Med sosedi 74
Koroški Slovenci so se konec minulega tedna s simpozijem na Slovenski gimnaziji v Celovcu in v Katoliškem domu prosvete Sodalitas v Tinjah spomnili svojega pomembnega voditelja dr. Joška Tischlerja.
Rojen je bil 8. maja leta 1902, umrl pa je 23. januarja leta 1979. Pokopan je na pokopališču v Žrelcu/Ebental. Dr. Tischler je bil profesor matematike in fizike, politik in kulturnik. V času brutalnega nacizma pred drugo svetovno vojno je bil zadnji predsednik Slovenske prosvetne zveze. Po drugi svetovni vojni se je zavzemal za pravice Slovencev na Koroškem in bil tudi njihov zastopnik v deželni vladi. Ker ni soglašal s stališči in načini delovanja pokrajinskega odbora Osvobodilne fronte za slovensko Koroško in njeno naslednico Demokratično fronto delovnega ljudstva, ki je bilo po vojni edino politično predstavništvo Slovencev na Koroškem in jo je usmerjala Komunistična partija Slovenije, jo je zapustil in 28. junija leta 1949 ustanovil Narodni svet koroških Slovencev. Bil je njegov prvi predsednik. Oktobra leta 1949 je kandidiral za poslanca deželnega zbora, vendar ni bil izvoljen. Za poslanca je kandidiral tudi kandidat Demokratične fronte delovnega ljudstva Mirk Zwitter, vendar tudi on ni bil izvoljen. Pri zagovarjanju pravic Slovencev je sodeloval tudi z drugo slovensko organizacijo na Koroškem, Zvezo slovenskih organizacij, ki je bila ustanovljena leta 1955. Največja Tischlerjeva zasluga pa je ustanovitev Zvezne gimnazije za Slovence v Celovcu. Ustanovljena je bila leta 1957, Tischler pa je bil njen prvi ravnatelj. Na Slovenski gimnaziji je doslej opravilo zrelostni izpit 1638 dijakinj in dijakov. Zaradi nje se je povečalo število slovenskih izobražencev. Mnogi od njih zasedajo pomembna mesta v avstrijskem javnem in političnem življenju ter javno priznavajo, da so po narodnosti Slovenci. V spomin na dr. Joška Tischlerja podeljujeta Krščanska kulturna zveza in Narodni svet koroških Slovencev od leta 1979 naprej Tischlerjevo nagrado. Letošnjo so podelili v sredo, 23. januarja, slikarju in pesniku Gustavu Janušu, rojenemu v Selah, za njegove stvaritve na literarnem in likovnem področju, »s katerimi je mnogo doprinesel k afirmaciji in ugledu slovenske kulturne ustvarjalnosti na Koroškem«.
Koroška Slovenka je tudi med letošnjimi dobitniki priznanj Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, ki so jih podelili v sredo v Ljubljani. Priznanje je prejela Lenčka Kupper iz Šmihela/St. Michael za dolgoletno in uspešno delo v glasbeni dejavnosti in pri glasbeni vzgoji otrok. Lenčka Kupper je začela prepevati v šmihelskem otroškem in nato cerkvenem zboru. Nastopala je tudi v igralskih skupinah. Nekaj let je vodila otroški zbor dvojezičnega vrtca Naš otrok v Celovcu. Sedaj poje pri mešanem pevskem zboru Jacobus Gallus v Celovcu. Za otroške zbore je napisala nad 200 pesmic, od katerih so nekatere priredili tudi za odrasle zbore.