Uresničile so se nam še ene sanje!
S temi besedami je dvig zapornic na mejnem prehodu Karavanke in vstop v šengensko območje pospremil jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger.
Ena od osrednjih gorenjskih prireditev ob vstopu v šengensko območje v noči z 21. na 22. december lani je potekala na mejnem platoju Karavanke. Točno opolnoči so dvignili mejne zapornice, več sto udeležencem pa je spregovoril slavnostni govornik, evropski poslanec Mihael Brejc, ki je poudaril, da na mejah z Italijo, Avstrijo in Madžarsko odslej ne bo več policijskega nadzora in bo gibanje znotraj evropskega prostora še lažje kot doslej. Ob tem pa je poudaril, da vstop v šengensko območje ni le velika priložnost, ampak tudi velika odgovornost. Kot prvi so odpravljeno mejo med Slovenijo in Avstrijo prestopili župani štirih občin - Jesenic, Svetega Jakoba v Rožu, Kranja in Beljaka. Jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger je ob tem dejal, da so se z odpravo meje uresničile še ene sanje, izrazil pa je tudi prepričanje, da z vstopom v šengensko območje ne bo konec naše nacionalne zgodovine in nacionalne identitete. Mencinger je postaji mejne policije Karavanke za odlično opravljeno delo v zadnjih letih podelil plaketo župana. Prevzel jo je vodja izmene Zlatko Paradinović. Pomočnik komandirja Roman Zupanc je ob tem dejal, da so mejni policisti postavili trdne temelje za zagotavljanje bodoče varnosti in da mejni prehod Karavanke zapuščajo s ponosom. V dobrih petnajstih letih so policisti (in prej tudi cariniki) opravili kontrolo nad množicami potnikov, ki so se valile v obe smeri Karavank. Statistike kažejo, da se je v teh letih mimo peljalo kar dvesto milijonov ljudi oziroma okoli sto milijonov vozil.
Jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger je ob tej priložnosti z županom sosednje občine Sveti Jakob v Rožu Johannom Obiltschnigom podpisal tudi listino o partnerstvu. V kulturnem programu sta nastopila Pihalni orkester Jesenice-Kranjska Gora in pevski zbor Vox Carniolus.