Obdavčitev bančnih obresti
Davčna uprava je pozvala zavezance, da do 28. februarja vložijo napoved za odmero dohodnine od obresti na denarne depozite. Za lani bodo še obdavčene po 15-odstotni stopnji.
Kranj – Vsi davčni zavezanci, ki so lani dobili obresti od denarnih depozitov pri bankah in hranilnicah, ustanovljenih v Sloveniji, in pri bankah drugih držav, članicah Evropske unije, morajo vložiti napoved za odmero dohodnine od obresti, izjema so le tisti, ki lani z obrestmi niso presegli tisoč evrov. Mladoletniki so samostojni davčni zavezanci, njihove obresti se ne prištevajo k dohodkom staršem, zato morajo tudi vložiti napoved za odmero dohodnine od obresti. Napoved je treba vložiti na predpisanem obrazcu, ki je objavljen na spletni strani. Če zavezanci tega ne bodo storili ali bodo v napovedi navedli neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke, s katerimi bi »davkarijo« spravili v zmoto, bodo kaznovani za prekršek.
Po zakonu o dohodnini so lani dosežene obresti še obdavčene po 15-odstotni stopnji, letos bodo že po 20-odstotni stopnji. Obdavčitev obresti je ceduralna, to pomeni, da se obdavčujejo kot samostojni dohodek in da se ne vključujejo v letno davčno osnovo za dohodnino. Obresti in premije, ki so jih varčevalci dosegli z najmanj petletnim varčevanjem v okviru nacionalne stanovanjske varčevalne sheme, niso obdavčene. Če je pogodbo o vezavi denarja za imetnikov račun sklenil pooblaščenec, je zavezanec za plačilo davka imetnik. Vloge umrlih niso obdavčene po zakonu o dohodnini, ampak so »predmet« davka na dediščine.