Prve skupne priprave
Sealps Challenge je prav gotovo letošnji rekreativnokolesarski dogodek leta. Dirka je na koledarju šele septembra, vendar je zanimanje že zdaj neverjetno veliko.
Korte – Udeleženci priprav na Sealps Challenge so se zbrali na Kortah v Stari šoli Korte, kjer so pod vodstvom trenerja Alekseja Dolinška opravili priprave na prvo večdnevno rekreativno kolesarsko dirko v regiji. Med njimi sta bila tudi Gorenjca Tit Košir in Tina Brelih.
Sealps je edinstvena štiridnevna kolesarska preizkušnja, ki bo tekmovalce popeljala od Jadranskega morja do osrčja slovenskih Alp. Je prva večdnevna amaterska kolesarska etapna dirka v regiji. S kolesarskim partnerjem boste, saj se vozi v dvojicah, lahko izkusili dogodek, katerega organizacija je primerljiva s profesionalnimi kolesarskimi dirkami, na katerih so prisotni servisni avtomobili, reševalna vozila, redarji, fotografi in seveda masaža ter servis koles v cilju.
Tako izkušeni kolesarji kakor tudi začetniki boste lahko doživeli pravi izziv in hkrati uživali v vožnji čez prelepo pokrajino Primorske, Krasa in dolino ene najlepših rek v Evropi, Soče. Od vas je odvisno, ali boste med izzivom svoje telo in sposobnosti preizkusili do meje in dirkali kot pravi profesionalci ali pa boste z nekoliko bolj umirjenim tempom predvsem uživali v slikoviti naravi štirih slovenskih pokrajin.
Organizatorji so že v začetku leta naključno izbrali osem kolesarjev, ki se bodo pod budnim očesom strokovnjakov pripravljali za nastop. Med njimi sta tudi Kamničanka Tina Brelih in Kranjčan Tit Košir.
Izbranci so se prvič zbrali v Stari šoli Korte, kjer je Aleksej Dolinšek, kondicijski trener in trener kolesarstva, z vsakim udeležencem opravil individualno testiranje na trenažerju. Vsakega udeleženca je čakal obremenilni test, ki ga mnogi poznajo pod imenom Conconi. Prvi dan so teorijo prenesli še v prakso ter se podali na terenski test na kolesu, po vrnitvi v Staro šolo Korte, raztezanju in kosilu je sledilo še predavanje o osnovah kolesarskega treninga. Nedeljsko jutro se je začelo s sprehodom in vajami za moč, nato pa trening: vožnja v skupini ter ogled prve in delno druge etape.
»Cilj prvega srečanja je bilo preverjanje kondicijske pripravljenosti kolesarjev ter usklajevanje načrtov treningov za prihajajoče obdobje. Ker gre za rekreativce z različnim obsegom družinskih in službenih obveznosti, je usklajevanja urnikov več in vadba običajno ni na prvem mestu. Treba je iskati kompromise, včasih izpeljati zgolj najnujnejše treninge, spet drugič pa bolj ''kampanjsko'' načrtovati vadbo. To je daleč od teoretično optimalnih smernic, za udeležence pa edino izvedljivo,« je Dolinšek komentiral glavni cilj prvih skupnih priprav.
Prvi dan so kolesarji opravili dve testiranji, najprej na ergometru, kasneje še zunaj na terenu. Test na ergometru je najbolj merodajen za oceno kondicijskega napredka. Poteka v nadzorovanih okoliščinah, kjer merijo veliko parametrov. Njegova slabost je, da gre za kolesarjenje na trenažerju, ki ni tako ''naravno'' kot zunaj na terenu. Zato so popoldan odšli še na pet kilometrov dolg vzpon, kjer so kolesarji opravili maksimalno intenzivna intervala različnega trajanja. Testiranji se dobro dopolnjujeta in dajeta precej dobro sliko trenutne zmogljivosti. Prihodnjič jih bodo ponovili in določili napredek posameznika.
»V prvem obdobju, ki je trajalo pet tednov, so kolesarji izvajali veliko raznovrstnih športnih aktivnosti. Kolesarjenje je bilo v manjšini; precej so hodili v hribe, tekli, plavali in vadili v telovadnici. Šlo je za nekakšno splošno kondicijsko pripravo, da bi začetek pretežno kolesarskega treninga minil brez težav. V prihajajočem pettedenskem obdobju bo vadba že pretežno kolesarska. Izvedli bomo blok intenzivnejšega treninga, saj nas zanima odziv vsakega posameznika na vadbo. Tisti bolj odzivni bodo tako v tretjem obdobju vadili drugače od manj odzivnih kolegov. To je glavni princip individualizacije treninga,« je nadaljeval Dolinšek.
»Trenutna pripravljenost udeležencev je solidna in na našo srečo so med seboj zelo izenačeni. To pomeni, da bomo vsaj v naslednjem obdobju še lahko skupaj kolesarili v skupini brez večjih odstopanj med posamezniki. Pričakujem, da bo to precej težje v tretjem pripravljalnem obdobju, ko bodo individualne razlike že tolikšne, da bo treba narediti na skupnih treningih dve skupini. Drugi pripravljalni konec tedna na Kortah bo tako minil v preverjanju napredka, nedeljo pa bomo izkoristili tudi za trening kronometra v parih,« pa se je na pripravljenost udeležencev in na naslednje priprave ozrl Dolinšek.