Dragica Markun s svojo najljubšo punčko

Igrače z zaprašenih podstrešij

Dragica Markun iz Srednje vasi, sicer vzgojiteljica v šenčurskem vrtcu, je s pomočjo prijateljev z zaprašenih podstrešij rešila že precej zanimivih igrač, ki jih bo sredi Šenčurja postavila na ogled.

Šenčur - Igrače sicer povezujemo predvsem z otroki, a tudi mnogim odraslim sežejo do srca, saj so del spomina na otroštvo, ko je imel vsak svojo najljubšo igračo. Tako meni tudi Dragica Markun iz Srednje vasi, vzgojiteljica v šenčurskem vrtcu, ki že nekaj let zbira stare igrače, predvsem punčke. »Začelo se je, ko sem praznovala petdeseti rojstni dan in sem si nostalgično zaželela svoje punčke iz otroštva. Mož jo je iskal tudi po starinarnicah, a je ni našel, tako da mi je na koncu podaril punčko iz marcipana, ki jo še danes hranim. No, v tem času sem našla tudi že svojo najljubšo punčko,« razlaga Dragica, ki te dni pripravlja razstavo starih igrač. Postavljena bo v muzeju v Šenčurju; odprli jo bodo v torek, potekala pa bo do 2. marca.

Z zaprašenih podstrešij ji je uspelo rešiti veliko zanimivih in tudi zelo starih igrač. Na razstavi bodo tako prikazane igrače, starejše od štirideset let, večina pa jih izvira iz obdobja med obema vojnama. Nekaj jih bo iz Dragičine zbirke, del iz drugih zasebnih zbirk. Najstarejše bodo najbrž več kot sto let stare kocke, izklesane iz kamna. Kot dopolnilo bodo razstavljene tudi stare fotografije otrok med igro, obiskovalec bo lahko prebral tudi nekaj rekov o igračah in otroški igri.

»Otrok v igri pridobiva veselje do dela, zato so najboljše tiste igrače, ki spodbujajo njegovo ustvarjalnost, domišljijo, motoriko. Danes je ponudba igrač že prevelika, otroška ustvarjalnost in domišljija pa se s tem počasi izgubljata. Včasih smo se otroci znali igrati, v igri smo bili ustvarjalni, ker nam ni nihče ničesar ponudil. Otroci bogatašev so sicer že dobivali uvožene igrače, otroci na podeželju pa so bili prepuščeni svoji iznajdljivosti, pa tudi spretnosti očetovih rok,« je pojasnila sogovornica, ki razmišlja, da bi v prihodnosti uredila prvi muzej igrač v Sloveniji. »Idejo imam, največji problem pa je najti primeren prostor,« pravi Dragica, ki staršem svetuje, naj otrokovo najljubšo igračo shranijo za kasnejša leta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Blokov v Lescah še ne bo

Po ostrem nasprotovanju krajanov na javni obravnavi je župan Janko S. Stušek umaknil spremembe prostorskih dokumentov, ki bi omogočale gradnjo večstanovanjskih objektov.

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / četrtek, 17. julij 2008 / 07:00

Izlet v neznano

Koleos je prvi pravi Renaultov športno terenski križanec.

Avtomobilizem / četrtek, 17. julij 2008 / 07:00

Pohod hibridne energije

Test: Lexus RX 400h Executive

Avtomobilizem / četrtek, 17. julij 2008 / 07:00

Pravilno natovarjanje za varnost

Precej voznikov ne upošteva varnostnih pravil pri polnjenju avtomobilskega prtljažnika.

Mularija / četrtek, 17. julij 2008 / 07:00

Ti, jaz, sonce in smeh

Pod tem geslom so se tržiški in škofjeloški otroci družili na poletnem taboru na Srednjem Vrhu nad Gozd Martuljkom.

Mularija / četrtek, 17. julij 2008 / 07:00

Moj očka

S podružnične šole Žabnica so nam poslali spise učencev, v katerih opisujejo očke.