Kitajski športni center v Medvodah?
Se bodo kitajski zimski športniki na zimske olimpijske igre, ki jih bodo gostili leta 2022, pripravljali v Sloveniji? Pripravljen je projekt Kitajski športni center, možna lokacija zanj pa so Medvode. Odločitev je na strani kitajskega državnega vrha.
Medvode – Kitajska bo leta 2022 v Pekingu gostila zimske olimpijske igre. Je to priložnost tudi za Slovenijo? V javnost je prišla informacija, da obstaja možnost, da bi kitajski investitor v Sloveniji zgradil Kitajski športni center, ki naj bi služil kot logistična, nastanitvena, trenažna in rehabilitacijska baza za kitajske športnike, kot možna lokacija pa se omenjajo Medvode.
Za več informacij smo se obrnili na nekdanjega alpskega smučarja Andreja Miklavca, ki je pri tem zelo aktiven. »Lani je naš konzorcij, zimskošportna ekspertna skupina, pripravil predloge v treh različnih segmentih za sodelovanje s Kitajsko na področju razvoja zimskih športov pri njih.«
»Kitajska vlada je sprejela načrt, ne samo da bodo cilj olimpijske igre, temveč bodo v naslednjih šestih letih zimski šport približali tristo milijonom Kitajcem. Želijo ne le narediti igre organizacijsko na visokem nivoju, ampak tudi biti v tekmovalnem smislu kompetentni. Mi smo predlagali določene projekte, ki jih ponujamo v sodelovanju s slovenskimi institucijami ali posamezniki na Kitajskem. Ena od stvari, ki smo se je zelo dobro zavedali, je bila, da če bodo želeli Kitajci v tekmovalnem smislu predvsem v snežnih zimskih športih napredovati, bodo morali hoditi v Evropo, ker je tukaj center znanja, izkušenj, moči in ne nazadnje kadrov in infrastrukture za razvoj tekmovalnih snežnih športov. Mi smo tukaj videli priložnost predvsem za Slovenijo, saj je ena najuspešnejših držav v zimskih športih, ne samo v tekmovalnem smislu, imamo tudi obilo tradicije in izkušenj s področja organiziranja tekem v zimskih športih na najvišjih nivojih. Imamo tudi vso primerno infrastrukturo. Naredili smo projekt Kitajski športni center,« je uvodoma pojasnil Miklavc.
Projekt so zastavili vsebinsko, ga arhitekturno zasnovali in začeli komunicirati tako v Sloveniji kot na Kitajskem. »Na Kitajskem smo našli zainteresiranega investitorja, poiskali za ta projekt v Sloveniji primerno lokacijo v občini, ki je zainteresirana in tam našli lastnika, ki ima primerno veliko parcelo in je pripravljen postati del našega konzorcija. Je pa Kitajska nekoliko drugačna država od tega, kar mi razumemo, to pomeni, da se o tem opredeljuje sam državni vrh, ki nato to predlaga njihovemu športnemu biroju, kar je predpogoj, da bi športniki dejansko prihajali k nam. Zato smo naredili vse, da smo projekt celovito in kompetentno pripravili kot direktno tujo investicijo, jo predstavili tudi slovenski vladi in pred enim tednom je premier Miro Cerar Slovenijo kot destinacijo za morebitni Kitajski športni center ponudil kitajskemu premierju. Mi smo naredili vse, kar je v naši moči, in trenutno je na potezi Kitajska, njihova vlada in deležniki, ki se ukvarjajo s športom,« je o možnostih, da bo do realizacije prišlo, spregovoril Miklavc, ki pravi, da bi imel tovrstni projekt veliko dodano vrednost tudi za slovenski šport, aktualen pa bi bil tudi po olimpijskih igrah. Šlo bi sicer za tujo naložbo, njena vrednost je ocenjena na petdeset milijonov evrov, Sloveniji pa bi prinesla tudi nova delovna mesta.
Sodoben center namesto nedokončane dvorane
Kot možna lokacija se omenjajo Medvode. »Predlagali smo Medvode, predvsem zato, ker smo tam imeli vse, kar menimo, da sodi v kompleksen ponujeni predlog, nismo pa mi tisti, ki bomo odločali, ali bodo Medvode ali ne. O tem se bo ne nazadnje odločal sam investitor. Možnosti so tudi drugje. Iskali smo predvsem lokacijo, ki je v dobri logistični povezavi tako z letališčem kot avtocesto in ima dostop do slovenske zimskošportne infrastrukture. Vse to Medvode imajo in ne nazadnje so le streljaj od glavnega mesta,« pravi Miklavc.
Možna lokacija v Medvodah je na območju propadajoče nikoli dokončane športne dvorane, ki je v zasebni lasti. V njeni neposredni bližini občina načrtuje tudi gradnjo športnega parka. In kakšno je stališče Občine Medvode? »Uradnega stališča občina nima. Z njimi smo se sestali. Glede na to, da gre za zasebno zemljišče, se nam zdi, da karkoli tam bo, bo boljše od sedanjega stanja. Je pa to območje že po veljavnem občinskem prostorskem načrtu namenjeno takšni dejavnosti,« je povedal župan Medvod Nejc Smole.