Gradbišče Poljanske obvoznice (križišče na Suhi) si je ogledal prometni minister Radovan Žerjav.

Škofja Loka

V razvojnih izhodiščih in razvojnem programu občine Škofja Loka, ki je narejen za prihodnjih pet let, sta največja zalogaja gradnja Poljanske obvoznice in celovita ureditev komunalne infrastrukture za Porečje Sor.

Slednji projekt poteka v sodelovanju z drugimi tremi občinami na Škofjeloškem. Denar bodo črpali tudi iz evropskih skladov. O občini Škofja Loka se letos govori kot že dolgo ne. Razlog za to so volitve za župana pred letom dni. Volilni izid je bil tesen, saj je aktualni župan Igor Draksler protikandidata Dušana Krajnika premagal le za 16 glasov. Krajnik se je zaradi domnevnih nepravilnostih na nekaterih voliščih pritožil na upravno sodišče in pozneje tudi na ustavno, ki je zaradi nedorečene volilne zakonodaje z ustavo odločilo, da bodo volitve ponovili na treh škofjeloških voliščih, in sicer na Godešiču, v Gostečah in pri Svetem Lenartu. Postopki pred sodišči se vlečejo že vse leto.

Največji projekt je Poljanska obvoznica

O Škofji Loki pa se ne govori le zaradi volitev, temveč je javnost nanjo pozornejša tudi zaradi gradnje Poljanske obvoznice, 33 milijonov evrov vredne investicije, ki je hkrati največji projekt Direkcije republike Slovenije za ceste v državi, gre za največji cestni projekt zunaj avtocestnega omrežja, deležna pa bo tudi evropskega denarja. Poljanska obvoznica bo prometno močno razbremenila mestno središče Škofje Loke, skozi katero poteka ves osebni in tovorni promet za Poljansko dolino.

No, nekaterim občanom ta osrednji razvojni projekt ni pogodu, zato so, zbrani v civilno iniciativo, na vsak način skušali spremeniti potek trase obvoznice.

S predstavniki civilne iniciative so se na občini spomladi dogovorili, da se naredi strokovna presoja njihove zahteve. Prometno ministrstvo jim je nato odgovorilo, da ima njihova pobuda premalo tehtnih argumentov, zaradi katerih bi bilo smiselno prekiniti že začeto investicijo v Poljansko obvoznico, če pa bi hoteli z večjimi popravki spreminjati lokacijski načrt, bi to pomenilo večletno zakasnitev gradnje ceste, na katero Škofjeločani težko čakajo že dve desetletji.

Za nekaj zadnjih zemljišč še potekajo postopki razlastitve. Eden od lastnikov v vasi Suha, Jože Hartman (Španov) - tudi član civilne iniciative - je v zvezi s tem vložil pritožbo na ustavno sodišče. Ta pritožba gradnje obvoznice ne more več preprečiti, lahko pa jo za nekaj časa zaustavi. Dela na projektu pa medtem tečejo naprej. Letos so bila že izvedena pripravljalna dela: rekonstrukcija Ljubljanske ceste in zgrajeno križišče, kjer se bo nanjo priključila obvoznica, začeli so graditi tudi križišče na drugi strani, pri Zmincu. Po zagotovilih novega ministra Radovana Žerjava, ki je oktobra že obiskal občino in si ogledal njena gradbišča, pa se načrtovane naložbe v prometno infrastrukturo na Škofjeloškem ne spreminjajo.

Uredili vhod v mesto s selške strani

Letos poleti so ob občinskem prazniku slovesno odprli pol kilometra obnovljenega cestnega odseka Polubnik–Klančar na selški vpadnici v mesto. Cesta je sedaj razširjena, zgrajeni so novi pločniki, kolesarske steze, prometni režim urejajo semaforji, nov je dovoz do trgovine Mercator. Ob rekonstrukciji te ceste pa so Marijino znamenje, ki je prej stalo v naselju Binkelj, prestavili na drugo stran ceste v Podlubnik. Po končani prvi naj bi se jeseni začela še druga faza na tem cestnem odseku. Pogodba z izvajalci gradbenih del je podpisana, Elektro in Telekom pa morata sedaj izvesti prestavitev elektro in telefonskih vodov, ki sta jih brez soglasja upravljavca postavila v varovalni pas ceste. Nato pa bodo tudi na zadnjem odseku selške vpadnice lahko zabrneli gradbeni stroji.

Gradili bodo več nakupovalnih središč

Občinski svet je to jesen sprejel tudi dva pomembna občinska lokacijskega načrta za Kapucinsko predmestje. Na neurejenem mestnem predelu med avtobusno postajo in tržnico občina namreč načrtuje njegovo celovito urbanistično ureditev: na mestu sedanje tržnice bodo zgradili sodobno trgovino, veliko za dve loški Nami, ob njej novo tržnico, obnovili bodo staro Odejo, zgradili še nekaj novih poslovnih objektov, v štirih etažah pod tem kompleksom pa bosta garažni hiši za okrog tisoč parkirnih mest. Občina je uspela najti investitorja za trgovino in poslovne objekte, ti pa so pripravljeni vlagati tudi v nadvse potrebna parkirišča. Da je bil lokacijski načrt sprejet, je bilo potrebnih več mesecev, kajti nasprotovali mu je del stanovalcev Partizanske ceste, ki v svoji soseščini niso želeli imeti večjega trgovskega središča. Občinska uprava je poleg javnih obravnav, ki jih je dolžna sklicati ob sprejemanju takšnih načrtov, pripravila še druga srečanja z zainteresiranimi občani in jim predstavila svoje argumente. Občinski lokacijski načrt je sedaj sprejet, investitorji naj bi začeli graditi prihodnje leto, posamezni občani pa ostajajo nezadovoljni, češ da občina ni dovolj upoštevala njihovih zahtev.

Škofji Loki sicer manjka nakupovalnih središč. Ravno zato je bil sprejet tudi lokacijski načrt za območje na Grencu, kjer naj bi prihodnje leto zraslo trgovsko središče. Za sedaj sta znana dva večja investitorja (Merkur in Hofer), tam pa bo kupcem na razpolago tudi več različnih trgovin s tekstilom, čevlji, trgovina športne opreme, bele tehnike in elektronike, drogerija in manjši gostinski lokal.

Obrtna in industrijska cona

Za razvoj občine je velikega pomena razvoj gospodarske infrastrukture. Letos poleti so tako v Škofji Loki dokončali obrtno cono na Trati. Komunalno so jo opremili, v njej je deset parcel v lasti zasebnikov, nekateri med njimi že gradijo svoje poslovne objekte. Tu bo sedež manjših gradbenih podjetij, kovinarsko predelovalne dejavnosti, mizarstva in proizvodnje izdelkov iz plastike. Obrtno cono je ob vladnem obisku na Gorenjskem odprl minister za lokalno samoupravo dr. Ivan Žagar. Na Trati pa s prestavitvijo vodovoda s Sorškega polja začenjajo tudi z gradnjo industrijske cone. Znana sta že dva velika investitorja, loški Unitech, ki se želi preseliti iz lokacije v Vincarjih, in Filc iz Mengša, ter več manjših. V coni so pripravili tudi prostor za prihodnji tehnološki park, ki je eden najpomembnejših razvojnih projektov na Gorenjskem in v državi.

V prihodnjih petih letih nameravajo v Škofji Loki in sosednjih treh občinah v skupnem projektu urejanja povodja Sore poskrbeti za kompletno posodobitev vodovodov, kanalizacije in čistilnih naprav. Med prvimi bodo komunalno in vodovodno infrastrukturo začeli urejati na območju Vincarij ter na Godešiču in v Retečah, kar jim omogočajo letos sprejeti lokacijski načrti.

Grad, športna dvorana, Sokolski dom

Občina Škofja Loka pa se letos ni ukvarjala le s cestami, komunalo in trgovskimi centri. Gradi tudi športno dvorano pri osnovni šoli na Trati, ki bo končana prihodnje leto, to jesen pa so jo gradbeniki že spravili pod streho. Jeseni so začeli z gradnjo telovadnice pri osnovni šoli Jela Janežiča, kar je skupni projekt štirih občin na Škofjeloškem. Rekordno hitro so obnovili tudi del notranjosti športne dvorane Poden, ki je bila poškodovana ob septembrskih poplavah, za kar so uspeli pridobiti tudi precejšnja sredstva iz državnega proračuna. Obnavljajo vzhodno fasado Škofjeloškega gradu, ki vključuje obnovo preostalih dveh stolpov in rekonstrukcijo nekdanjega vhoda, kar bo trajalo še vse prihodnje leto. Začeli so urejati tudi Sokolski dom, ki bo po prenovi zaživel kot sodobna večnamenska dvorana, za katerega so poleg občinskih virov dobili denar tudi iz norveškega finančnega mehanizma. Z Norvežani in še štirimi gorenjskimi mesti namreč poteka skupni projekt Sejem bil je živ, ki spodbuja tudi celovito oživljanje starih mestnih jeder. Pomembna pridobitev je tudi letošnje odprtje kulturnega doma na Fari.

OBČINSKI SVET: Maja Cankar (SDS), Matej Demšar (SLS), Franc Feltrin (LBL), Jože Valter Galof (LDS) - podžupan, Lidija Goljat (SD), Petra Grohar Jankovec (SDS), Mirjam Jan Blažič (SD) – podžupanja, Janez Jenko (SLS), Blaž Kavčič (LDS), Dušan Krajnik (NIT), Tomaž Krpič (SD), Blaž Kujundžič (neodvisni), Roman Šturm (SLS), Matej Lutar (SDS), Valentina Nastran (SLS), Andrej Novak (neodvisni), Nevenka Novak (SD), Anton Peršin (SDS), Boštjan Pleško (NSi), Stanislav Praprotnik (SDS), Robert Strah (SDS), Janez Sušnik (NIT), Franc Šifrar (DeSUS), Špela Marija Šifrar (NIT), Zorica Škorc (GŽS), Klemen Štebelj (NSi) – podžupan, Tinka Teržan (neodvisna), Jožefa Žnidaršič (SLS).

 

OBČINSKI NAGRAJENCI: Franc Šifrar (zlati grb občine Škofja Loka), Janez Klemenčič – Jani (srebrni grb občine Škofja Loka), Planinsko društvo Škofja Loka (srebrni grb občine Škofja Loka), Anton Hafner (bronasti grb občine Škofja Loka), Blaž Jesenko (bronasti grb občine Škofja Loka).

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 5. december 2009 / 07:00

Zidovi (v glavah)

Na mednarodni konferenci, ki jo je 26. in 27. novembra pod naslovom 20 let pozneje v hotelu Union priredil Inštitut dr. Jožeta Pučnika, je Janez Janša kot uvodničar ugotovil, da v Sloveniji nismo...

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 8. september 2008 / 07:00

Mljask zaključili poletno dogajanje

V Magušarjevi hiši v Radovljici so tudi letos pripravili pestro poletno dogajanje. Na ogled sta bili kar dve razstavi in sicer fotografska razstava priznanega fotografa Mirana Kambiča ter razstav...

Prosti čas / ponedeljek, 8. september 2008 / 07:00

Gašperji v Švici tudi po slovensko

Čeprav je Gašperjem in orkestru Michaela Klostermana, ki sta skupaj nastopila v sobotnem finalu Velike nagrade domače glasbe Evrope v Zürichu, za uvrstitev na zmagovalni oder zmanjk...

Prosti čas / ponedeljek, 8. september 2008 / 07:00

Sanje pod Krvavcem

S festivalom Sanje pod Krvavcem so konec avgusta popestrili poletje v Cerkljah.

Prosti čas / ponedeljek, 8. september 2008 / 07:00

Z lepotnih na glasbene odre

Med lepoticami, ki začnejo odkrivati svoje talente, najpogosteje pevske, je tudi Sabina Mali.

Zanimivosti / ponedeljek, 8. september 2008 / 07:00

Vzgojitelj, včasih pa kar očka

Jernej Tozon, pevec pri Čukih, je kot pomočnik vzgojiteljice prejšnji teden začel delati v škofjeloškem vrtcu, kjer so ga takoj toplo sprejeli.