Župani znova o pokrajinah
Ta teden bo državni zbor obravnaval paket pokrajinske zakonodaje. Pred tem je minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar znova sklical slovenske župane, pridružil pa se jim je tudi predsednik vlade Janez Janša.
Ljubljana - Pokrajine potrebujemo, da bo prihodnji razvoj Slovenije hitrejši in enakomernejši, je na posvetu županov v petek dejal premier Janez Janša. Če zakone izglasujemo in pokrajine ustanovimo, lahko sprejeto pozneje popravljamo. Če ne, ne bo česa popravljati in spet bo potrebnih več mandatov, da zberemo energijo in se spet lotimo razprave o pokrajinah. Spremembe bodo možne, je zatrdil predsednik vlade. Podobno se je namreč zgodilo že pri ustanavljanju občin, nove izkušnje smo sproti vgrajevali v normativo in spreminjali prvotne rešitve. Sicer pa ne delamo nebeškega kraljestva, je dejal Janez Janša. Medtem ko je slednji menil, da se bo mogoče o vprašanjih, kakršni sta ime in sedež pokrajin, odločati v organih pokrajin, pa je minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Ivan Žagar dejal, da je za morebitne spremembe v predlagani zakonodaji odprta pot v parlamentu. Tam se ta teden začenja splošna razprava, nato bo mogoče rešitve glede pokrajin dopolnjevati z amandmaji. Sicer pa je vlada pri zakonodaji že upoštevala tudi predloge iz javne razprave. Pojasnil je tudi, zakaj ravno 14 pokrajin, kajti temu številu nekatere občine nasprotujejo. Predlog je utemeljen na sedaj veljavnem sistemu 12 statističnih regij. Število 14 pa je zgornja meja, prek katere ni mogoče zaradi evropskih direktiv.
Iz razprave županov je bilo poleg podpore pokrajinam slišati tudi kritike. Anton Tone Smolnikar, župan občine Kamnik, jim je sicer naklonjen, moti pa ga dejstvo, da bo sedež Kamniško-Zasavske pokrajine v Domžalah, sedež pokrajinskega sveta pa v Trbovljah. V občini so naklonjeni pokrajini do Litije, ne pa do Trbovelj, češ da nimajo veliko skupnega. Tako meni tudi župan Komende Tomaž Drolec, češ da večina njegovih občanov še ni bila v Trbovljah in najbrž tudi ne bi znala po vrsti našteti naselij Zagorje, Trbovlje, Hrastnik. Janko S. Stušek, župan Radovljice, pa se je oglasil v imenu osmih županov gornjih gorenjskih občin, ki pričakujejo odgovor na svoje argumente, zakaj bi imeli od preostale Gorenjske ločeno pokrajino. Izrazito nenaklonjeni sta bili stališči Marjana Poljšaka iz Ajdovščine, ki meni, da je ključno vprašanje Slovenije njeno gospodarstvo in ne pokrajine, in ljubljanskega podžupana Janija Möderndorferja, ki je dejal, da Ljubljana s pokrajinami izgublja. Ljubljana izgublja, kjer je imela prej koristi od centralizacije, je odvrnil predsednik vlade. Sicer pa tudi interes glavnega mesta ne more biti, da se čez desetletje zaduši v prometu, ker se vsi tokovi stekajo vanj. Te je treba preusmeriti.