Med sosedi 69
Italijanska vlada tudi z dejanji potrjuje pripravljenost spoštovati pravice slovenske manjšine. Občina Trst je pretekli teden začela izdajati dvojezične italijansko-slovenske osebne izkaznice.
Prve izkaznice je v občinskem uradu v ulici Giotto tudi občinskim svetnikom slovenske narodnosti Igorju Švabu, Štefanu Ukmarju in Iztoku Furlaniču izročil tržaški župan Roberto Dipiazza ob navzočnosti podsekretarja pri italijanskem notranjem ministrstvu Ettoreja Rosata in tržaškega prefekta Giovannija Balsama. Za slovensko manjšino pomembna vest pa je prišla iz deželne vlade Furlanije - Julijske Krajine, ki je v predlogu proračuna za leto 2008 namenila skladu za slovensko skupnost in njenim organizacijam za 240 tisoč evrov več denarja. Slovenci naj bi tako namesto sedanjih 350 tisoč evrov prejeli 590 tisoč evrov. Deželna poslanka slovenske narodnosti Tamara Blažina je pohvalila odločitev deželne vlade. Pomoč manjšini se povečuje. Leta 2006 je znašala 300 tisoč evrov, prihodnje leto pa bo podvojena.
Avstrijsko ustavno sodišče je v začetku tedna sporočilo, da je bila odstranitev dvojezične krajevne table v kraju Žvabek na dvojezičnem delu avstrijske Koroške in postavitev zgolj enojezične z dodatno manjšo tablo s slovenskim imenom kraja, protiustavna. Dvojezično krajevno tablo je novembra lani odstranil kar deželni glavar Jörg Haider sam. Za protiustavno je sodišče spoznalo tudi Haiderjevo odstranitev dvojezičnih tabel in namestitev manjših v Pliberku in Drveši vasi. Po odločitvi ustavnega sodišča mora koroška deželna vlada uradno razveljaviti odlok o postavitvi manjših tabel. Pred dnevi pa je koroški deželni glavar Jörg Haider ostro protestiral na avstrijskem zunanjem ministrstvu, ker je slovenska vlada nameravala uporabiti na svojih uradnih dokumentih simbol knežjega kamna. Slovenska vlada je nato od svoje namere odstopila. Ker zvezna in deželna vlada ne uresničujeta odločb ustavnega sodišča, je Narodni svet koroških Slovencev napisal zveznemu kanclerju Alfredu Gusenbauerju odprto pismo, v katerem ga opozarjajo na zavlačevanje pri uresničevanju zakonov in odločb sodišča za zaščito slovenske manjšine na Koroškem. Ustavno sodišče je že pred šestimi leti, 13. decembra leta 2001, razveljavilo dele Zakona o narodnostnih skupnostih in nekatere kasnejše uredbe. Sedanja vlada je namreč v program zapisala, da bo problem dvojezičnih napisov rešen do letošnjega poletja. Slovenska glasbena šola (SGŠ), ki bi morala biti pri deželni pomoči enakopravna z deželno glasbeno šolo (LMSW), je že nekaj let v težkem položaju. Enotna lista, politična stranka Slovencev na Koroškem, je opozorila, da prejema deželna glasbena šola od deželne vlade letno 22 milijonov letno, Slovenska glasbena šola le 150 tisoč evrov. Za šolanje učenca na deželni glasbeni šoli prispeva dežela 1300 evrov, za učenca na slovenski šoli pa 268 evrov!