Še ena finančna injekcija LTH
Na skupščini družbe Loške tovarne hladilnikov so potrdili za milijon evrov dokapitalizacije. Opustili bodo proizvodnjo zamrzovalnih skrinj.
Škofja Loka – Kot smo poročali v začetku novembra, so Loške tovarne hladilnikov (LTH) tedaj zopet dobile nove lastnike in že petega direktorja v zadnjih petih letih. Konec lanskega leta so postali lastniki LTH-ja družba Agovit, ki je bila že pred tem velik dobavitelj LTH, z 41 odstotki delnic, družba Isba z 11 odstotki in družina Stanič ima 36 odstotkov delnic, preostalih 12 odstotkov pa imajo razpršeni lastniki. Kot nam je dejal novi direktor družbe LTH Miloš Korde (kot direktor vodi tudi Agovit), so se lastniki še pred zadnjimi lastniškimi spremembami odločili zamenjati prejšnjega direktorja, ker da ni izpolnil pričakovanj pri sanaciji LTH-ja. V četrtek se je sestala skupščina delničarjev, ki je potrdila dokapitalizacijo družbe v višini enega milijona evrov. Dokapitalizacija naj bi omogočila sanacijo družbe, v kateri se je položaj že kar precej zaostril. Decembrska plača je namreč precej zamujala. Miloša Kordeta smo prosili za pogovor.
Kaj je bila največja težava LTH, ko ste novembra prevzeli vodenje?
»Zagotovo je bilo to pomanjkanje naročil. Toliko težje je to bilo, ker je zimski čas v LTH vedno veljal za čas zunaj prodajne sezone. Z maksimalno aktivnostjo nam je uspelo zapolniti to vrzel in približujemo se cilju: imeti vedno vsaj za tri milijone evrov naročil. Druga naloga, ki smo si jo zadali, je prestrukturiranje družbe.«
V kateri smeri boste zastavili prestrukturiranje?
»S poslovnim načrtom za leto 2008 smo predvideli rahlo povečanje prodaje, pri čemer naj bi se prihodki z lanskih 23,5 milijona evrov povečali na 25 milijonov evrov. Bistvo je v spremembi strukture izdelkov, ki jih bomo prodajali, pri čemer se usmerjamo k tistim, ki prinašajo večje pokritje. Tako bomo opustili program bele tehnike oziroma proizvodnje zamrzovalnih skrinj in se usmerili na profesionalni program za catering in sploh izdelkov iz nerjaveče pločevine za gostinstvo in agroživilsko proizvodnjo. Razširili bomo tudi dejavnost inženiringa, ki se vse bolj uveljavlja pri gradnji klimatskih sistemov za večje objekte – poslovne hiše, prodajne centre.«
Opustitev proizvodnje zamrzovalnih skrinj, po katerih je bil LTH najbolj znan, in usmeritev v klimatizacijo sta resnično veliki spremembi …
»Proizvodnja zamrzovalnih skrinj ni prinašala pokritja stroškov in precejšnje težave so bile tudi pri prodaji. Z novimi izdelki na področju cateringa smo na sejmu v Milanu vzbudili precejšnje zanimanje, da ne omenjam nekaterih težav z Angleži, ki so nas obtožili prevzemanja njihovih zamisli. Naj dodam, da posvečamo večjo pozornost razvoju, pri čemer sodelujemo z Univerzo v Ljubljani. Razvili smo sistem prognoze delovanja naših naprav, ki bo, kot kaže, prvi tovrstni sistem, pri klimatizacijskih sistemih pa smo ubrali pot nočnega ustvarjanja banke ledu, ki je cenejši in okoljsko prijaznejši.«
Za kaj boste namenili danes potrjeni milijon evrov iz dokapitalizacije?
»Pridobljeni svež kapital bomo prvenstveno namenili za obratna sredstva, poplačilo dolgov dobaviteljem in za nabavo repromateriala, ki nam bo omogočal povečanje proizvodnje.«
Omenili ste, da je bil lani dosežen promet v višini 23,5 milijona evrov. Kakšen pričakujete, da bo poslovni uspeh?
»Lansko poslovanje LTH bo negativno, pričakujemo okoli dva milijona evrov izgube. Dokapitalizacija nas bo rešila nadaljnjega zadolževanja, in če bomo prodali za omenjenih 25 milijonov evrov, bo LTH že letos posloval pozitivno. Petino prodaje LTH ustvari v Sloveniji, petino na trgih nekdanje Jugoslavije in 60 odstotkov v Evropi ter tretjih državah.«
Jugovzhodni trgi so bili za LTH zaradi neplačevanja v preteklosti precejšen problem. Vam je to uspelo urediti?
»Na vseh trgih se lahko pojavi problem plačevanja, ki ga je mogoče preseči le s pravimi prodajnimi pogodbami in inštrumentarijem.«
Zamujanje sicer tudi zelo nizkih plač je povzročilo precejšnje razburjenje in skrb. Kako boste to uredili?
»Res je, da pri plačah ne teče tako, kot bi si vsi skupaj želeli. Res je decembrska plača zamujala, vendar je tudi res, da smo delo v lanskem letu zaključili že 20. decembra. Tako so bile vse lanske plače ter regres izplačani. Po pripravljenem poslovnem načrtu za letos naj bi plače postopoma popravili, pri čemer pa moram poudariti, da bo sanacija uspešna le, če bodo prizadevanja pri vseh zaposlenih, na vseh ravneh. Ni dovolj le registracija prihoda na delovno mesto in odhoda iz tovarne, plačo je treba pošteno zaslužiti.«
Bo pomenilo prizadevanje za sanacijo družbe tudi odpuščanje delavcev?
»Danes je v LTH-ju zaposlenih 410 ljudi in kakšnega posebnega načrta zmanjševanja tega števila nimamo. Ker pa smo relativno star kolektiv, pričakujemo, da se bo to število z odhodi v pokoj še nekoliko zmanjšalo in ustalilo pri okoli 350 zaposlenih.«