Planika ostaja Planika, čeprav sta se dejavnost in podjetja zamenjala že pred leti.

Na pogorišču Planike cvet uspešnih

Nekdanji objekt Planike, ki jo starejši poznajo tudi kot nekdanjo osnovno šolo na Breznici, v zadnjih letih znova cveti. V njem delujejo štiri domača podjetja.

Danes v Planiki, kot objektu pravijo še danes, delujejo podjetja ON-Line, L-Plan, AB in Mili, ki skupaj zaposlujejo okoli 30 delavcev. Podjetje ON-Line je bilo ustanovljeno leta 1992 in je specializirano za proizvodnjo gorniških oblačil. Za njihove izdelke uporabljajo materiale najboljših svetovnih proizvajalcev, pri razvoju pa tesno sodelujejo z alpinisti, gorskimi reševalci, planinci, … Vodi ga Grega Brajnik. Podjetje L-Plan so ustanovili leta 1991, vodi ga Božo Legat, njihova glavna dejavnost pa je izvajanje priprave tlačne opreme za inšpekcijske preglede. Podjetje AB, ki ga vodi Saša Božič, je specializirano za urejanje igrišč za golf in nogomet, razen tega pa njihov program storitev obsega tudi vzdrževanje travnih športno rekreativnih objektov in še marsikaj drugega. O podjetju Mili, ki izdeluje in prodaja nogavice več v nadaljevanju.

V zlatih časih so zaposlovali do 80 delavk

Še v časih nekdanje občine Jesenice so objekt nekdanje šole prenesli v last kranjske Planike, ki pa se je s pogodbo zavezala, da v primeru ustavitve proizvodnje objekt lastniško prenese nazaj na občino. »Leta 1999 se je Planika iz objekta umaknila, zaradi težav v podjetju dezinvestirala, vendar vrnitev objekta ni bila enostavna, saj je v vmesnem času objekt prizidala in nadzidala,« nam je zgodovino objekta orisala Bernarda Resman, direktorica občinske uprave Občine Žirovnica. Takrat je občina odkupila »novi« del objekta za spodbujanje razvoja gospodarstva v občini, predvsem z mislijo, da bi zapolnili vrzel zaradi prenehanja delovanja Planike, ki je v najboljših letih zaposlovala okoli 80 delavk v več izmenah.

»Čeprav so bile tudi ideje, da bi občina porabila prostore za družbene namene pa je končno prevladalo mnenje, da moramo objekt nameniti gospodarstvu. Kaj kmalu so domača podjetja, ki so prerasla dotedanje prostore, največkrat garaže, pokazale velik interes za nakup,« pravi Resmanova. Na prelomu tisočletja se je tako začelo oživljanje objekta nekdanje Planike, ki mu še danes v podjetjih pravijo kar Planika! Ta projekt je bil med prvimi v občini za zagotavljanje boljših gospodarskih pogojev, nov projekt je ureditev Poslovne cone Moste. Po manj kot desetih letih od zaprtja žirovniške Planike so na občini zelo zadovoljni z doseženim, saj rezultati celo presegajo pričakovanja iz leta 2000.

Nadaljevanje družinske tradicije

»Z dejavnostjo izdelave nogavic je začela že mami Milica, s selitvijo v Planiko, pa sem podjetje prevzela vodenje,« pravi Marjana Rekar iz podjetja Mili. Poudarja, da so s selitvijo zelo zadovoljni, saj so na ta način ugodno prišli do lastnih prostorov za proizvodnjo in trgovino, letos so dokupili še podstrešje in klet. »Če se takrat ne bi pokazala ta priložnost, bi podjetje selili v Radovljico ali na Jesenice. Pravzaprav smo se takrat že pozanimali o ceni, zato vem, da bi bilo drugje malce ceneje, vendar bližina doma odtehta tudi to,« pravi Rekarjeva.

Kljub temu da imajo poleg proizvodnje nogavic tudi prodajalno, za katero je lokacija izredno pomembna Marjana Rekar zagotavlja, da to ni problem, saj imajo še tri lastne trgovine, sicer pa prodajajo po vsej Sloveniji. V tovarniško trgovino v Planiko pa prihajajo celo kupci iz Celja, Ljubljane, tudi avtobusi izletnikov od drugod in podobno. Danes je v podjetju deset zaposlenih, med njimi so bile na začetku tudi tri delavke nekdanje Planike, danes sta še dve.

Ob prelomu tisočletja zavel nov veter

V t. i. Planiki so danes štirje lastniki, ki so ob vselitvi imeli veliko dela pri ureditvi objekta. Rekarjeva se spominja, da so dobili zgolj surove stene, zatem pa je vsak podjetnik uredil inštalacije, tlake, beljenje, nižanje stropov, skupaj pa so se lotili menjave stavbnega pohištva in vhoda v stavbo. Vprašamo tudi, kako so se domačini navadili na novo Planiko? »V zadnjih dveh mesecih je zelo veliko obiska, saj imamo v Planiki tudi dve prodajalni, tudi sicer pa je le malo domačinov, ki ne bi vedeli za ponudbo v objektu,« pravijo lastniki. Ti si želijo, da bi pridobili še nekaj parkirnih mest, ki jih je obljubila že prejšnja občinska uprava na travniku nasproti Planike, a projekt še ni realiziran. Zadovoljni podjetniki v Planiki pa so zagotovo lepa spodbuda tudi za druge domačine, ki bodo lahko svoje mesto našli v Poslovni coni Moste.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / petek, 3. julij 2015 / 11:05

Občina Preddvor praznuje

Osrednja prireditev ob občinskem prazniku bo 9. julija na vrtu gradu Turn, več prazniku posvečenih dogodkov pa že ta konec tedna.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Višja šola tudi v Kamniku

Po večletnih prizadevanjih se bo v Srednješolskem centru Rudolfa Maistra v naslednjem šolskem letu mogoče izobraževati tudi v višješolskih programih za poslovne sekretarje in komercialiste.

Tržič / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Otepajo se z dolgovi

"Iščemo rešitve, kako sanirati dolgove. Revizija poslovanja bo, če bo potrebna," je dejal tržiški župan Borut Sajovic.

Bohinj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Poezija za občinski kulturni praznik

Bohinjska Bistrica – Včeraj je bil v občini Bohinj občinski kulturni praznik, ki je posvečen leta 1838 na Brodu v Bohinju rojenemu slovenskemu pisatelju in satiriku dr. Janezu Mencingerju, k...

Kranj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Obnova kapelice Pri žegnanem studencu

Kranj - »Cenim tisto, kar so naši predniki naredili z lastnimi rokami, in sem za ohranjanje kulturne dediščine. Zato sem se odločil za pobudo za restavriranje kapelice Pri žegnanem...

Šenčur / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Proračun pod streho

V občini Šenčur za letošnje leto načrtujejo 6,9 milijona evrov odhodkov. Za investicije bo 39 odstotkov proračunskih sredstev.