Lani petnajst okvar na vodovodu
Okvare na medobčinskem vodovodnem sistemu Krvavec niso zelo pogoste, so pa zaradi njegove velikosti zelo neugodne, pravi Roman Udir iz Komunale Kranj.
Cerklje – Na medobčinskem vodovodnem sistemu Krvavec, ki oskrbuje približno štirideset tisoč prebivalcev iz občin Kranj, Šenčur, Cerklje, Komenda in Vodice, je pred tednom dni prišlo do nove okvare zaradi dotrajane azbestne cevi. Medtem ko so ostale občine uspele izpad vode nadoknaditi z drugimi viri, pa je dobršen del Cerkelj več ur ostal brez pitne vode, saj tam nadomestnih virov nimajo. Po besedah Romana Udirja, vodje enote Vodovod na Komunali Kranj, upravljavca vodovoda, imajo vsako leto več podobnih okvar; lani so jih npr. imeli petnajst. »Okvare tako velikega sistema s pretočnostjo sto litrov vode na sekundo so zelo neugodne, ker moramo pred ponovno vzpostavitvijo vodne preskrbe izvesti več preventivnih ukrepov za zagotovitev zdravstveno ustrezne vode. Tega pa ne moremo opraviti v uri ali dveh. Ob vsaki okvari krvavškega vodovoda prav tako izgubimo velike količine pitne vode,« razlaga Udir.
Obnova krvavškega vodovoda, ki jo načrtujejo v prihodnjih letih in bo po prvih ocenah stala približno trinajst milijonov evrov, je torej nujna. Obnovili bodo ves magistralni vodovod, zgradili objekt za čiščenje vode in dodatni vodohran, ki je potreben za akumulacijo vode, s katero bodo reševali izpade vode na območju Cerkelj, je razložil Udir. »Postopek izbire izvajalca projektne dokumentacije za povečanje zmogljivosti krvavškega vodovoda je še v fazi pogajanj,« pojasnjuje Franc Čebulj, župan občine Cerklje, ki je prevzela vodenje medobčinskega projekta, za katerega si obetajo tudi več milijonov evrov evropskih kohezijskih sredstev.
Po obnovi krvavškega vodovoda ne bo več prihajalo do okvar, zagotavlja Udir, Komunala Kranj pa bo dotlej na njem izvajala samo nujna dela, saj bi bili večji posegi tik pred temeljito obnovo neracionalni. »Za letos načrtujemo izpeljavo iz zgornjega drenažnega zajetja na Krvavcu v bližnjo reko Reka, s čimer bomo izboljšali kakovost vode glede njene kalnosti, do katere zdaj prihaja ob večjem deževju. Na meji med občinama Cerklje in Komenda bomo iz začasnega merilnega jaška, v katerem je vgrajen varnostni ventil, ki zmanjšuje možnost okvar ob previsokem tlaku, prav tako izvedli izpust vode v bližnji potok. Te dni pa na podlagi zahteve zdravstvenega inšpektorja prestavljamo merilec motnosti iz vodohrana Adergas v vodohran Grad, ki bo tako meril motnost vode tudi za vasi med Gradom in Adergasom,« je še pojasnil Udir.