Alenka Žavbi Kunaver (Foto: arhiv GG)

Svetnice trikrat pisale županu

Štiri svetnice medvoškega občinskega sveta so na župana Stanislava Žagarja naslovile tri pisma. Razlog je v nezadovoljstvu z vodenjem in delom občinske uprave in župana, ki pa očitke zavrača.

Raziskavo o zadovoljstvu z delom občinske uprave je lani junija izvedel klicni center Episcentra. Anketirani so bili 403 občani. Županu so dali povprečno oceno 3,6, občinskemu svetu 3,2, občinski upravi pa 3,4. Anketirani občani so očitno najbolj zadovoljni prav z delom župana, saj jih je 59 odstotkov izjavilo, da so z njegovim delom na splošno zadovoljni oziroma zelo zadovoljni. Trije najbolj pereči problemi glede na anketo so: gradnja novih in vzdrževanje občinskih cest, oskrba z vodo in organizacija osnovnega zdravstvenega varstva. V povzetku ankete je zapisano tudi, da si respondenti od občinske uprave želijo predvsem več hitrosti in ažurnosti pri reševanju zadev, več kontakta z občani in večjo dostopnost ter prijaznejši odnos zaposlenih.

Medvode – Prvo odprto pismo so svetnice iz treh svetniških skupin: Alenka Žavbi Kunaver in Alenka Veber Gorjanc (obe LDS), Urška Repnik (SD) in mag. Jelena Aleksić (Zares) županu, v vednost pa tudi medijem, poslale prvi delovni dan novega leta. V njem so izrazile nezadovoljstvo z vodenjem in delom župana in občinske uprave ter župana pozvale, da izboljša svoje delovanje v smeri večje odzivnosti, odprtosti, preglednosti in učinkovitosti delovanja izvršnega dela lokalne samouprave. »Občinska uprava in župan na pisne pobude svetnic in svetnikov oziroma svetniških skupin, krajanov in drugih akterjev v občini večinoma ne odgovarja, poleg tega sprejetih sklepov občinskega sveta vselej ne uresničujeta racionalno ali sploh ne poskrbita za njihovo uresničitev. Občinska uprava ni dovolj odprta navzven, njeno delovanje je netransparentno, zavračamo tudi brezskrben in neodgovoren odnos do možnosti pridobivanja sredstev iz strukturnih skladov EU in iz državnih razpisov,« je povedala prvopodpisana Žavbi Kunaverjeva.

 

Drugo pismo je sledilo le nekaj dni za prvim. Kot pravijo, so v njem v devetih točkah trditve podkrepile z dokazi. Župan je nato sklical koordinacijo svetniških skupin, na katero so bili vabljeni vodje svetniških skupin. Izmed teh štirih svetnic je to le Žavbi Kunaverjeva. Kljub temu sta na koordinacijo prišli tudi Aleksićeva in Repnikova. »Na sestanku koordinacije smo predlagale pisne sklepe, na podlagi katerih bi vse svetniške skupine sicer neuradno zavezale župana, da na naša konkretna vsebinska vprašanja poda javne odgovore. Koordinacijo smo protestno zapustile, ker župan na vprašanja ni hotel odgovoriti javno. Odgovori ne zanimajo le nas, temveč tudi občane, ki so nas tudi izvolili. V tretjem pismu še zadnjič pozivamo župana, da na naslednjo sejo občinskega sveta uvrsti točko, na kateri bo svetnikom in javnosti predstavil odgovore na naša vsebinska vprašanja. Upamo, da se bo odslej dalo z županom bolje sodelovati in da bodo pri sprejemanju odločitev na prvem mestu trdni argumenti in interes širše javnosti. Zavračamo pa, da se o tem ne bi smeli javno pogovarjati. Prav je, da je javnost obveščena, kako občina dela,« je dejala Repnikova. O namenu pisma pa je več povedala Aleksićeva: »Namen je izboljšati dvosmerno komunikacijo, odzivnost občinske uprave, spremeniti način dela in odnos do ljudi, da bi se v večji meri vključevalo javnost. Župan se sicer sklicuje na visoko podporo občanov v anketi, ki jo je naročila občina. Vzorec sodelujočih anketirancev je bil razmeroma majhen, anketa pa je pokazala tudi, da so anketiranci med prvih pet zadev, ki bi jih bilo treba v občini izboljšati, uvrstili kar štiri take, ki neposredno zadevajo način delovanja občinske uprave, za katero je odgovoren župan.« Svetnice zatrjujejo, da pisma ne pomenijo, da so opozicija ter da se za opozicijo niso nikoli opredelile.

Župan Stanislav Žagar očitke zavrača ter pravi, da je anketa pokazala, da so občani z delovanjem občinske uprave in župana zadovoljni in da argumenti, ki jih svetnice navajajo v pismu, ne držijo ter dodaja, da so bili vsi odgovori na ta vprašanja že podani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 6. julij 2021 / 10:42

Srečanje agrarnih skupnosti

Na planini Ilovec – Galetovec je potekalo srečanje gorenjskih agrarnih skupnosti, kjer je predsednik Agrarne skupnosti (AS) Bohinjska Bela Marko Antloga predstavil njeno dejavnost, Gašper Cerar, višji...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 16. november 2021 / 00:01

Podjetja, ki hitro rastejo

Po zadnjih podatkih Ajpesa se delež hitro rastočih podjetij na Gorenjskem povečuje, a znaša nekoliko manj od slovenskega povprečja.

Zanimivosti / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:59

Pripovedovalec zgodb in življenja

Matevž Košir je letos praznoval devetdeset let. Spomin mu še zelo dobro služi in je prava zakladnica informacij iz življenja v preteklosti. Z devetimi leti je odšel z doma na Dolgih Njivah za pastirja...

GG Plus / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:56

Včasih se prebudi Gorenjec v njem

Uroš Smolej je bil gost pogovornega srečanja na Jesenicah. Dolgoletni igralec MGL je po rodu Jeseničan, kjer je tudi prvič stopil na oder.

Avtomobilizem / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:52

Sistem cestninjenja doživlja spremembo

S prvim decembrom prihajajo elektronske vinjete, ki bodo vezane na registrsko oznako vozila. Cene vinjet ostajajo enake, prav tako predpisane globe – 300 evrov, če vas zalotijo brez nje.

Jesenice / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:50

Ne v sežig, kar na deponijo

Na Jesenicah je ogorčenje povzročila informacija, da nakopičena lahka frakcija na Mali Mežakli ni več primerna za sežig, zato jo je Ekogor začel mleti in odlagati na odlagališče.