Združeno kraljestvo
Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske sestavljajo Anglija, Wales, Škotska (vsi skupaj so Velika Britanija) ter Severna Irska.
Članstvo v Evropski uniji: od leta 1973
Politična ureditev: parlamentarna monarhija
Glavno mesto: London
Površina: 244.800 km2
Prebivalstvo: 60,3 milijona
Denarna enota: angleški funt
BDP: 29.836 evrov na prebivalca
Uradni jezik: angleški
Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske obsega dežele Anglijo, Škotsko, Wales in Severno Irsko. Leži takoj za severozahodno obalo celinske Evrope, obkroženo s Severnim morjem, Rokavskim prelivom in Atlantskim oceanom.
Škotska in Anglija sta obstajali vsaka zase kot enotni entiteti od 10. stoletja dalje. Wales je bil pod nadzorom Anglije od 13. stoletja dalje, v 16. stoletju je postal del kraljevine Anglije. Kralj Karel I. je sredi 17. stoletja izgubil vojno s parlamentom in bil obglavljen. Anglija je postala republika, ki jo je v letih 1653 do 1658 vodil Cromwell. Leta 1660 je kraljevino obnovil kralj Karel II., za njim so se na prestolu zamenjali še številni vladarji in vladarice. Na začetku 18. stoletja sta se združili Anglija in Škotska in se dogovorili za trajno zvezo, imenovanoKraljevina Velika Britanija. Listina o uniji 1800 je v skupno državo z imenomZdruženo kraljestvo Velike Britanije in Irskezdružila Veliko Britanijo in Irsko. Leta 1922 je bila po trpkih bojih, katerih posledice se čutijo še danes, z anglo-irskim sporazumom Irska razdeljena na dve enoti, samostojno Republiko Irsko ter Severno Irsko, slednja je ostala del Združenega kraljestva. Uradno je bilo ime spremenjeno vZdruženo kraljestvo Velike Britanije in Severne Irskeleta 1927, s čimer je bil priznan odhod večine Irske. Združeno kraljestvo je bilo v 19. stoletju dominantna industrijska in pomorska sila, Britanski imperij pa se je v svojih najboljših časih raztezal prek četrtine površine kopnega. V prvi polovici 20. stoletja se je Združeno kraljestvo močno izčrpalo v dveh svetovnih vojnah, druga polovica tega stoletja pa je prinesla razpad imperija in prestrukturiranje v sodobno evropsko državo.
Združeno kraljestvo je previdno pri tehtanju stopnje svojega združevanja s celinsko Evropo. Kljub članstvu v Evropski uniji se ni odločilo za prevzem skupne valute evro. Združeno kraljestvo je član Britanskega Commonwealtha, skupnosti držav, nastalih na ozemlju nekdanjega Britanskega imperija, ter zveze NATO. Je tudi stalni član varnostnega sveta OZN z možnostjo veta in ena izmed manj kot 20 jedrskih sil na svetu.
Združeno kraljestvo je parlamentarna monarhija, na čelu s kraljico Elizabeto II. (od leta 1952 dalje). Najpomembnejši je spodnji dom parlamenta s 646 poslanci, ki jih izvolijo na splošnih volitvah. V zgornjem domu ali lordski zbornici sedi okoli 700 predstavnikov plemstva (z dednim ali dosmrtnim plemiškim nazivom) in škofov. Laburistična stranka vlada državi od leta 1997 dalje, ministrski predsednik Tony Blair sredi leta 2007 odstopil in nadomestil ga je Gordon Brown. Najstarejša industrijska država na svetu je korak z gospodarsko in tehnološko najbolj naprednimi državami znova vzpostavila sredi devetdesetih let, predvsem z razvojem bančnega, poslovnega in komunikacijskega sektorja ter naraščajočim deležem zasebnega sektorja, ki že ustvarja več kot 80 odstotkov BDP. V zadnjih letih njena rast BDP prekaša povprečje EU. Velika Britanija beleži stabilno gospodarsko rast že petnajst zaporednih let.
Združeno kraljestvo je domovina industrijske revolucije ter mnogih velikih znanstvenikov, med njimi Isaaca Newtona in Charlesa Darwina. Angleška književnost je dala neskončno vrsto pesnikov, dramatikov, esejistov in pisateljev, najslavnejši je William Shakespeare.