Vse se da narediti, če je le volja
Boris Bregant, dolgoletni jeseniški župan in častni občan Občine Jesenice, v sedanjem mandatu opravlja naloge podžupana. V občinskem svetu je svetnik na listi SD.
Kratka osebna predstavitev: datum in kraj rojstva, stan, število otrok, kaj ste po izobrazbi, kje ste zaposleni
»Rojen sem 23. julija 1940 na Jesenicah, sem oče dveh otrok in dedek štirih vnukov, po izobrazbi univ. dipl. inž. strojništva – upokojenec.«
Želim si, da bi Občina Jesenice postala …
»Občina Jesenice naj bi postala prostor, v katerem bi vsi radi prebivali v slogi in kjer bi za vse svoje potrebe našli dovolj možnosti aktivnega in pasivnega sodelovanja na vsem dostojen način. Občina naj v zdravem okolju omogoči izobraževanje, delo in aktivno življenje od vrtca do tretjega življenjskega obdobja. Želim, da bi mladi po šoli imeli dosti priložnosti za športno, kulturno in zabavno življenje na Jesenicah in da bi starejšim omogočili prijetno sobivanje brez ovir in jim ponudili dostojno življenje kljub pogosto podpovprečnim dohodkom. Želim, da bi občina Jesenice slovela kot moderna, v prihodnost zazrta skupnost, ki je zmogla iz preteklosti črpati vse pozitivne izkušnje in omogočila vsem, predvsem pa mladim generacijam, najboljšo prihodnost na osnovi znanja in izkušenj. Občina naj bo vzor drugim in ponos domačinov.«
Katere cilje zasledujete kot občinski svetnik?
»Kot občinski svetnik pazim, da se sredstva čim bolje izkoristijo za namene, sprejete v dolgoročnem razvojnem načrtu, in da je ta načrt primeren za čim večje število občanov. Pazim, da pridobljene dobrine ohranjajo vrednost in služijo svojemu namenu. Skrbim, da so odnosi s sosednjimi občinami korektni in da vsaka izpolnjuje sprejete obveznosti tako glede skupnega premoženja kakor skupnih razvojnih načrtov. Predvsem pa me zanima dolgoročni razvoj in možnosti optimalnega vključevanja in izkoriščanja razvojnih možnosti.«
Katere svoje tri osebnostne lastnosti bi izpostavili (pozitivne ali negativne)?
»Med svoje boljše lastnosti štejem delavnost in vztrajnost pri doseganju ciljev. Ponosen sem na poštenost pri delu in sposobnost ustvariti dobre medsebojne odnose, ki vodijo k večji storilnosti celotnega kolektiva. Uživam, če komu lahko storim kaj dobrega. Verjamem, da so ljudje večinoma pošteni in delavni. Slabih lastnosti se ponavadi sami niti ne zavedamo. Zase pa vem, da jih imam kar nekaj. Pozabljam in mešam imena, pogosto me zanese, da stvari hočem opraviti sam, čeprav vem, da bi drugi tudi z veseljem sodelovali, in da ne spoštujem domačega ustaljenega reda in zamujam na kosilo.«
Najljubši hobi oziroma preživljanje prostega časa
»Prosti čas si privoščim predvsem poleti na morju. Takrat sem rad v prijetni družbi in izvajam zmerne gibalne aktivnosti. Rad grem v naravo in uživam v družbi živali. Rad obiščem kulturne in športne prireditve. Z veseljem obdelujem les in druge materiale. Veliko prostega časa pa posvetim prebiranju časopisov in spremljanju dogodkov doma in v svetu. Izrazitega hobija pa še nimam.«
Zadnja prebrana knjiga
»Kratka zgodovina skoraj vsega – avtorja Billa Broysena.«
Najljubši kraj za dopust
»Več kot trideset let z družino letujemo v avtokampu Rapoča na otoku Lošinju. Med delom v Italiji sem se naučil dopustovati cel mesec avgust in ta čas dodobra napolnim baterije.«
Na kaj ste v življenju najbolj ponosni?
»Ponosen sem, da živim v urejeni družini in v domu, zgrajenem z lastnimi rokami. V petdesetletni delovni dobi sem sodeloval pri velikih dogodkih, vedno na strani tistih, ki so tudi ob tveganju lastnega ugodja in zavestnem odpovedovanju omogočili pozitiven premik širši skupnosti. Marsikdaj mi je družba to priznala s priznanji in častmi, ponosen pa sem tudi na tista dejanja, ki sem jih storil ali omogočil, pa so si jih pripisovali drugi. Ponosen sem na to, da imam mnogo prijateljev doma in v tujini in da mi je uspelo predvsem z delavnostjo in znanjem opravljati pomembne naloge na gospodarskem, strokovnem in političnem področju in da sem za seboj puščal pozitivne sledi in spremembe.«
Življenjsko vodilo ali moto
»Predvsem pa brez panike. Nobena situacija ali naloga ni tako težka, da bi je z razumom in sodelovanjem ne mogli izboljšati, če že ne rešiti v splošno zadovoljstvo. Ne stori nikomur ničesar, kar ne želiš, da bi drugi storili tebi. Pomagaj vsakomur v obsegu, ki ga zmoreš. Vse se da narediti, če le hočemo in nas je dovolj za.«
Vprašanje o aktualnem dogajanju - eden od večjih projektov, ki jih vodite kot podžupan, je revitalizacija območja Fiprom. Prosim, če na kratko razložite, v kateri fazi je projekt.
»Projekt s ponesrečenim imenom Revitalizacija območja Fiprom je v tem trenutku največji projekt, ki ga izvaja Občina Jesenice. Projekt ima naslednje cilje: ponovno oživitev območja nekdanjih predelovalnih obratov Železarne Jesenice, tako da bo na petdeset tisoč kvadratnih metrih združeno proizvodno delo, raziskovalne in študijske aktivnosti ter možnosti za prostočasne dejavnosti v novem mestnem središču Jesenic. Proizvodni obrati bodo opremljeni z obnovljeno prometno in komunalno ter energetsko informacijsko infrastrukturo in urejeni po enotnem načrtu, ki zagotavlja prijeten, okolju prijazen, a še vedno industrijski zunanji videz. Javni del bo omogočal dosti površin za dejavnosti muzeja, knjižnice, tržnice, centra vseživljenjskega učenja in podpornih dejavnosti za gospodarske družbe in občane v neposredni povezavi z zgodovinsko turističnim območjem Stare Save, športnim parkom in mestnim središčem. Celoten projekt se bo izvajal najmanj pet let, če bomo tako uspešno kot doslej pridobivali nepovratna sredstva, saj celotna vrednost že presega trideset milijonov evrov. Trenutno je izdelana dokumentacija za zunanjo ureditev in infrastrukturo. Zagotovljena so sredstva za ta del projekta in ureditev objektov v privatni lasti. Vložen je zahtevek za izdajo gradbenega dovoljenja. V pomladnih mesecih bo izveden mednarodni javni razpis za izbiro izvajalcev del, ki naj bi bila v načrtovanem obsegu zaključena v letu 2009. Sledila bo izdelava PGD in PZI za javni del ter prijave na razpise v letih 2009 in 2010. Veliko aktivnosti teče v koordinaciji dela na projektih Fiprom-Stara Sava–Hrenovica. Žal je veliko dodatnih aktivnosti tudi zaradi kraj, vandalizma in drugih vplivov uničevalnih pohodov posameznikov in skupin na obravnavano območje.«