Sedmica: Inflacijska histerija

Deželico pod Alpami je zajela inflacijska histerija. Nekritično jo podpihujejo politična opozicija in njim naklonjeni mediji.

Stranka Boruta Pahorja, ki se ima – mimogrede – že kar za zmagovalca letošnjih državnozborskih volitev, celo predlaga, naj postane inflacija temeljna ekonomska politična tema letošnje jeseni.

Obstajata dve temeljni skupini razlagalcev vzrokov lanske 5,7-odstotne inflacijske stopnje, govorim o Sloveniji, ki naj bi naznanjala gospodarsko in socialno katastrofo. Po mnenju opozicije, kajpada. V prvo skupino spadajo mladoekonomisti in vlada, zagovarjajo pa teorijo tako imenovane agroživilske inflacije. Po tej teoriji je na inflacijo vplivala cena hrane in cena nafte ali, kot pravi finančni minister Andrej Bajuk: »Fiskalna politika ni kriva za visoko inflacijo. Glavni vzrok je zunanje narave. V Sloveniji sta ključna vira inflacije cena hrane in cena nafte.« Staroekonomisti in opozicija, ki trdijo ravno nasprotno, zagovarjajo teorijo fiskalno strukturne inflacije. Po tej teoriji je vzrok za inflacijo prekomerno zadolževanje države in zmanjševanje davčne obremenitve najbogatejše skupine prebivalcev. Tipičen predstavnik protivladne skupine je Maks Tajnikar s svojo izjavo: »Ne morem se strinjati, da so bile cene hrane in nafte začetni impulz za slovensko inflacijo. Mislim, da so bile to tako imenovane avtonomne investicije, ki so na novo nastale v gradbeništvu konec lanskega leta.« Svoj piskerček k inflacijski histeriji pa je med drugim pristavil tudi predsednik svobodnih sindikatov Dušan Semolič, češ: »Inflacija je pojav, ki enemu jemlje, drugemu daje in jemlje vedno revežem, delavkam in delavcem. … Odgovornost za inflacijo nosi vlada, delno delodajalci in hlastanje po dobičku.«

Razčistimo najprej Semoličevo inflacijsko retoriko. Prvič. Ni res, vsaj po mojem mnenju, ne, da inflacija enemu daje, drugemu pa jemlje; stroške inflacije plačujemo vsi, le da jih bogati neprimerno lažje nosijo kot revni. Pomeni, inflacijski učinek je vedno subjektivne, osebne narave. Drugič. Drži, da sorazmerno odgovornost za inflacijo nosita vlada in delodajalci. Ampak, približno toliko kot delodajalci nosijo odgovornost za inflacijo tudi sindikati in njihov »boj« za višje delavske plače, saj se morajo sindikalne zahteve brzdati do meje, ko rast plač preseže produktivnost.

In še moje mnenje o vzroku za slovensko inflacijo. Tako kot mladoekonomisti in vlada zagovarjam teorijo agroživilske inflacije, za katero pa ni odgovorna le sedanja, pač pa vse dosedanje slovenske vlade. Namreč. Strukturni delež nafte v enoti domačega bruto produkta je v Sloveniji dvakrat višji od povprečja držav Evropske zveze. Med drugim tudi zaradi energetsko prepotratne industrije oziroma zaradi zastarele tehnologije. Zaradi zastarelih standardov, negospodarnih energetskih naprav in tako naprej so nova stanovanja v Sloveniji energetsko dvakrat bolj potratna kot v Nemčiji. In še bi lahko naštevali in primerjali.

Če se želimo izogniti inflacijski nevarnosti, da ne omenim stagflaciji, moramo na vsak zakaj odgovoriti z nedemagoškim zato. Tega pa politično flancanje ne zmore. Vsaj po mojem mnenju ne. Zato se mi opozicijski predlog glede jesenske razprave ne zdi konstruktiven.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / sreda, 22. december 2021 / 08:45

Občinski svet podprl izbrano kandidatko

Preddvor – Na decembrski seji so svetniki Občine Preddvor drugič obravnavali tudi Odlok o podelitvi koncesije za opravljanje javne službe osnovne zdravstvene dejavnosti v občini Preddvor na področj...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 26. januar 2012 / 07:00

Izziv z lokostrelsko družino

Niti pomislila nisem, da ne bom mogla napeti loka. In prav to se je zgodilo. Toja, trikrat zapored lokostrelka leta, Arne in Tomo Černe, člani lokostrelske družine, ki podira rekorde, pa so to pričako...

GG Plus / četrtek, 26. januar 2012 / 07:00

Prvič med elito in na letalnici

"Pričakoval sem več, vsaj polet okrog 180 m," je po debiju v svetovnem pokalu na poletih na Kulmu dejal smučarski skakalec Nejc Dežman.

GG Plus / četrtek, 26. januar 2012 / 07:00

Na Lajnarja ali pa Slatnik

To sta vlečnici, ki trenutno obratujeta v osrčju Soriške planine. Torej, zdaj imate odgovor, če morda niste vedeli, kam na sneg.

GG Plus / četrtek, 26. januar 2012 / 07:00

Na Gori skačejo že desetletja

Letos mineva dvajset let od organiziranih tekem smučarskih skakalcev na Gori pri Komendi, jubilej Gorjanov, ki so znani po tem, da decimetre spremenijo kar v metre, pa je počastil tudi legendarni češk...

Zanimivosti / četrtek, 26. januar 2012 / 07:00

Na izlet z Mercatorjem in Gorenjskim glasom

Nagradna igra, ki jo enkrat letno pripravita Mercator in Gorenjski glas, je tokrat trajala od marca do novembra. Prav zaradi dolžine trajanja nagradne igre ste nas presenetili in kljub temu v Mercator...