Slovaška, Bratislava

Slovaška

Slovaška leži v osrčju Evrope, s sosedami jo povezuje reka Donava. Je država, ki jo v svetu najpogosteje zamenjujejo s Slovenijo.

Članstvo v Evropski uniji: od leta 2004

Politična ureditev: republika

Glavno mesto: Bratislava

Površina: 49.000 km2

Prebivalstvo: 5,4 milijona

Denarna enota: slovaška krona

BDP: 7.082 evrov na prebivalca

Uradni jezik: slovaščina

Slovaška je celinska republika v Srednji Evropi, ki na severozahodu meji s Češko, na severu s Poljsko, na vzhodu z Ukrajino, na jugu z Madžarsko in na zahodu z Avstrijo.

Leži v osrčju Evrope, s sosedami jo povezuje reka Donava. Najbolj znano naravno letovišče so Visoke Tatre s čudovitim razgledom in priljubljenimi smučišči. Donavska nižina je rodovitna poljedelska regija, na kateri uspevajo pšenica, ječmen, krompir, sladkorna pesa, sadje, tobak in grozdje. 85 odstotkov prebivalcev je Slovakov, največja manjšina so Madžari, ki jih je 10 odstotkov in pretežno žive na jugu države. Uradni jezik je slovaški in madžarski na območjih, kjer manjšina predstavlja vsaj 20 odstotkov prebivalstva. Po višini BDP se uvršča pred vse balkanske (razen Romunije) in baltske države.

Utrdbe na gričih pričajo o številnih vdorih tujcev v dolgi slovaški zgodovini. Bratislava s svojo bogato srednjeveško in baročno arhitekturo je bila nekoč kraj, kjer so kronali ogrske kralje. Sicer pa Slovaki postanejo vodilni etnični sloj v 6. stoletju, v 8. in 9. stoletju pa padejo zahodni Slovani pod politični vpliv Frankov. V 13. stoletju se znajdejo v državni skupnosti s Čehi. V 16. stoletju del slovaškega ozemlja pripade Habsburžanom, južni del osvojijo Turki. V 18. stoletju jih izkoriščajo tako madžarski fevdalci kot Dunaj. Ko se v času Jožefa II. začne uveljavljanje nemškega jezika, se dvigne madžarska narodna zavest in terja še uporabo madžarskega jezika v ustanove in šole. V letu 1848 so Slovaki upali, da se bodo s pomočjo Dunaja rešili madžarske nadvlade. Zahtevali so, da Slovaška postane avtonomna kronska država in da je uradni jezik slovaški. Toda Bachov absolutizem ta prizadevanja spet potlači. Poznejše obdobje spet prinese madžarsko nadvlado. V prvi svetovni vojni se s Čehi borijo zoper Avstro-Ogrsko, 1918 osnujejo s Češko skupno državo. V drugi svetovni vojni je bila Slovaška nemška marioneta, 1944. se zgodi slovaška vstaja, 1945. pa državo osvobodi sovjetska armada. Nastanejo pogoji za novo Češkoslovaško, ki leta 1948 postane enotna država, leta 1968 pa federacija Češkoslovaška.

Slovaška je parlamentarna republika, ki je nastala po odločitvi parlamentov Slovaške in Češke o mirni razdružitvi 1. januarja 1993. Predsedniške volitve so splošne in neposredne, predsednik ima petletni mandat z omejenimi pooblastili. Enodomni parlament ima 150 poslancev, ki jih volijo za štiri leta.

Predsednik države je trenutno Ivan Gasparovič. Na parlamentarnih volitvah junija 2006 je zmagala levo usmerjena stranka Smer, ki je oblikovala vladno koalicijo skupaj s skrajno desno Slovaško nacionalno stranko in z nacionalističnim Gibanjem za demokratično Slovaško. Predsednik vlade je postal Robert Fico. Po vključitvi v OECD leta 2000 je Slovaška v letu 2004 postala polnopravna članica tako EU kot NATO.

Podobno kot v ostalih tranzicijskih državah se je v zadnjih desetih letih močno zmanjšal delež industrije, ki je imela leta 2006 nekaj manj kot 32-odstotni delež v BDP (leta 1990 49 odstotkov). Najbolj se je zmanjšal delež težke in v tem okviru vojaške industrije. Manjši je tudi delež kmetijskega sektorja, delež storitev pa povečal na 65 odstotkov BDP. V gospodarstvu poteka obsežno prestrukturiranje, ki naj bi izboljšalo njegovo učinkovitost, spodbujeno z obsežnimi reformami na področju davkov, zdravstva, pokojninskega sistema in tujih naložb. Reform se je lotila nekdanja vlada pod vodstvom Mikulasza Dzurinde, kar jo je zaradi nepriljubljenih kratkoročnih učinkov stalo mandata, vendar postajajo vse bolj očitni dolgoročni učinki, med njimi rast zaposlenosti, produktivnosti in plač.

Znani Slovaki so Štefan Banič, ki je izumil padalo leta 1913, začetnik poparta Andy Warhol, ki se je kot Andrej Varchola rodil staršem iz vzhodne Slovaške, in orkester Slovenska filharmonia, ki so ga ustanovili leta 1949.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 9. maj 2008 / 07:00

Prazniki so zato, da jih praznujemo

V krajevni skupnosti Begunje praznujejo krajevni praznik 4. maja. Veliko je načrtov, ki jih želijo uresničiti.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 5. december 2008 / 07:00

Kranj v prazničnih barvah

Kranj - Mesto Kranj so konec prejšnjega tedna osvetlile novoletne lučke. Na Glavnem trgu v Kranju so postavili božično drevo, podaril ga je Vinko Plavčak iz Stražišča, blagoslovi...

Žirovnica / petek, 5. december 2008 / 07:00

Nocoj osrednja občinska proslava

Žirovnica - Danes ob 19. uri bo v telovadnici OŠ Žirovnica osrednja prireditev ob občinskem prazniku (3. december, v spomin na dan rojstva dr. Franceta Prešerna) in desetletnici...

Kronika / petek, 5. december 2008 / 07:00

Žerjavica zanetila požar

Domžale - Pred dnevi je sredi noči zagorelo v objektu v kraju Kokošnje (območje Domžal). Kriminalistična komisija je ugotovila, da je zagorelo v lesenem objektu, v katerem so bil...

Šport / petek, 5. december 2008 / 07:00

Plezalci za konec na Podnu

Ta konec tedna se bo s finalnimi obračuni državnega prvenstva končala letošnja sezona v športnem plezanju, v dvorani na Podnu pa bomo še enkrat lahko zaploskali našim najboljšim.

Šport / petek, 5. december 2008 / 07:00

Gregor dvignil kar 240 kilogramov

Kranj - Gregor Jankovič iz Britofa pri Kranju je minuli konec tedna imenitno nastopil na mednarodnem prvenstvu v dviganju uteži v Postojni. V disciplini tezno leže je z odličnim...