako bi lahko rekli, da je študij resnično dostopen vsem, a se zaplete že ob vprašanju, kako bodo študenti prišli do fakultet, saj mnogi za to uporabljajo javni prevoz, za kar pa morajo za zdaj vsi, ki covida-19 še niso preboleli oziroma niso cepljeni, še vedno imeti opravljen plačljivi test. Zato v Študentski organizaciji Slovenije od ministrstva za zdravje in vlade zahtevajo spremembo odloka na način, da bo z začetkom študijskega leta samotestiranje zadostovalo tudi za uporabo javnega potniškega prometa.
A tako pristojni na vladi in ministrstvu kot tudi v sami študentski organizaciji študente še vedno pozivajo predvsem k cepljenju, saj se vsi strinjajo, da dolgoročno le to predstavlja učinkovit odgovor na sedanjo epidemiološko situacijo in obet, da bi epidemijo vendarle premagali. In verjetno tudi obet študentskega življenja, kot smo ga poznali nekoč.