Naravoslovni turizem na Trbojskem jezeru
Čolni, opazovalnice in klopi za ljubitelje narave
Trbojsko jezero je eno največjih območij stoječih voda v osrednji Sloveniji, zaradi enostavnega opazovanja ptic na vodni površini pa tudi idealna učilnica v naravi. Že spomladi in poleti so člani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije ob Trbojsko jezero popeljali šest skupin osnovnošolcev 7. in 8. razredov ter dijakov, skupaj več kot 90 mladih. Poleg domačih pa z avstrijskimi društvi lahko pripravijo tudi programe za eno- ali večdnevne naravoslovne izlete. Da je s koroškimi vodnimi območji povezana ponudba zelo zanimiva, so potrdili udeleženci šolske in »splošne« skupine, ki so se jo v okviru projekta udeležili prejšnje poletje.
Splošni in specializirani obiskovalci, npr. opazovalci ptic, so julija lani lahko posnemali 60 udeležencev naravoslovne ekskurzije na jezero in v sotesko Zarica. Za popestritev ponudbe Gorenjske je poskrbela tudi ponovitev avgustovske prireditve Dan ob Trbojskem jezeru.
Opazovanje narave s kopnega in odsekov odprte pešpoti postane včasih dolgočasno, zaradi strmih bregov in sten ob Trbojskem jezeru pa tudi nemogoče. Prav zato je bilo s sredstvi projekta izdelanih pet priročnih čolnov s pripadajočima plavajočima privezoma, deset klopi, dve splošni in šest tematskih informativnih tabel, za počitek in slabo vreme pa so bile urejene štiri lesene ute za opazovanje ptic in druge narave.
Obiskovalcem je spoznavanje narave, predvsem pa njeno celovito interpretacijo, popestrilo devet informatorjev narave Trbojskega jezera, ki so znanja pridobili na posebnem izobraževanju. Za obisk ''na terenu'' sta bili izdana slovar Ptice Trbojskega jezera ter naravoslovna didaktična zloženka Trbojsko jezero – zeleno gnezdo Gorenjske, obe v slovenskem, angleškem in nemškem jeziku. Za aktualno obveščanje obiskovalcev Trbojskega jezera je skrbela spletna stran Trbojsko jezero – Zeleno gnezdo Gorenjske, prav tako v treh jezikih.