Se poje Sonetni venec
V baročni dvorani radovljiške Graščine bo v soboto, 2. februarja, Komorni zbor De profundis iz Kranja krstno izvedel Prešernov Sonetni venec, novo glasbeno delo skladatelja Vitje Avsca.
Ta čas osemnajstčlanska zasedba zbora De profundis iz Kranja pod vodstvom zborovodkinje Branke Potočnik Krajnik pripravlja krstno izvedbo novega glasbenega dela Sonetni venec skladatelja mlajše generacije Vitje Avsca. Gre za subtilno glasbeno obdelavo Prešernove poezije za zbor a cappella, ki jo bomo prvič slišali v soboto, 2. februarja, ob 19.30 v baročni dvorani radovljiške Graščine. Sonetni venec je sicer tretje tovrstno skladateljevo srečanje s Prešernom. Že leta 2001 je za Srednjo glasbeno in baletno šolo v Ljubljani, kjer je profesor glasbeno teoretskih predmetov, napisal glasbo za pesem Strunam, kasneje pa je v skladbi za klarinet in klavir uglasbil še Gloso, pri kateri ima vsaka črka svoj tonski ekvivalent. »Navdušila me je Prešernova pesniška govorica, ki je zelo natančna, hkrati pa zahteva zelo raznolik pristop k uglasbitvi. Gre za poskus povezovanja sodobne glasbene govorice in tradicionalnih kompozicijskih praks,« razmišlja Vitja Avsec, še eden od uspešnih skladateljev mlajše generacije, diplomantov Akademije za glasbo v Ljubljani, iz razreda Daneta Škerla. Avtor, ki je v svojem skladateljskem razvoju segel po različnih glasbenih zvrsteh, pisal je glasbo za gledališče, komorno, zborovsko in orkestralno glasbo, napisal pa je tudi vrsto solističnih in vokalno instrumentalnih del ter tri simfonična dela, se je skladanju Sonetnega venca intenzivneje posvečal zadnja tri leta. »Petnajst sonetov je sicer kratkih, a ima zelo jasno, prečiščeno obliko. Hkrati imajo v sebi neko krhkost, ki jo je potrebno na mestih, kjer pride do izraza vsa pesnikova ekspresivnost, znati izkoristiti,« razmišlja Avsec. Dramaturške plasti v besedilu so zelo raznolike, kar je pri snovanju glasbene podobe sonetov avtor s pridom upošteval.
Z Branko Potočnik Krajnik je Avsec sodeloval že pred leti, ko je De profundis izvedel sodobne izvedbe slovenskih ljudskih pesmi, ki so jih napisali skladatelji mlajše generacije. »Seveda sem takoj zgrabila priložnost, saj v našem zboru veliko damo na sodobno slovensko ustvarjalnost, še posebej pa je pohvalno, kadar se kdo upa lotiti Prešerna, kar je zelo, zelo redko,« je povedala Potočnik Krajnikova, navdušena nad sodelovanjem: »Gre za odgovornost do slovenske besede in nove slovenske glasbene ustvarjalnosti.« Naj kar sopranistke vprašam, kako uživajo ob prepevanju Prešerna, je še dodala. Komorni zbor De profundis deluje že 17 let in velja za enega najvidnejših v slovenskem prostoru. Ljubiteljski in strokovni javnosti vselej znova ponuja premišljen izbor glasbenih del z visoko umetniško vrednostjo, prepoznavno mehkobo zvoka in sugestivno interpretacijo. Novembra 2007 je v Kranju, Radovljici in Ljubljani izvedel koncerte z deli nemških baročnih in sodobnih evropskih skladateljev, slednjega je posnel Radio Slovenija.
Za zborom pa je tudi sicer zelo uspešna sezona. Lani junija je v Kranju nastopil na festivalu klasične glasbe Musica Carnium, še prej pa na koncertu Zborovska petica, kjer je predstavil svoj tekmovalni spored za mednarodno zborovsko tekmovanje »Tallin 2007«. Tekmovanje, ki poteka vsaki dve leti, je po visoki kakovosti renomirano tako v izboru sodelujočih zborov in njihovih programov, kot tudi žirantov (letos: Gary Graden, Eri Klas, Josep Prats, Marjukka Riihimäki, Alfonsas Vildžiunas). De profundis je tekmoval v dveh kategorijah: komorni zbori, kjer je dosegel 2. mesto, in sodobna glasba, kjer so bili tretji, v skupni konkurenci 43 zborov pa je bil uvrščen med pet najboljših, ki so tekmovali za Grand Prix. Le-ta je bil dodeljen ameriškemu zboru University of Delaware Chorale. Pomemben vtis je zbor De profundis v Talinu pustil tudi z izborom tekmovalnih sporedov, ki so bili z izjemo obveznih skladb sestavljeni iz del slovenskih skladateljev Gallusa, Kreka, Močnika, Lebiča in Štuheca.
Po daljšem obdobju koncertnega delovanja doma in v tujini, ko se je v veliki meri posvečal izvedbam novih partitur (nekaj izvedb je posnela in izdala založba Društva slovenskih skladateljev), sodobni slovenski ustvarjalnosti, stari glasbi in vsebinsko zaokroženim glasbenim projektom letos De profundis napoveduje udeležbo na dveh mednarodnih tekmovanjih, jeseni pa bo posnel tudi Avščev Sonetni venec.
Sobotni koncert bo z umetniško besedo oplemenitil igralec Aljaž Jovanovič, ob Sonetnem vencu, ki ga bo predstavil zbor, pa bo na programu tudi izvedba transkripcije pesmi Glosa v podobi desetih miniatur za klarinet in klavir. Nastopila bosta klarinetist Jože Kotar in pianist Luca Ferrini.