Volan in alkohol ne sodita skupaj: v Sloveniji vsako tretjo nesrečo s smrtnim izidom povzroči alkohol. (Foto: Gorazd Kavčič)

Štirideset dni alkoholnega posta

Do 22. marca poteka akcija 40 dni brez alkohola. V Sloveniji vsako tretjo prometno nesrečo s smrtnim izidom zakrivi vinjena oseba; od leta 1991 je tako zaradi alkohola za volanom umrlo že skoraj dva tisoč ljudi.

Kranj – Slovenska Karitas, Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) ter Zavod Med.Over.Net pozivajo k 40-dnevnemu alkoholnemu postu. S tretjo akcijo »40 dni brez alkohola«, ki poteka od 6. februarja do 22. marca, želijo spreminjati kulturo pitja ter ozaveščati o tragičnih posledicah prekomernega pitja alkohola. V Sloveniji namreč alkohol povzroči vsako tretjo prometno nesrečo s smrtnim izidom, vsako leto 88 milijonov evrov neposredne materialne škode v prometu, s katerimi bi lahko zgradili štirideset manjših domov za starejše ali pediatrično kliniko, trpljenje in stiske zaradi nasilja v vsaki četrti družini ter vsako leto približno petsto umrlih zaradi bolezni in samomorov.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je na predstavitvi akcije dejala, da je v Sloveniji več kot 170 tisoč odraslih oseb odvisnih od alkohola, zato je možno sklepati, da je zaradi alkoholizma v družini prizadetih vsaj dvakrat toliko družinskih članov, med njimi veliko otrok. Prepričana je, da bo akcija pripomogla k spreminjanju pivskih navad.

Bojan Žlender, vodja SPV, je spregovoril o posledicah, ki jih alkohol pusti na slovenskih cestah. Od leta 1991 do danes je v prometnih nesrečah, v katerih je bil povzročitelj pod vplivom alkohola, umrlo skoraj dva tisoč ljudi. »Povprečna stopnja alkohola pri povzročiteljih prometnih nesreč je izjemno visoka in je kar 0,71 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka oziroma 1,5 promila,« je poudaril.

Organizatorji pozivajo, da se od pepelnice do velike noči popolnoma odpoveste alkoholu in s tem pokažete solidarnost z vsemi, ki se trudijo rešiti iz zasvojenosti z alkoholom. Poziv velja tudi organizatorjem prireditev, naj na njih ne ponujajo alkohola. Prek vsega leta pa se lahko pitju alkohola odpoveste tedaj, ko vozite ali delate, še priporočajo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / četrtek, 23. maj 2013 / 13:01

Spet imajo trgovino

Kovor - Minuli četrtek je v Kovorju po daljšem času spet odprla vrata živilska trgovina. Gre za franšizno prodajalno Mercatorja, ki sta jo odprla domačina Alenka in Jože Dobrin (na fotogra...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Veliko dela, malo policistov

Slovenski policisti so lani sicer obravnavali nekaj manj kaznivih dejanj kot predlani, zato pa so imeli prvo polovico leta precej dodatnega dela z varovanjem številnih srečanj ob predsedovanju Sloveni...

Gospodarstvo / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Zaskrbljeni delavci Tosame

Delavci nasprotujejo načrtom lastnika, ki namerava k Tosami pripojiti svoje zadolženo podjetje, a ta zagotavlja, da načrtuje le razvoj in boljšo prihodnost.

Tržič / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Prva vračila za telefonijo

Upravičencem iz KS Tržič-mesto so že povrnili del vlaganj v telekomunikacijsko omrežje. Občina nadaljuje postopke tudi za druge krajevne skupnosti.

Bohinj / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

Za sanacijo plazu bo treba veliko denarja

Bohinj - Za trajno sanacijo plazu Kuharica, ki je povsem uničil eno od hiš v Srednji vasi, naj bi poskrbelo Ministrstvo za okolje in prostor. Občinski svetniki so na zadnji seji...

Radovljica / sreda, 11. marec 2009 / 07:00

O vlogi sodnikov in e-pravosodju

Podpredsednica Evropskega parlamenta Diane Wallis in minister za pravosodje Aleš Zalar sta se v Radovljici srečala z gorenjskimi sodniki.