Poljska, Varšava

Poljska

Z dobrimi 38 milijoni prebivalcev je Poljska za Rusijo in Ukrajino največja evropska država v tranziciji, članica EU pa je toliko časa kot Slovenija.

Članstvo v Evropski uniji: od leta 2004

Politična ureditev: parlamentarna republika

Glavno mesto: Varšava

Površina: 312.683 km2

Prebivalstvo: 38,10 milijona

Denarna enota: zlot

BDP: 6.385 evrov na prebivalca

Uradni jezik: poljski

Republika Poljska je obmorska država v Srednji Evropi, leži med Nemčijo na zahodu, Češko in Slovaško na jugu, Ukrajino in Belorusijo na vzhodu, ter Baltskim morjem, Litvo in Rusijo na severu. Njen položaj in dostopnost ozemlja sta pomenila, da je bilo na njenem ozemlju mnogo vojn, in skozi stoletja so se njene meje znatno spreminjale.

Zgodovina poljske države sega v 10. stoletje, ko so se na ozemlju današnje Poljske začele združevati etnične skupine pod upravo dinastije Piastov. V 12. stoletju je prej enotna država razpadla na več manjših teritorijev. Nemirna doba 17. stoletja je prinesla švedsko zasedbo, v tem času so se bíle tudi mnoge bitke z otomanskim imperijem, Rusijo, Kozaki, Transilvanijo in Prusijo. V razsvetljenstvu je pomembno vlogo za razvoj dežele igralo gibanje za politično prenovo, ki je napisalo prvo evropsko ustavo leta 1791. Proces reformiranja se je zaključil z razpadom Poljsko-litovske unije ter razdelitvijo poljskega ozemlja med Rusijo, Prusijo in Avstrijo. Država je bila nanovo oblikovana v času Napoleona, in sicer kot Varšavska vojvodina. Slednja se je po padcu Napoleonove vladavine preobrazila v Kongresno kraljestvo, ki je temeljilo na liberalni ustavi. S časom so ruski carji oklestili poljsko samostojnost in Rusija si je kasneje priključila kraljestvo. Po prvi svetovni vojni je nastala nova država Druga poljska republika. Novo nevarnost suverenosti pa je pomenila Sovjetska zveza, s katero se je Poljska zapletla v poljsko-sovjetsko vojno leta 1919 in po sporazumu ohranila samostojnost. Leta 1939 sta si jo sporazumno razdelili Nemčija in Sovjetska zveza. Po drugi svetovni vojni je Poljska dobila komunistično upravo in velik vpliv Sovjetske zveze. Delavski nemiri leta 1980 so vodili k ustanovitvi poljskega sindikata Solidarnost, ki je s časom postal močna politična sila. Okrnil je prevlado komunistične partije in leta 1989 slavil zmago na parlamentarnih volitvah, leto kasneje pa je kandidat Solidarnosti Lech Walensa postal predsednik države.

Poljska je demokratična republika z ustavo, ki v trenutni različici obstaja od leta 1997.Vladno strukturo vodi kabinet ministrov na čelu z ministrskim predsednikom. Poglavar države je predsednik, ki ga volilni upravičenci volijo vsakih pet let. Predsednik države je Lech Kaczinsky, letos na novo imenovani premier pa Donald Tusk. Poljski volivci volijo člane dvodomnega parlamenta (narodni zbor), ki sestoji iz 460 članov spodnjega doma (sejm) in 100 članov senata. Poljska je razdeljena na vojvodstva kot administrativne enote. Teh je po letu 1998 šestnajst.

Poljska je v devetdesetih letih relativno hitro liberalizirala gospodarstvo in postala ena od najbolj uspešnih držav v tranziciji ter zaradi velikega števila prebivalstva in vključitve v EU najbolj zanimiva za tuje naložbe. Gospodarstvo gre v smeri intenzivnejšega razvoja proizvodnje izdelkov z višjo dodano vrednostjo. S tranzicijo je prišlo do obsežnega prestrukturiranja. Poljska je poleg Slovenije prva tranzicijska država, ki je presegla višino BDP izpred desetih let.

Znani Poljaki so astronom Nikolaj Kopernik, skladatelj Frederic Chopin, znanstvenica Marie Curie-Sklodowska, režiser Roman Polanski in papež Karol Woytila (Janez Pavel II.), Nobelovi nagrajenci pisatelji Sienkiewicz, Reymont, Milosz in Szymborska.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 5. julij 2013 / 07:22

Gorenjski glas, št. 53

Gorenjski glas, 5. julij 2013, št. 53

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007