Brez štirih snežnih topov in žiraf, s katerimi so v manj kot tednu dni zasnežili smučišči na Straži na Bledu, smuka še ne bi bila mogoča. (Foto: Anka Bulovec)

Brez zasneževanja še ni smuke

Največ novosti na gorenjskih smučiščih je na Voglu in v Kranjski Gori, nove štirisedežnice pa še čakajo na obratovalno dovoljenje in predvsem na sneg.

Prejšnji teden je bilo vendarle dovolj mraz, da so na vseh smučiščih, kjer so se zadnja leta opremili z napravami za dodatno zasneževanje, lahko začeli izdelovati sneg. Žal te možnosti nimajo na Voglu, kjer pa žičničarji zadnje mesece še malo niso bili brez dela, saj so postavili dve novi štirisedežnici, na katerih so prejšnji teden opravili tehnični pregled.

Na Voglu se sončijo in čakajo na sneg

»Te dni pričakujemo obratovalno dovoljenje, žal pa nam bo le malo koristilo, dokler ne zapade dovolj snega za smuko. Trenutno je na Voglu 15 centimetrov snega, v soboto je začela obratovati nihalna žičnica, za začetek obratovanja naprav na smučišču pa potrebujemo vsaj 40 centimetrov snega,« je povedal direktor Tomaž Šumi in dodal, da je tudi brez smuči te dni na Voglu še kako lepo, namesto gneče na smučišču pa se bodo obiskovalci drenjali za proste ležalnike in stole na soncu, ki ga v dolini pod oblaki te dni ne vidimo kaj dosti. Zasneževat pa hitijo na Kobli, kjer naj bi vsaj dve progi odprli že te dni, celotno smučišče pa ob ugodnih snežnih razmerah. Ko bo dovolj snega, bodo na svoj račun v Bohinju prišli tudi ljubitelji smučarskega teka, pomembna novost pa je nočna osvetlitev na tekaški progi v Srednji vasi.

V Kranjski Gori bo nova štirisedežnica Kekec

V Kranjski Gori se je prava smučarska sezona začela ta konec tedna, ko so začele obratovati štirisedežnice Dolenčev rut, Podkoren in Vitranc 1, prav tako obratujejo tudi vlečnice Mojca 2, Rožle in Preska. Slovesno odprtje zimske sezone so zaradi pomanjkanja snega iz sredine decembra prestavili na včerajšnjo nedeljo, kot je povedala Klavdija Gomboc pa te dni pričakujejo precej gostov, saj so kranjskogorski hoteli vsak dan bolj polni, vremenska napoved za prihodnje dni pa je za smučarje ugodna. Ne bodo se sicer še mogli peljati z novo štirisedežnico Kekec, ki je letošnja največja naložba na kranjskogorskih smučiščih, te dni pa zaključujejo dela, zato tudi obratovanje nove naprave ni več daleč. Bodo pa ljubitelji belih strmin te dni lahko v Kranjski Gori uživali na nočni smuki, ki je od včeraj možna ob štirisedežnici Dolenčev rut.

Popularna nočna smuka na Starem vrhu

Nočna in dnevna smuka pa te dni že razveseljujeta smučarje na Starem vrhu, kjer so za veliko novost, novo šestsedežnico z ogrevanimi sedeži, poskrbeli minulo sezono, vendar je večina smučarskih navdušencev sploh še ni mogla preizkusiti. »Lanska sezona je bila res kratka, saj smo obratovali le osemnajst dni, kar je bil precejšen udarec za naše podjetje, saj je naložba vredna več kot štiri milijone evrov. Vendar pa smo letos nadaljevali dela, predvsem urejanje smučišča, izogibali pa smo se novih stroškov, povezanih z gradbenimi deli na spodnji postaji, kjer računam, da bomo v novem letu uredili tehnične prostore, sanitarije in drugo. Poskrbeli smo za varno obratovanje, že prve primerne temperature pa smo izkoristili za zasneževanje. Na razpolago imamo namreč kar 32 snežnih topov in žiraf, tako da smo dvokilometrsko progo ob šestsedežnici, ki je namenjena tudi nočni smuki, lahko zelo hitro zasnežili. Sedaj zasnežujemo tudi druge proge in upam, da bomo čim prej zasnežili večino prog,« je povedal Matej Demšar, direktor SCT Stari vrh.

Največ smučarskih dni na Krvavcu

Najdlje, od 29. novembra, pa letos smučarji na Gorenjskem vijugajo po progah na Krvavcu, kjer sicer v tej zimi ni novih žičniških naprav, velika lanska pridobitev pa je nova šestsedežnica Vrh Krvavca, ki je bila med smučarji sprejeta z navdušenjem. Prav tako je večina navdušena tudi nad letošnjo smuko, novost na Krvavcu pa je tako imenovana eskimska vas, ki jo bodo uradno odprli ta petek. Za smučišče, ki je lani zmagalo v akciji za »naj smučišče« v Sloveniji, je to še ena pridobitev, ena od največjih prednosti pa je zagotovo tudi bližina Kranja in Ljubljane.

Nova strategija gradnje žičniških sistemov

Poleg omenjenih smučišč se za pripravo snega na manjših trudijo tudi drugje po Gorenjskem in okolici, saj ima Slovenija kar 55 smučarskih centrov, na njih pa je skupaj 280 žičnic. Čeprav še niso zasnežili vseh prog, se je v soboto začela smuka na Cerknem, v Selški dolini so zasnežili smučišče Rudno, včeraj naj bi se začela smuka na Straži. K sreči je tudi našim žičničarjem vse bolj jasno, da je treba bližnja tuja smučišča spremljati tudi s ponudbo in ne le s cenami dnevnih vozovnic. Te se v naših smučarskih središčih gibljejo med 23 in 29 evrov (ceneje je le na manjših in tam, kjer ne obratujejo vse naprave), kar pa ni bistveno manj kot na bližnjih avstrijskih in italijanskih smučiščih, kjer pa večina ponuja precej več kilometrov smučarskih užitkov.

»Treba je vedeti, da je za marsikoga od naših upravljavcev smučišč velik zalogaj že nakup teptalnih strojev, dejstvo pa je, da so povsod zadnja leta začeli veliko vlagati v dodatno zasneževanje, ki – poleg podaljšanja sezone - pripomore tako k varni kot udobni smuki. Vse bolj aktualno je nočno smučanje, pa tudi dodatna ponudba otroških vrtcev na snegu, parkov za deskanje in smučanje, izposojevalnic opreme in podobno. Zelo razveseljivo je, da v smučarskih središčih pospešeno rastejo nastanitvene kapacitete, največje novosti v letošnji sezoni pa so zagotovo dve štirisedežnici na Voglu in nova sedežnica v Kranjski Gori. Vrsta novosti je tudi na Rogli, kjer pa je največja pridobitev adrenalinski park,« pravi direktor Zbornice gorskih centrov in sekretar Združenja slovenskih žičničarjev Dušan Božičnik in dodaja, da je trenutno v Sloveniji v pripravi tudi nova pomembna strategija gradnje žičniških sistemov, ki bo upoštevala predvsem naše naravne danosti, vodi pa jo Ministrstvo za promet.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 5. julij 2007 / 07:00

St. Paul je bil zopet gorenjski

Člani rekreativne ekipe Gorenjskega glasa smo kot najštevilnejša ekipa spet tekli v St. Paulu na avstrijskem Koroškem. Pridružil se nam je tudi izvrstni Boštjan Hrovat, ki je suvereno zmagal.

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 27. december 2007 / 07:00

Kašarski 3 na 3 vedno borben

Največ moči in zbranosti so letos imeli člani ekipe Šekasti.

Splošno / četrtek, 27. december 2007 / 07:00

Skakalci uspešni v poletni sezoni

Pri Smučarskem skakalnem klubu Stol Žirovnica skorajda vse mesece v letu ne poznajo počitka. Novembra so zaključili poletno sezono s številnimi nastopi na skakalnicah iz umetne snovi. Za 30 tekmo...

Splošno / četrtek, 27. december 2007 / 07:00

Bodi zvezda, ne meči petard

Prazniki so pred nami in marsikdo je že sedaj slabe volje, a ne zaradi praznikov, pač pa zaradi petard.

Splošno / četrtek, 27. december 2007 / 07:00

Novoletna voščila

Želim vam srečno in varno novo leto. Veliko se smejte in ljudi radi imejte.   Matic Ravnik, 6. b

Splošno / četrtek, 27. december 2007 / 07:00

Od februarja čebelarski krožek

Ena od osnovnih nalog Čebelarskega društva Anton Janša Breznica je tudi skrb za čebelarski podmladek. Zato smo člani našega društva sklenili, da organiziramo čebelarski krožek, ki ga bo vodil ...