Kranjčani Evropi, Evropa Kranjčanom
Zaživel je projekt Barve Evropske unije, denar za promocijo je šel iz občinskega proračuna. V občinskih proračunih 2008 in 2009 je sicer več kot petdeset odstotkov denarja namenjenega za naložbe.
Na februarski seji mestnega sveta ste obravnavali osnutek proračunov za leti 2008 in 2009. Kakšni so prihodki, odhodki in katere večje investicije so predvidene?
»Letos bo občina imela skoraj 55 milijonov evrov prihodkov in za nekaj manj kot 61 milijona evrov odhodkov. Trenutno stanje na računu občine je dobre 3 milijone evrov, za razliko med prihodki in odhodki se bomo zadolžili.
Za leto 2009 je predvidenih skoraj 55 milijonov evrov prihodkov in dobrih 57 milijonov evrov odhodkov, torej bo še potrebno zadolževanje v višini dveh milijonov evrov.
V obeh proračunskih obdobjih bo šlo več kot 50 odstotkov denarja za naložbe. Ena večjih naložb bo obnova kompleksa gradu Khislstein. Naložba je v celoti vredna 8.044.487 evrov; večino denarja bo prispevala občina, 2.869.517 evrov pa smo dobili nepovratnih sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. V Športnem parku Kranj bomo postavili manjšo tribuno, naložba je ocenjena na 1 milijon evrov.
Med večjimi naložbami bodo gradnja oziroma prenova kanalizacije in vodovoda, na vrsti bodo Čirče, Bitnje in Stražišče. 1,5 milijona evrov bomo namenili za posodobitev vodovodnega sistema na relaciji Bašelj-Kranj. Rekonstruirali bomo Savsko cesto od Jelenovega klanca do Planike, pa tudi Gosposvetsko cesto ob Zdravstvenem domu. 3,5 milijona evrov bomo namenili za komunalno ureditev območja Planina-vzhod. Leta 2009 je predvidena gradnja novega vrtca Čira Čara na lokaciji ob obstoječem vrtcu. 1,7 milijona evrov pa bomo namenili za obnovo osnovnih šol, največ denarja bo šlo za Podružnično šolo Žabnica.
Pri pripravi obeh proračunov smo se temeljito posvetovali s predstavniki krajevnih skupnosti in skupaj z njimi določili prednostne naložbe po krajevnih skupnostih. Nadaljevali bomo s prenovo ulic v mestnem jedru Kranja, občina bo sofinancirala obnovo fasad v znesku 70 tisoč evrov. Toliko denarja bomo namenili tudi posodobitvi sistema količkov za vstop v staro mesto. Za obnovo hiše na Sejmišču 4, ki jo bomo namenili brezdomcem, razdelilnici hrane in pomoči odvisnikom, bomo v dveh letih namenili 760 tisoč evrov. Za nakup in opremo nove knjižnice v Globusu bo šlo iz obeh proračunskih obdobij skupaj 4,5 milijona evrov. Pripravili bomo tudi načrte za tri garažne hiše: na Slovenskem trgu, na Likozarjevi ulici in na lokaciji obstoječega parkirišča nasproti Zdravstvenega doma Kranj.«
Do sedmega februarja je trajalo mediacijsko premirje v zadevi smetišče Tenetiše. Ste s postopkom končali ali pa ste ga podaljšali?
»Četrtega februarja smo se na mediacijskem srečanju glede problematike deponije Tenetiše srečali predstavniki ministrstva za okolje in prostor, Mestne Občine Kranj, Komunale Kranj, Krajevnih skupnosti Tenetiše in Kokrica, Civilne iniciative Mlaka Tenetiše, Društva za ohranitev Udinboršta in Zveze ekoloških gibanj Slovenije. Dogovorili smo se, da bomo pogodbo o mediaciji podaljšali pod istimi pogoji, ki so veljali do sedaj. Mediacijska srečanja bodo potekala še naprej, stranke pa se redno obveščamo o napredku iskanja rešitve na lokaciji sedanje deponije Tenetiše.«
Zakaj boste spremenili parkirni režim pred vstopom v staro mesto pred t. i. Čebelico?
»Trudimo se, da bi v doglednem času spremenili prometni režim v starem mestnem jedru in da bi bilo pločevine v mestu čim manj. Od stanovalcev mesta v tem trenutku ne moremo zahtevati, naj vozila umaknejo iz mesta, če nimajo kje drugje parkirati, zato smo poiskali rešitev in njim ter zaposlenim v mestu namenili parkirišče pred Čebelico. Zapornico bomo postavili konec februarja. Ko bodo dobili nova parkirna mesta, bomo bolj striktno kaznovali nepravilno parkirana vozila v mestu. V načrtu je gradnja garažne hiše na Likozarjevi ulici, s tem bo na voljo tudi več parkirnih mest za obiskovalce mesta.«
Kdaj boste preselili županovanje v Mestno hišo?
»V Mestni hiši imam srečanja z občani. V proračunih za leto 2008 in 2009 je predvidena obnova hiše, zatem ji bomo lahko vtisnili nove vsebine, tudi županovo.«
V Kranju je bilo veliko prireditev v počastitev kulturnega praznika. Katere prireditve ste obiskali?
»Kranjski smenj je zagotovo dogodek, ki se je dobro uveljavil v slovenskem prostoru in vsako leto privabi več obiskovalcev. Prevozi obiskovalcev s kočijo, sejem domače in umetnostne obrti, mednarodni festival lajnarjev, živi kip dr. Franceta Prešerna, Blaznikova tiskarna iz 19. stoletja je le del ponudbe in dogajanja, ki ga ne gre prezreti. Letos sem bil med tistimi, ki smo recitirali Prešernove pesmi. Z družino vsako leto v tem času obiščem tudi galerije in muzeje.
Pohvaliti moram tudi projekt Barve Evropske unije, ki ga je za čas predsedovanja Slovenije Evropski uniji uspešno »zagnal« Zavod za turizem Kranj. S tem smo dobili edinstveno priložnost, da se ne samo Kranjčanom, ampak tudi drugim obiskovalcem pokažemo kot mesto priložnosti in mesto, vredno obiska.«