Poldrugo desetletje reševalcev
Letos, ko Gorsko reševalna zveza Slovenije praznuje 95 let, slavi tudi njeno najmlajše društvo.
Leta 1990 je prvih devet Jezerjanov opravilo izpite za gorske reševalce, dve leti pozneje pa so ustanovili samostojno gorsko reševalno službo, ki se je lani preimenovala v društvo. 1. decembra so obletnico slovesno proslavili v dvorani Korotan na Jezerskem, ki so jo poleg domačinov napolnili tudi prijatelji gorskih reševalcev od drugod.
Na Jezerskem smo prvi, ki lahko pomagamo ponesrečenim v naših gorah, je v slavnostnem nagovoru med drugim dejal predsednik Drejc Karničar. Družina Karničar je domala vsa vključena v dejavnost gorskih reševalcev, oče Andrej kot dolgoletni oskrbnik Češke koče je oral ledino, brat Luka pa je bil sploh ustanovitelj gorsko reševalne službe. »Praznujemo po zaslugi Luka, prvega vodja tovarišev v navezi, ki so odhajali gor zaradi klica na pomoč,« je dejal Drejc Karničar. Da so se pred poldrugim desetletjem lahko organizirali kot samostojna enota gorske reševalne službe, so se morali Jezerjani zelo dokazovati. Vendar je bilo v teh stenah vse več nesreč, iz Kranja je imela tamkajšnja GRS daleč, generacija jezerskih planincev in alpinistov je bila dovolj sposobna reševanja iz gora, tako da so naposled lahko začeli. In imeli so voditelja, ki je nitke znal povezati v močno vrv … To je bil Luka in tu je bilo še 16 ustanovnih članov, ki so svoje poslanstvo vzeli resno in odgovorno. Žal so Luka in Rada Markiča, prav tako ustanovnega člana, pred desetletjem izgubili v nesreči gorskih reševalcev pod Okrešljem, v duhu pa sta še vedno z danes 24 člani društva, ki velikokrat uspešno rešijo življenje planinca v gorah, nekajkrat pa so žal le tihi grobarji sredi domačih sten … V teh letih so izpeljali 90 reševalnih akcij.
Na prireditvi je domačim gorskim reševalcem spregovoril nekaj spodbudnih besed župan Milan Kocjan, ki je poudaril pomen prostovoljnosti in solidarnosti, ki povezujeta te ljudi. Majhen kraj, veliko srce, jih je označil predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Miro Pogačar. Pozdravili so jih je predsednik Planinske zveze Slovenije Franc Ekar, pa Fritz Klaura iz sosednje Železne Kaple, Zvone Korenčan iz GRS Kranj in več predstavnikov domačih društev. Ob tej priložnosti so podelili tudi priznanja Gorsko reševalne zveze Slovenije. Bronasta so za desetletno sodelovanje dobili Janez Krč, Miha Kuhar in Janko Rebolj, srebrna za petnajstletno delo Darja Eržen, Dane Jagodic, Janez Smrtnik, Jaka Šenk in Drejc Karničar, zlata za dvajsetletno sodelovanje pa Izidor, Davo in Tone Karničar, Irma in Milan Šenk, Peter Sušnik in Franc Zadnikar.