Nepravilnosti v evidencah
Kmetijsko gozdarska zbornica poziva občine, da »prečistijo« podatke o stavbnih zemljiščih.
Stane Bergant, ki je skupaj z ženo lastnik 63 hektarjev velike gorske kmetije v katastrski občini (k.o.) Kokra, ugotavlja, da je v obvestilu geodetske uprave pri večini parcel (vseh je približno sedemdeset) raba zemljišč podana napačno. Kot pravi, napaka izvira iz tega, da je v dolini Kokre znaten zamik katastrske mreže glede na lego parcel oz. stanje v naravi, pri tem pa odmiki znašajo celo do trideset metrov. »Zagotovo je ta napaka prisotna pri večini lastnikov v k.o. Kokra, ki meri nekaj čez 5000 hektarjev, verjetno pa tudi drugje v Sloveniji, kjer je teren bolj razgiban.«
Kranj – Občine so v preteklosti tudi mimo volje lastnikov kmetijskih in gozdnih zemljišč s prostorskim planom določale na teh zemljiščih gradbene parcele za stanovanjsko rabo, industrijske cone ali za druge namene. Ker je vrednost zemljišč za gradnjo stavb bistveno višja od vrednosti kmetijskih in gozdnih, različna pa je tudi davčna stopnja – za gradbena zemljišča 0,5 odstotka, za kmetijska 0,15 odstotka in za gozdna 0,07 odstotka, bi lastniki za ta zemljišča, ki jih dnevno uporabljajo za kmetijsko dejavnost, morali plačati na leto po novem zakonu o davku na nepremičnine pet, osem tisoč evrov ali še več davka.
V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije opozarjajo občine, da v skladu s pravilnikom o določanju zemljišč za gradnjo stavb do 31. marca posredujejo v register nepremičnin na geodetski upravi podatke o stavbnih zemljiščih, na katerih je gradnja dejansko možna – to pomeni, da je za ta zemljišča sprejet občinski podrobni prostorski načrt ali je že pridobljeno gradbeno dovoljenje. Če zemljišče po pravilniku ni primerno za gradnjo stavb in bo občina to sporočila geodetski upravi, bo zemljišče za obdavčitev ovrednoteno kot kmetijsko ali gozdno zemljišče.
V zbornici tudi podpirajo spremembo zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki omogoča spremembo vrednosti zaradi večjih naravnih in drugih nesreč, pri tem pa pričakujejo, da bo geodetska uprava že pri letošnjem vrednotenju upoštevala vpliv žledoloma in poplav na vrednost nepremičnin. Geodetsko upravo tudi pozivajo, da naj do konca marca sprejme vse lastnike nepremičnin, ki želijo spremeniti podatke o nepremičninah; v primeru, da to ne bo možno, pa predlagajo podaljšanje roka.