Delovna mesta vse zahtevnejša

V športni dvorani na Zlatem polju je visokošolsko ministrstvo minuli teden pripravilo posvet Kam po splošni in poklicni maturi tudi za gorenjske dijake.

Posveti po slovenskih regijah so namenjeni dijakom zaključnih letnikov srednjih šol, ki jih pred vpisom v visoko šolstvo poskušajo opremiti s čim več koristnimi informacijami. Na ta način si že tretje leto zapored prizadevajo mlade spodbuditi, da bi vpisali tiste študijske programe, ki jim nudijo možnosti zaposlitve in po katerih je v Sloveniji in Evropi na trgu delovne sile povpraševanje.

Državni sekretar z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dr. Dušan Lesjak je zbranim dijakom posamezna študijska področja najprej predstavil skozi podatke o številu študentov, ki se odločajo za študij na teh področjih v Sloveniji in Evropski uniji. Največji razkorak v primerjavi z Evropo je na področju družbenih in poslovnih ved ter prava, saj se za študij na teh področjih pri nas v povprečju odloča za deset odstotkov več študentov kot v drugih evropskih državah. »Vlada si zato na tem področju prizadeva za bolj ustrezno razmerje glede na potrebe na trgu dela,« je poudaril Lesjak. Obenem je opozoril, da je letos zadnje leto, ko je še mogoče razpisati »stare« študijske programe, zato bo študentom, ki se bodo letos vpisali, najbolj »gorelo pod petami«. Če jim namreč ne bo uspelo izpolniti katere od študijskih obveznosti, se bodo drugo leto srečali z bolonjskimi programi. Teh težav pa ne bodo imeli študenti višjih šol, saj so vsi višješolski programi že prenovljeni. »Vezani so predvsem na potrebe gospodarstva, zlasti lokalnega,« je pojasnil Janez Šolar z ministrstva za šolstvo in šport. Dijake so ob tej priložnosti seznanili tudi z možnostmi študija v tujini.

Direktorica direktorata za trg dela z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve Damjana Košir pa je razložila, da je potreb po delavcih v industriji vse manj. Delovna mesta, ki so na razpolago, pa so vse zahtevnejša. Ob tem tudi ugotavljajo, da so ljudje z višjo izobrazbo na trgu dela bolj prilagodljivi, lažje tudi osvojijo dodatna znanja in veščine, če je to potrebno. Na koncu je dodala še spodbuden podatek, da Slovenija sodi med pet držav v Evropski uniji z najnižjo stopnjo brezposelnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Poljska

Z dobrimi 38 milijoni prebivalcev je Poljska za Rusijo in Ukrajino največja evropska država v tranziciji, članica EU pa je toliko časa kot Slovenija.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Sto deset let šolstva na Primskovem

Kranj - Letošnje leto je jubilejno leto šolstva na Primskovem pri Kranju, saj mineva 110 let, kar je prvič zazvonil šolski zvonec. Obenem je to tudi 30. rojstni dan Osnovne šole...

Šport / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Šestkrat prek 200, padec Gruberja

V Planici so danes, v sredo, preizkusili letalnico, najdaljši polet pa je uspel Norvežanu Johanu R. Evensenu.

Kranj / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Uživajo tudi v svetu pod vodo

Društvo za podvodne dejavnosti Kranj je eno najstarejših v Sloveniji, saj letos praznujejo že 35 let delovanja, člani pa so predvsem ljubitelji vode, podvodnega sveta in narave.

Splošno / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Vitamini in minerali

Strokovnjaki danes opozarjajo pred pretirano uporabo vitaminov in mineralov skozi daljši čas, ker lahko takšna raba celo ogroža zdravje ljudi.

Splošno / sreda, 12. marec 2008 / 07:00

Natančno preverite podatke informativnega izračuna

Po novem bodo zavezanci za dohodnino do konca maja prejeli informativni izračun. Če ne bodo odkrili napak, je zgodba z dohodnino za letos zaključena.