Volan in alkohol ne sodita skupaj: v Sloveniji vsako tretjo nesrečo s smrtnim izidom povzroči alkohol. (Foto: Gorazd Kavčič)

Štirideset dni alkoholnega posta

Do 22. marca poteka akcija 40 dni brez alkohola. V Sloveniji vsako tretjo prometno nesrečo s smrtnim izidom zakrivi vinjena oseba; od leta 1991 je tako zaradi alkohola za volanom umrlo že skoraj dva tisoč ljudi.

Kranj – Slovenska Karitas, Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) ter Zavod Med.Over.Net pozivajo k 40-dnevnemu alkoholnemu postu. S tretjo akcijo »40 dni brez alkohola«, ki poteka od 6. februarja do 22. marca, želijo spreminjati kulturo pitja ter ozaveščati o tragičnih posledicah prekomernega pitja alkohola. V Sloveniji namreč alkohol povzroči vsako tretjo prometno nesrečo s smrtnim izidom, vsako leto 88 milijonov evrov neposredne materialne škode v prometu, s katerimi bi lahko zgradili štirideset manjših domov za starejše ali pediatrično kliniko, trpljenje in stiske zaradi nasilja v vsaki četrti družini ter vsako leto približno petsto umrlih zaradi bolezni in samomorov.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je na predstavitvi akcije dejala, da je v Sloveniji več kot 170 tisoč odraslih oseb odvisnih od alkohola, zato je možno sklepati, da je zaradi alkoholizma v družini prizadetih vsaj dvakrat toliko družinskih članov, med njimi veliko otrok. Prepričana je, da bo akcija pripomogla k spreminjanju pivskih navad.

Bojan Žlender, vodja SPV, je spregovoril o posledicah, ki jih alkohol pusti na slovenskih cestah. Od leta 1991 do danes je v prometnih nesrečah, v katerih je bil povzročitelj pod vplivom alkohola, umrlo skoraj dva tisoč ljudi. »Povprečna stopnja alkohola pri povzročiteljih prometnih nesreč je izjemno visoka in je kar 0,71 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka oziroma 1,5 promila,« je poudaril.

Organizatorji pozivajo, da se od pepelnice do velike noči popolnoma odpoveste alkoholu in s tem pokažete solidarnost z vsemi, ki se trudijo rešiti iz zasvojenosti z alkoholom. Poziv velja tudi organizatorjem prireditev, naj na njih ne ponujajo alkohola. Prek vsega leta pa se lahko pitju alkohola odpoveste tedaj, ko vozite ali delate, še priporočajo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 14. julij 2007 / 07:00

Nad Ruparja sedaj občina Tržič

Občina Tržič namesto kranjskega tožilstva nadaljuje s pregonom zoper nekdanjega župana Pavla Ruparja.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 3. november 2014 / 15:14

O sodobnem suženjstvu

Kranj – Prešernovo gledališče Kranj bo v sodelovanju z Inštitutom za delavske študije v sklopu dogodka Predstava se predstavi, ki ga pripravlja Klub PGK in na katerem bodo predstavili ustvarjalce p...

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:45

Ob ujmah razmislek o zavarovanju nepremičnin

»Naravne ujme so vse pogostejše, zato naj ljudje preverijo, kako imajo zavarovane nepremičnine,« pravi Janka Planinc, direktorica Zavarovalnice Triglav, Območne enote Kranj.

GG Plus / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:42

Raje več delam in manj govorim

»Sem človek dejanj, takega me občani poznajo in to od mene tudi pričakujejo,« pravi novi šenčurski župan Ciril Kozjek.

Gospodarstvo / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:39

Gorenjska je imela dobrega kandidata

Inovativni mladi kmet leta 2014 je postal Boris Uranjek iz Planice pri Framu, gorenjski kandidat na izboru je bil Janez Zupanec iz Vogelj, ki se je predstavil z inovacijo pri pakirni liniji.

Kronika / ponedeljek, 3. november 2014 / 14:36

Rešujejo tudi z žičnic

Jamarski reševalci so sicer usposobljeni predvsem za reševanje iz jam, toda njihov delokrog je precej širši: med drugim rešujejo tudi z žičnic, kar so pred dnevi vadili na Krvavcu.