Delovna mesta vse zahtevnejša
V športni dvorani na Zlatem polju je visokošolsko ministrstvo minuli teden pripravilo posvet Kam po splošni in poklicni maturi tudi za gorenjske dijake.
Posveti po slovenskih regijah so namenjeni dijakom zaključnih letnikov srednjih šol, ki jih pred vpisom v visoko šolstvo poskušajo opremiti s čim več koristnimi informacijami. Na ta način si že tretje leto zapored prizadevajo mlade spodbuditi, da bi vpisali tiste študijske programe, ki jim nudijo možnosti zaposlitve in po katerih je v Sloveniji in Evropi na trgu delovne sile povpraševanje.
Državni sekretar z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dr. Dušan Lesjak je zbranim dijakom posamezna študijska področja najprej predstavil skozi podatke o številu študentov, ki se odločajo za študij na teh področjih v Sloveniji in Evropski uniji. Največji razkorak v primerjavi z Evropo je na področju družbenih in poslovnih ved ter prava, saj se za študij na teh področjih pri nas v povprečju odloča za deset odstotkov več študentov kot v drugih evropskih državah. »Vlada si zato na tem področju prizadeva za bolj ustrezno razmerje glede na potrebe na trgu dela,« je poudaril Lesjak. Obenem je opozoril, da je letos zadnje leto, ko je še mogoče razpisati »stare« študijske programe, zato bo študentom, ki se bodo letos vpisali, najbolj »gorelo pod petami«. Če jim namreč ne bo uspelo izpolniti katere od študijskih obveznosti, se bodo drugo leto srečali z bolonjskimi programi. Teh težav pa ne bodo imeli študenti višjih šol, saj so vsi višješolski programi že prenovljeni. »Vezani so predvsem na potrebe gospodarstva, zlasti lokalnega,« je pojasnil Janez Šolar z ministrstva za šolstvo in šport. Dijake so ob tej priložnosti seznanili tudi z možnostmi študija v tujini.
Direktorica direktorata za trg dela z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve Damjana Košir pa je razložila, da je potreb po delavcih v industriji vse manj. Delovna mesta, ki so na razpolago, pa so vse zahtevnejša. Ob tem tudi ugotavljajo, da so ljudje z višjo izobrazbo na trgu dela bolj prilagodljivi, lažje tudi osvojijo dodatna znanja in veščine, če je to potrebno. Na koncu je dodala še spodbuden podatek, da Slovenija sodi med pet držav v Evropski uniji z najnižjo stopnjo brezposelnosti.