Muškatni orešek

Muškatni oreh je posušeno seme muškatnega drevesa, muškatni cvet pa je semenski ovoj. Oba imata prijeten specifičen, močan vonj in pekoč okus.

Muškatni cvet je nekoliko milejši, slajši in bolj prefinjen. Prvotna domovina muškatnega drevesa so Moluški otoki, uspešno pa so ga presadili tudi na sosednja indonezijska otoka Javo in Sumatro, v Malezijo ter otoka Grenado in Mavricij. Z muškatovca obirajo marelicam podobne plodove, v vsakem je po eno seme s trdo skoraj črno lupino. Semena dobijo tako, da plodove olupijo, jim odstranijo belo meso in muškatni cvet. Semena nato posušijo in jim zdrobijo lupino ter iz nje poberejo jedrca (muškatni orešek). Pridelek muškatnih oreškov je približno desetkrat večji od pridelka muškatnega cveta, zato je slednji temu primerno dražji. V prodaji ga dobimo celega ali že zmletega in pa muškatni cvet. Oreške je najbolje kupovati cele. V trdno zaprti posodi bodo ostali uporabni skoraj neomejeno dolgo, kadar jih potrebujemo, jih brez težav naribamo ali zmeljemo. Zmleti zelo hitro izgubijo svoj vonj in okus. Za najboljše oreške pa veljajo tisti iz otokov Banda in Panang. Z muškatnim orehom in cvetom začinjamo tako slane kot sladke jedi. Dodajamo ju juham, omakam, cmokom, mesnim jedem, pecivu, pijačam, špinači, cvetači, krompirjevim jedem in rižu. Muškatni oreh ima pekoč okus in se prilega bolj mastnim jedem. Muškatni cvet, ki je bolj prefinjenega vonja in okusa, se bolj poda lažjim jedem.

Bučna juha z muškatnim oreškom

Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg buče z oranžnim mesom, 20 dag korenja, 20 dag pora, 2 stroka česna, 1 žlico masla, 1 l goveje juhe, 1 dl sladke smetane, sol, pol naribanega muškatnega oreška, popečene kruhove kockice in malo popraženih bučnih semen za okrasitev.

Bučo olupite, ji odstranite semena in jo narežite na kose, korenje operite ter narežite na kolobarje, por operite in narežite ter vse skupaj s celimi stroki česna dobro prepražite na stopljenem maslu. Zalijte z juho in sladko smetano, solite, začinite z muškatnim oreškom ter kuhajte, da se zelenjava zmehča. Vse skupaj spasirajte s paličnim mešalnikom, še enkrat zavrite ter postrezite s popečenimi kruhovimi kockami in bučnimi semeni.

Tuna v muškatno limonini omaki

Za 4 osebe potrebujemo: 4 sveže tunine kotlete ali fileje težke po 20 dag, 2 manjši limoni, 2 žlici oljčnega olja, 1 dl suhega belega vina, četrtino naribanega muškatnega oreška, 3 žlice masla, sol in sveže mlet poper.

Limoni oščetkajte pod vročo tekočo vodo in eno čisto na tanko olupite. Lupino na drobno sesekljajte in iz limon iztisnite sok. Tuno solite in popoprajte ter jo na oljčnem olju z vsake strani pecite tri minute. Preložite jo na ogret krožnik in jo postavite na toplo. V ponev vlijte vino in limonin sok, začinite z muškatnim oreškom ter povrite na polovico. Dodajte maslo, sladko smetano in limonino lupinico, solite, dobro prevrite in omako prelijte preko tunine. Postrezite z rižem ali s pire krompirjem.

Svinjska ribica s kakijem in muškatnim oreškom

Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg svinjske ribice, 2 žlici sezamovega olja, 1 sesekljano čebulo, 2 očiščeni in na trakove narezani rumeni papriki, tretjino naribanega muškatnega oreška, 1 žlico moke, 2,5 dl mesne juhe, 2 kakija, sol in sveže mlet poper.

Ribice narežite na rezine, jih solite in z obeh strani rjavo zapecite. Dodajte čebulo in papriko ter 5 minut dušite. Primešajte muškatni orešek in moko, premešajte ter zalijte z juho. Dodajte kakija, solite in popoprajte po okusu, pokrijte in dušite še 15 minut. Takoj postrezite z rižem ali pire krompirjem. Po želji lahko dodate tudi malo tabasca ali kisle smetane.

Vanilijev kremni sladoled z muškatnim oreškom

Potrebujemo: 2 jajci, 5 rumenjakov, 20 dag sladkorja, malo naribanega muškatnega oreška, 2 vrečki vanilijevega sladkorja, 2 lista želatine in 0,5 l sladke smetane.

Jajci, rumenjake, sladkor, muškatni orešek in vanilijev sladkor stepajte v kotličku nad soparo, dokler zmes dobro ne naraste in se zgosti. Kremo odstavite, primešajte v vodi namočeno želatino in jo na ledu stepajte, dokler se ne ohladi. Primešajte stepeno sladko smetano, nalijte v model in zamrznite.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / torek, 5. julij 2022 / 09:45

V preddvorskem domu ponovno vzpostavili kuhinjo

Odkar je Lidija Kos direktorica Doma starejših občanov Preddvor, so se stvari začele premikati na bolje. Med drugim so znova vzpostavili domsko kuhinjo.

Objavljeno na isti dan


Šenčur / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:19

Vroče dopoldneve krajšali z ustvarjanjem

Visoko - Kulturno društvo Valentin Kokalj Visoko je s pomočjo Občine Šenčur že peto leto zapored pripravilo enotedenske poletne delavnice. Otroškega živ-žava, kot so jih poimenovali, se je...

Razvedrilo / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:18

Pastirska veselica

Na Veliki planini so prejšnjo soboto pripravili prvo srečanje narodnozabavnih ansamblov, ki se je razvilo v pravo pastirsko veselico. Slovesnost so imeli te dni v Radovljici, Gorenjce pa smo srečali t...

Humor / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:16

Od cegla do bukve

Nekdanji prvi mož ajdovskega gradbenega podjetja Primorje se je odlično znašel na novem delovnem mestu. Kaj najraje berejo zaporniki? Ekskluzivno za Malega brata.

Razvedrilo / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:16

Živi za glasbo

Glasbeni oboževalci, navdušenci oziroma fani večino prostega časa namenijo svojim najljubšim glasbenikom ter z njimi dihajo na vsakem koraku. Mednje sodi tudi mladi Julij Koporec iz Predoselj, čigar ž...

GG Plus / ponedeljek, 19. avgust 2013 / 13:13

Brvarjev Material

»Kot je v vaških gostiščih navadno, je bila točilnica polna obrazov, podobnih grudam zemlje, tisti za šankom pa je bil neolupljena čebula. Mimo zbirke lovskih trofej z zaprašenim medvedom,...