Igrače z zaprašenih podstrešij
Dragica Markun iz Srednje vasi, sicer vzgojiteljica v šenčurskem vrtcu, je s pomočjo prijateljev z zaprašenih podstrešij rešila že precej zanimivih igrač, ki jih bo sredi Šenčurja postavila na ogled.
Šenčur - Igrače sicer povezujemo predvsem z otroki, a tudi mnogim odraslim sežejo do srca, saj so del spomina na otroštvo, ko je imel vsak svojo najljubšo igračo. Tako meni tudi Dragica Markun iz Srednje vasi, vzgojiteljica v šenčurskem vrtcu, ki že nekaj let zbira stare igrače, predvsem punčke. »Začelo se je, ko sem praznovala petdeseti rojstni dan in sem si nostalgično zaželela svoje punčke iz otroštva. Mož jo je iskal tudi po starinarnicah, a je ni našel, tako da mi je na koncu podaril punčko iz marcipana, ki jo še danes hranim. No, v tem času sem našla tudi že svojo najljubšo punčko,« razlaga Dragica, ki te dni pripravlja razstavo starih igrač. Postavljena bo v muzeju v Šenčurju; odprli jo bodo v torek, potekala pa bo do 2. marca.
Z zaprašenih podstrešij ji je uspelo rešiti veliko zanimivih in tudi zelo starih igrač. Na razstavi bodo tako prikazane igrače, starejše od štirideset let, večina pa jih izvira iz obdobja med obema vojnama. Nekaj jih bo iz Dragičine zbirke, del iz drugih zasebnih zbirk. Najstarejše bodo najbrž več kot sto let stare kocke, izklesane iz kamna. Kot dopolnilo bodo razstavljene tudi stare fotografije otrok med igro, obiskovalec bo lahko prebral tudi nekaj rekov o igračah in otroški igri.
»Otrok v igri pridobiva veselje do dela, zato so najboljše tiste igrače, ki spodbujajo njegovo ustvarjalnost, domišljijo, motoriko. Danes je ponudba igrač že prevelika, otroška ustvarjalnost in domišljija pa se s tem počasi izgubljata. Včasih smo se otroci znali igrati, v igri smo bili ustvarjalni, ker nam ni nihče ničesar ponudil. Otroci bogatašev so sicer že dobivali uvožene igrače, otroci na podeželju pa so bili prepuščeni svoji iznajdljivosti, pa tudi spretnosti očetovih rok,« je pojasnila sogovornica, ki razmišlja, da bi v prihodnosti uredila prvi muzej igrač v Sloveniji. »Idejo imam, največji problem pa je najti primeren prostor,« pravi Dragica, ki staršem svetuje, naj otrokovo najljubšo igračo shranijo za kasnejša leta.