Renta za zgodnjo upokojitev
Kmetje, ki bi bili pripravljeni predati kmetijo mlajšemu nasledniku, se lahko potegujejo za rento za zgodnje upokojevanje.
Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v okviru programa razvoja podeželja za obdobje 2007–2013 objavilo javni razpis za ukrep Zgodnje upokojevanje kmetov, s katerim želi spodbuditi generacijsko zamenjavo gospodarjev na kmetijah, zmanjšati povprečno starost gospodarjev in izboljšati konkurenčnost kmetij. Kmetje, ki so pripravljeni nepreklicno prenehati opravljati pridobitno kmetijsko in gozdarsko dejavnost in celotno kmetijo prenesti na izbranega naslednika, so po tem razpisu upravičeni do izplačila rente. Pogoj je, da so stari več kot 57 let, da so zadnjih sedem let invalidsko in pokojninsko zavarovani kot kmetje in da še niso upokojeni. Kmetija, ki naj bi jo predali nasledniku, mora imeti vsaj pet hektarjev primerljivih kmetijskih površin (doslej je bil pogoj tri hektarje), pri tem pa se za en hektar tovrstnih površin šteje en hektar njiv oz. vrtov ali dva hektarja travnikov, ekstenzivnih sadovnjakov in pašnikov ali osem hektarjev gozda … Prevzemnik kmetije ne sme biti mlajši od 18 let in ne starejši od 40 oz. 50 let, za kmetovanje mora biti primerno usposobljen, na prevzetih površinah mora kmetovati vsaj toliko časa, dokler bo prejšnji gospodar prejemal rento, najkasneje v enem letu po podpisu pogodbe pa mora uvesti spremljanje rezultatov gospodarjenja na kmetiji. Kmet lahko dobiva rento največ deset let oz. najdlje do 70. rojstnega dne, ob upokojitvi pa se mu zmanjša za znesek pokojnine.
Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja bo vloge za dodelitev rente sprejemala do objave o prenehanju zbiranja vlog. Informacije dajejo na agenciji ter v kmetijsko gozdarskih zavodih, v kranjskem je za to pristojna Tatjana Grilc.