Dragutin Mate še naprej minister
V torek so poslanci državnega zbora ves dan namenili interpelaciji zoper notranjega ministra Dragutina Mateja, ki sta jo vložili stranki LDS in Zares.
Ljubljana - Predlagatelji so ministru očitali kršitve kar šestih zakonov, navajali so tudi konkretne primere njegovega delovanja zoper zakonodajo, in sicer v primerih Silva Pluta, romske družine Strojan, nočnega lokala Lipa in diskoteke Global. Pri slednjih so predlagatelji menili, da je kršil zakon zaradi pomanjkljivega nadzora nad službami za zasebno varovanje. Varnostni službi, ki sta varovali Lipo in Global, nista imeli ustreznih licenc, zaradi česar je posredno prišlo do tragične smrti mladoletnikov. V primeru družine Strojan pa sta stranki Mateju očitali, da je kršil zakon o policiji, ko ni ukazal izvedbe nadzora nad njenim delom v zvezi z ukrepanjem policije med prebivanjem družine Strojan v Postojni. Takrat naj bi namreč policija nedopustno posegla v zasebnost posameznikov. Pri Silvu Plutu pa mu zamerijo, da policija ni ukrepala in ga nadzirala, čeprav je bilo znano, da je v Srbiji zagrešil grozovit umor. Dragutin Mate je vse očitke iz interpelacije zavrnil, prepričan, da sta ministrstvo in policija v primerih Lipe in Globala ter pri vzpostavitvi evidence volilne pravice, kar je bil tudi eden od očitkov predlagateljev interpelacije, delovali v skladu z zakoni. V zvezi s Plutom pa je dejal, da tudi če bi ga policija privedla zaradi mednarodne tiralice, ne bi bilo zakonske osnove za njegovo pridržanje, Srbija pa Sloveniji tudi ni izročila nobenih dokazov, na podlagi katerih bi ga lahko ovadili. Mate je zavrnil tudi vse druge navedke iz interpelacije, med drugim tudi tega, da so se varnostne razmere na slovenskih cestah poslabšale. Dodal je, da se tudi navzočnost policije na cestah ni zmanjšala, temveč povečala. Minister Mate s svojim zagovorom, v katerem je navedel zlasti svoje uspehe, med njimi uvedbo šengenskega mejnega režima, ni prepričal opozicije. Poslanci LDS, Zares, SD in nepovezani (skupaj 26 poslancev) so glasovali za interpelacijo, koalicijski poslanci in poslanci SNS (42 glasov) so glasovali proti njej.
V sredo, zadnji dan rednega zasedanja državnega zbora, pa so poslanci razpravljali o poročilu komisije za preprečevanje korupcije in o več zakonskih predlogih, med drugim tudi o noveli zakona o državnem svetu in o varnosti na smučiščih. Na četrtkovi izredni seji pa so razpravljali o predlogu za razpis zakonodajnega referenduma o uveljavitvi zakona o ratifikaciji Lisbonske pogodbe in o reševanju problematike visoke inflacije ter pripravi protiinflacijskih ukrepov.