Anatol Štern je tržiško publiko prepričal, da Trubarjeve misli še veljajo.

Spomin na zavednega Slovenca

V tržiški knjižnici je Anatol Štern predstavil monodramo o Primožu Trubarju. Spomin je segel pol stoletja nazaj.

Tržič – Petstoletnico rojstva Primoža Trubarja in letošnji slovenski kulturni praznik je v Tržiču zaznamoval zanimiv dogodek. V torek zvečer so v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja gostili nekdanjega direktorja Osrednje knjižnice Kranj. Anatol Štern se je tokrat predstavil v drugačni vlogi. Nastopil je v Kmeclovi monodrami Trubar pred slovensko procesijo.

Stopnišče iz zgornje etaže knjižnice v spodnji prostor je umetnik izkoristil za namišljeno prižnico. Z nje je sporočal misli začetnika sodobnega slovenstva in popeljal publiko pol stoletja v preteklost. Po Trubarjevo je množici zapovedoval dolžnosti ter jih grajal zaradi njihove grešnosti. Avtor besedila Matjaž Kmecl je zapisal, da gre za samogovor od lastnega ljudstva zapuščenega starca tik pred smrtjo, ki je v izgnanstvu pregledoval, kaj je ostalo pod končno črto. Iz tega je nastal nekakšen testament za Slovence. Hotel je popeljati svoje ljudstvo v enakopravnost pred Bogom in svetom. Neomajno je verjel, da je z jezikom vred njegov narod prav tako božja stvaritev kot vsa druga ljudstva sveta. Dal mu je knjigo in pisni jezik, skupaj z učenci mu je prevedel temeljne »božje« knjige. Učil ga je samozavesti in odgovornosti pa tudi resnične krščanske vere. Ničkolikokrat so ga hoteli zlomiti, pa je vztrajal in se zmeraj znova pobral.

V pogovoru z igralcem po nastopu je eden od poslušalcev ugotovil, da je vsebina dela kljub časovnemu zamiku dogajanj ohranila sporočilno vrednost. Gost je povedal, da je moral marsikaj prebrati o Trubarju, čeprav igralec ni zgodovinar. Interpretacija Kmeclovega besedila je trdo delo, a ga je bilo vredno opraviti že zaradi imenitne tržiške publike. V njenem imenu se je Marija Maršič zahvalila igralcu s knjigo v spomin na drugo gostovanje v Tržiču.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 27. julij 2013 / 11:41

Sava končno sklenila dogovor z bankami

Uprava družbe Sava z Matejem Naratom na čelu je ta teden z Novo Ljubljansko banko (in s tem tudi drugimi bankami upnicami) sklenila pogodbo o finančnem prestrukturiranju.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Narava kaznuje slabo delo

"Če v gozdu gostih sestojev ne razredčimo mi, to naredi narava sama," pravi Jože Soklič in poudarja, da so posledice naravnih ujm veliko hujše v gozdovih, ki niso negovani.

Gospodarstvo / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Elektrarna v manj kot treh tednih

Gorenjske elektrarne so na strehah Merkurjevih skladišč v Naklem zagnale največjo gorenjsko sončno elektrarno z nazivno močjo osemsto kilovatov. Na leto lahko s to elektrarno oskrbijo 230 gospodinjste...

Prosti čas / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Kruhkarija z Okornom

Poljsko božično komedijo Kranjčana Mitje Okorna Pisma sv. Nikolaju so na Gorenjskem začeli predvajati prejšnji teden. Po projekciji v kranjskem Tušu se je večina odpravila z Mitjem na večerjo - na nje...

Kultura / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Dakskoblerju še tri nagrade

Fotoreporter Luka Dakskobler iz Kranja je na mednarodnem fotografskem natečaju Nature Images Awards 2011 prejel tri prestižne nagrade.

GG Plus / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Probiotični tamponi za zdravje nožnice

Vaginalne neprijetnosti, kot so pekoč občutek, srbenje in izcedek, so zelo pogosta težava številnih žensk. V Sloveniji so na voljo probiotični tamponi ellen, ki obnavljajo, ščitijo in krepijo intimni...