Kako energetsko učinkovito prezračevati
Čeprav je zunaj hladno, vsi pa se trudimo varčevati pri porabi energentov, ne smemo pozabiti na prezračevanje.
Prezračevati je treba zato, ker je zrak v prostorih onesnažen z vodno paro, različnimi vonjavami, ogljikovim dioksidom in marsikje tudi s cigaretnim dimom. Vir onesnaženja zraka so tudi organske spojine. Najpogostejši onesnaževalec je formaldehid, ki se izloča iz vezanih plošč in lakov pohištva ter opreme prostorov. Zato ni odveč nasvet, da je treba prostore, v katerih je nova oprema, pogosteje zračiti. Prezračevanje je nujno tudi zaradi prisotnosti žlahtnega plina radona. Ta nastaja pri radioaktivnem razpadu elementa urana, v bivalne prostore pa prodira predvsem iz tal in iz gradbenih elementov zunanjih sten. Če je koncentracija prevelika, lahko nevarno poškoduje tkivo pljuč.
In kako prezračevati? Najbolje je, če za nekaj minut navzkrižno odprete okna in vrata ter naredite prepih. Zadostuje, da zjutraj ali zvečer od 15 do 30 minut odprete okna in v tem času izklopite grelna telesa. Čez dan zračite še nekajkrat za nekaj minut. Kratkotrajno zračenje s široko odprtim oknom je učinkovitejše od zračenja s stalno priprtim oknom.
Primerna rešitev je tudi sobna prezračevalna naprava v obliki klasičnega radiatorja z vgrajenim lamelnim izmenjevalnikom toplote, ki je hkrati namenjena ogrevanju prostorov. V ploščnem toplotnem izmenjevalniku se odpadni in svež zrak srečujeta preko tankih lamelnih kanalov, kjer pride do menjave toplotne energije. S tem izkoristite do 70 odstotkov toplote odpadnega zraka, ki jo prenesete na svež zrak, ki na ta način že ogret doteka v bivalni prostor. Takšne naprave so primerne tudi za že obstoječe stavbe.