Povezal bo znanje in gospodarstvo
Tehnološki park, ki naj bi zrasel na območju industrijske cone na Trati, naj bi začeli graditi leta 2010. Dve petini denarja za 5,6 milijona evrov vreden projekt, naj bi pridobili iz evropskih skladov.
V okviru regionalnega razvojnega programa Gorenjske, ki je vključen tudi v nacionalni razvojni program do leta 2023, je med sedmimi projekti predvideno tudi gospodarsko središče v Škofji Loki. Nedavno so ga javnosti v Škofji Loki predstavili Boris Bregant, ki v regionalnem razvojnem svetu Gorenjske vodi projektni svet, župan občine Škofja Loka Igor Draksler in Rok Šimenc iz Razvojne agencije Sora. Namen razvojnega programa za Gorenjsko je revitalizirati njen razvoj, ki se je zadnje desetletje ustavil, ko so se prestrukturirale prej nosilne industrijske panoge. Lega Gorenjske na stičišču evropskih poti, uspehi nekaterih njenih gospodarskih panog, ki sledijo razvojnim trendom, imajo tržišče in prinašajo dodano vrednost, so prednosti, ki jih je treba izkoristiti. Namen, ki ga želi doseči regionalni razvojni program, je doseči takšen razvoj Gorenjske, da bo ujela korak z razvito sosesko. V Škofji Loki, kjer sta kovinarska in lesna industrija nosilni panogi, bodo na tem utemeljili vsebino tehnološkega parka. Za obliko je že poskrbljeno: prostor naj bi našel v industrijski coni, kjer bo svoje stavbe gradilo sedem tovarn. V bližini je obrtna cona, kjer prav tako že gradijo nekateri podjetniki, občina pa je za obe zagotovila komunalno opremljenost.
Tehnološki park bo torej temeljil na v preteklosti ustvarjenem znanju v lesarski in kovinarski panogi, tu bodo prostore namenili podjetjem, laboratorijem in izobraževanju. Tu bosta tehnološka centra za livarstvo (orodjarstvo, elektromehaniko in elektroniko) in lesarstvo, saj želijo ustvariti osrednje podporno okolje na Gorenjskem za ti dve področji. V Škofji Loki imajo tudi dve srednji šoli s tega področja in višjo strojno šolo, to znanje bodo povezali z gospodarstvom, vzpostaviti želijo prostorske pogoje z infrastrukturo za tehnološki razvoj in razvijati nove proizvode in tehnologije ter jih neposredno prenašati v okolje.
Nosilec projekta je občina Škofja Loka, vodi ga Razvojna agencija Sora, v njem pa sodelujejo omenjene tri šole in za sedaj sedem podjetij. Še vedno pa so odprte možnosti tudi za nove družbenike, ki so še pripravljeni sodelovati v tem projektu javno-zasebnega partnerstva. Vrednost naložbe v tehnološki park je 5,6 milijona evrov, 40 odstotkov naj bi pridobili iz evropskih skladov, sicer pa bodo prispevale občina, regija, ministrstvo za gospodarstvo in zainteresirana podjetja. Graditi naj bi ga začeli leta 2010.
Kovina in les – to znamo, pravijo na Loškem. V enem najuspešnejših podjetij, ki bo gradilo v industrijski coni, v Unitechu, svojo priložnost v tehnološkem parku vidijo zlasti v možnosti dodatnega izobraževanja kadrov, želijo si predvsem »izdelanih« kadrov, ki bodo že takoj lahko samostojno delali. Prednost vidijo v skupnih razvojnih potencialih in nastopu pri skupnih projektih in v dejstvu, da je lahko tehnološki park generator novih idej in novih produktov, je dejal predstavnik Unitecha Andrej Magušar. Tudi v Jelovici izjemen pomen pripisujejo izobraževanju, računajo pa tudi na sodelovanje z drugimi lesno-predelovalnimi podjetji, šolami, institucijami in združenji, je ob predstavitvi povedal Matevž Kodela.