Za boljšo obporodno skrb žensk
V združenju Naravni začetki so oblikovali porodno pobudo, s katero želijo izboljšati razmere na področju obporodne skrbi v Sloveniji.
»V Sloveniji lahko porodnica rodi v eni od 14 porodnišnic in tu se izbira konča. Nimamo porodnega centra, nimamo ustreznih strokovnjakov, ki bi bili pripravljeni spremljati porod doma, niti nimamo sistema, ki bi zagotavljal, da bi bilo to varno tako za mamo kot otroka,« je poudarila koordinatorka pri združenju Naravni začetki Damijana Medved. V združenju so zato oblikovali porodno pobudo, ki so jo naslovili Odlična obporodna skrb, s katero želijo izboljšati razmere na področju obporodne skrbi v Sloveniji.
Združenje za informiranje, svobodno izbiro in podporo na področju nosečnosti, poroda in starševstva Naravni začetki v neformalni obliki obstaja od leta 1996, pred desetimi leti pa se je tudi formalno registriralo kot društvo. Sedež imajo v Šenčurju, prostore pa imajo v Ljubljani in po novem tudi v Kranju. V okviru združenja organizirajo različne delavnice in podporne skupine, razen tega pa sodelujejo s strokovnjaki s področja zdravstva in tako obenem poskušajo vplivati na spremembo zdravstvenega sistema na področju obporodne skrbi. V okviru tega so pripravili tudi zgoraj omenjeno porodno pobudo, ki obsega 15 točk. Med drugim se zavzemajo za spoštljiv odnos do vsake ženske in zagotavljanje dostojanstva žensk. »Zavzemamo se tudi, da bi bila v obporodnem obdobju ženski zagotovljena neprekinjena celostna skrb 'ena ženska – ena babica'. To pomeni, da ena babica skrbi za žensko ves čas nosečnosti ter je z njo tudi pri porodu in po njem,« je pojasnila Damijana Medved in dodala, da za države članice Evropske unije velja direktiva, po kateri bi lahko nekaj pregledov v nosečnosti opravila babica, a to pri nas še ni zaživelo. Obenem pa je po njihovem vedenju, še pravi Damijana Medved, v naših porodnišnicah zelo redka možnost, da bi si ženska lahko v naprej izbrala babico, ki bi jo spremljala pri porodu. »To je velik problem, saj se ženska, ki pride rodit, sreča s popolnimi neznanci. To lahko zaviralno vpliva na potek poroda. Premalo se namreč zavedamo, kako pomembno je podporno okolje, v katerem se ženska med porodom počuti varno in sproščeno. Tu ne gre samo za nek prijeten občutek, temveč dokazano vpliva na potek poroda,« je poudarila Damijana Medved in dodala, da se zavedajo, da bi bila to organizacijsko precej zahtevna naloga. »A eden od korakov bi bil lahko, da bi recimo oblikovali skupino treh babic, s katerimi bi se ženska spoznala že med nosečnostjo, in ena od teh bi bila potem prisotna pri porodu.« Obenem v pobudi predlagajo, da bi v Sloveniji oblikovali sistem obporodne skrbi z različnimi porodnimi okolji in ustrezno strokovno pomočjo. »Ta čas namreč ženske, ki se vseeno odločijo za porod doma recimo, in pri tem poiščejo babiško pomoč zunaj naših meja, ob možnih komplikacijah nimajo zagotovljenega ustreznega zdravniškega zaledja,« je opozorila Damijana Medved. Za omenjeno pobudo zbirajo tudi podpise podpore in del podpisov so sredi septembra že posredovali pristojnim pri ministrstvu za zdravje.