S psihoterapijo do srečnega konca
Zgodba iz klinične prakse
Gospa, visoko izobražena, stara nekaj čez 30 let, uspešna v službi, prijetnega videza, se je oglasila z željo, da bi se vključila v psihoterapevtsko obravnavo. Pacientka pove, da je dalj kot eno leto prekomerno in na skrivaj uživala alkohol, da se zadnji mesec trudi za abstinenco. V terapijo so jo napotili svojci, ki so po razkritju njene odvisnosti prizadeti in nemočni.
V začetnih urah terapije postane jasno, da je pacientka zelo navezana na mater, da ji ne more ničesar odreči, da si želi njene pozornosti enako, kot si jo je želela kot majhna deklica. V nadaljevanju se pokaže, da je bila pacientka v ranem otroštvu veliko sama, ker je bila mati zaradi službe vse dneve odsotna. Pacientka si je pozornost prezaposlene matere zaslužila samo, kadar je zbolela in ob času kosil, ko je mati preverjala, ali je pojedla dovolj zelenjave. Pacientka je bila v šoli zelo uspešna, tudi doma je vse naredila, kar ji je bilo naloženo, mislila je, da si bo s tem pridobila naklonjenost staršev, vendar je ostala neopažena z občutji zapuščenosti. Ko je odraščala, je skrivala svojo uspešnost, iz bojazni, da bi jo mati odklonila, če bi jo presegla v uspešnosti.
Po enem letu je uspešno zaključila terapijo s spoznanji, da je stare nezavedne izkušnje prenesla v nove situacije, da se je zatekla v alkohol prav v času, ko se je odločala za novo zahtevno delovno mesto. Alkohol jo je zadržal na starih vzorcih v odnosu do staršev in jo tako zaščitil pred izgubo tiste naklonjenosti staršev, ki jo je bila kot nemočna hči deležna. Z alkoholom je nehote preverjala, ali se njena izkušnja zapuščenosti lahko znova uresniči v njeni novi družini. Skupaj s terapevtko je spoznala, da si pozornost lahko pridobi tudi na bolj odrasle načine, kot pa s polnimi usti zelenjave ali alkohola, zato je zmogla sprejeti doživljenjsko odpoved alkoholu. Ob terapevtki je pacientka zopet pridobila samospoštovanje in občutek, da je lahko sprejeta tudi, kadar je nepopolna in tudi, kadar je zelo uspešna. Novo delovno mesto ji je postalo izziv, ohranila je zakon in družino. (Zaradi varovanja osebnih podatkov so navedbe obravnave spremenjene).
Sodobni čas zahteva od posameznika velike napore, da zmore obvladovati izzive tretjega tisočletja prav vsak dan. Ne vemo, kje in kdaj nas čaka presenečenje, ko v sebi ne zmoremo več najti podpore, moči in samozavesti, da bi lahko zdržali, kar smo si naložili sami ali nam je bilo naloženo. Vsi gremo skozi stiske in težave, pomembno pa je, da se jih naučimo prepoznavati in obvladovati. Ni potrebno, da smo v tem breznu prizadetosti in bolečin sami.
Psihoterapija lahko v novem letu predstavlja enega izmed sopotnikov na poti do sebe in drugih. Skupaj zmoremo več in v očeh sebe in drugih lahko postanemo več, ker premagamo nekaj težkega, kar se je še včeraj zdelo nepremagljivo!