Število potnikov, ki se v Ljubljano z vlakom pripelje z Gorenjske, se je povečalo za četrtino. (Foto: Tina Dokl)

Na vlak tudi na Orehku

Slovenske železnice predlagajo gradnjo treh novih postajališč na progi Ljubljana-Kranj: v Šiški, na Ladji pri Medvodah in na Orehku pri Kranju.

Ljubljana - Vodstvo Slovenskih železnic se je pred kratkim sestalo z župani in predstavniki ljubljanskih primestnih občin v zvezi z reševanjem problematike javnega potniškega prometa. Seznanili so jih tudi z nekaterimi novostmi, ki jih pripravljajo.

Kot pojasnjujejo v Slovenskih železnicah, se v Ljubljano dnevno pripelje 120 tisoč potnikov, od tega približno polovica z osebnimi avtomobili. Pravijo še, da več kot 20 tisoč potnikov vsak dan vstopi oziroma izstopi na železniški postaji Ljubljana, med katerimi prevladujejo potniki iz Posavja, z Gorenjske in s Štajerske. Dejstvo je, da se vedno več ljudi z Gorenjske, ki se vozijo v službo ali v šolo v Ljubljano, zaradi slabih cestnih povezav odloča za železniški prevoz, zato ne preseneča podatek, da se je število potnikov iz Gorenjske povečalo za četrtino.

V jutranjih in popoldanskih konicah Slovenske železnice prepeljejo za tretjino več potnikov kot pred petimi leti, zato bodo spremenili prometno organizacijo in nabavili nova prevozna sredstva: do leta 2011 štirinajst elektromotornihin šest dizelmotornih garnitur, do leta 2013 trideset sodobnih potniških vagonov. Ker so decembra znova postali upravljavec javne železniške infrastrukture z možnostjo dajanja pobud v zvezi z železniško infrastrukturo, so predlagali gradnjo novih postajališč, tudi treh na progi Ljubljana–Kranj. »Na tej progi je predvidena gradnja postajališč Ljubljana Šiška, Ladja (na relaciji Medvode–Reteče) in Kranj Orehek. Projekt gradnje postajališč je še v pripravljalni fazi in roki za gradnjo niso določeni. Letos bodo potekali dogovori z občinami, priprava načrtov in pridobitev potrebne dokumentacije. Če bodo dogovori uspešni, bi se gradnja postajališč lahko predvidoma začela prihodnje leto,« je povedal Marko Tancar, vodja Službeza organizacijsko komuniciranje pri Slovenskih železnicah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / torek, 22. junij 2021 / 14:13

Jutri začetek Čipkarskih dni

V Železnikih se bodo jutri začeli 59. Čipkarski dnevi, hkrati pa bo potekal tudi mednarodni projekt na temo prostovoljstva in udejstvovanja mladih pri ohranjanju dediščine.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Po dveh letih spet smuka na Španovem vrhu

Planina pod Golico - Zavod za šport Jesenice je v soboto zagnal naprave na smučišču Španov vrh v Planini pod Golico. Po informacijah direktorja zavoda Zorana Kramarja je prvi dan...

Kamnik / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Delovati je začela ustanova Mamut Kamnik

Kamnik - Minuli teden so v Kamniku ustanovili Ustanovo Mamut Kamnik, katere osnovni namen je oživiti prizadevanja za postavitev bronaste skulpture neveljskega mamuta. Prototip v...

Šport / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Odlična Žbogar in Klinarjeva

V kranjskem olimpijskem bazenu je konec tedna potekalo državno prvenstvo v plavanju, izkazala sta se zlasti plavalca Gorenjske banke Radovljica Robi Žbogar in Anja Klinar.

Gospodarstvo / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Davčna uprava opominja dolžnike

Ljubljana - Davčna uprava RS (Durs) opominja dolžnike o davčnem dolgu, o tem pa zadnje čase pogosto dobiva različna vprašanja. Kot ob tem pojasnjujejo na Dursu, je namen opomina...

Kronika / sreda, 30. januar 2013 / 07:00

Kje se je policist poškodoval?

Na kranjskem okrožnem sodišču sodijo trojici, ki naj bi avgusta 2009 v piceriji v Škofji Loki poškodovala policista na intervenciji. Ta je zdravniško pomoč poiskal tri dni kasneje.