Spomin na zavednega Slovenca
V tržiški knjižnici je Anatol Štern predstavil monodramo o Primožu Trubarju. Spomin je segel pol stoletja nazaj.
Tržič – Petstoletnico rojstva Primoža Trubarja in letošnji slovenski kulturni praznik je v Tržiču zaznamoval zanimiv dogodek. V torek zvečer so v Knjižnici dr. Toneta Pretnarja gostili nekdanjega direktorja Osrednje knjižnice Kranj. Anatol Štern se je tokrat predstavil v drugačni vlogi. Nastopil je v Kmeclovi monodrami Trubar pred slovensko procesijo.
Stopnišče iz zgornje etaže knjižnice v spodnji prostor je umetnik izkoristil za namišljeno prižnico. Z nje je sporočal misli začetnika sodobnega slovenstva in popeljal publiko pol stoletja v preteklost. Po Trubarjevo je množici zapovedoval dolžnosti ter jih grajal zaradi njihove grešnosti. Avtor besedila Matjaž Kmecl je zapisal, da gre za samogovor od lastnega ljudstva zapuščenega starca tik pred smrtjo, ki je v izgnanstvu pregledoval, kaj je ostalo pod končno črto. Iz tega je nastal nekakšen testament za Slovence. Hotel je popeljati svoje ljudstvo v enakopravnost pred Bogom in svetom. Neomajno je verjel, da je z jezikom vred njegov narod prav tako božja stvaritev kot vsa druga ljudstva sveta. Dal mu je knjigo in pisni jezik, skupaj z učenci mu je prevedel temeljne »božje« knjige. Učil ga je samozavesti in odgovornosti pa tudi resnične krščanske vere. Ničkolikokrat so ga hoteli zlomiti, pa je vztrajal in se zmeraj znova pobral.
V pogovoru z igralcem po nastopu je eden od poslušalcev ugotovil, da je vsebina dela kljub časovnemu zamiku dogajanj ohranila sporočilno vrednost. Gost je povedal, da je moral marsikaj prebrati o Trubarju, čeprav igralec ni zgodovinar. Interpretacija Kmeclovega besedila je trdo delo, a ga je bilo vredno opraviti že zaradi imenitne tržiške publike. V njenem imenu se je Marija Maršič zahvalila igralcu s knjigo v spomin na drugo gostovanje v Tržiču.