Prve znake dobrodošlice za Strojanove že vidimo. Na fotografiji sta turški šotor in manjši šotor, primeren za dvojčke, ki ga bodo ob sprejemu podarili Strojanovim.

Strojanovim našli novi dom

Država je končno poskrbela za romsko družino Strojan in jim zagotovila novo domovanje v Tenetišah.

Vsa čast Vladi Republike Slovenije. Kljub temu da njeni uslužbenci delajo po cele dneve, največkrat tudi ponoči ne zatisnejo očesa, so vendarle še zbrali toliko moči, da so uredili vse potrebno okrog novega bivališča velike družine Strojan. V dogovoru z lokalnimi, ampak res zelo lokalnimi oblastmi, bodo po novem na območju deponije Tenetiše živeli člani družine Strojan. Predstavniki vlade so se namreč včeraj zvečer mimo župana Perneta na skrivaj sestali ožjo ekipo zainteresirane javnosti iz Tenetiš in Mlake.

Deponija ne, Strojanovi da

Krajane iz okolice deponije Tenetiše zadnji poraz na referendumu ni zlomil, nasprotno, še bolj jih je podžgal, da zadevi naredijo konec in se odločijo za resnici na ljubo manj dobro, pa vendarle rešitev, kaj narediti z območjem deponije. Znano je, da so prizadeti prebivalci Mlake in Tenetiš vseskozi bili navdušeni nad regijsko deponijo. Ampak ne pri njih. Kranjsko županstvo pa je vztrajalo pri svojem. Dolgoročno vizijo tega območja so videli samo v razvoju regijske deponije, kamor bi vozili smeti z Gorenjskega, kasneje Slovenije, po letu 2020 pa tudi iz sosednjih evropskih držav. Ves projekt je menda skrbno popisan v elaboratu Tenetiše je smetiše, ki je zaenkrat še skrbno varovana skrivnost, ampak ne za Malega brata, ki sem ga že uspel do polovice prebrati. Čez sem že na 82. strani, zgodba je zanimiva, se razpleta in računam, da bom elaborat prebral do ponedeljka. Potem bo novim bralcem najbrž na voljo v kranjski knjižnici.

Vendar pa se je vse skupaj čez noč spremenilo, namreč slovenska vlada, bistra in zvita, kot je, je krajanom Mlake in Tenetiš ponudila novo solucijo. Namesto regijske deponije jim je predlagala, da v svoje okolje sprejmejo družino Strojan, ki se bo v Tenetišah zagotovo počutila odlično. Kot smo izvedeli od vira, ki ga ne bom imenoval, je pa prisostvoval na sinočnjemu sestanku, so okoličani deponije z odprtimi rokami sprejeli možnost, ki jim jo je ponudila vlada. Strojanovi naj bi se v Tenetiše preselili do letošnjega božiča.

Novi prijatelji za naše otroke

Kot smo izvedeli od krajanov, so ti navdušeni nad predlogom. »Naši otroci bodo končno dobili družbo svojih let. Res, da ne bodo več mogli nastopati s transparenti na protestih, čeprav si tega tako zelo želijo, ampak smo jih nekako le uspeli prepričati,« je povedal krajan, ki ne želi biti imenovan. »Le redki otroci imajo tako priložnost, da bodo lahko skupaj z otroki Strojanovih cele dneve brskali po smeteh in se igrali s starimi odpadki ter uživali v vseh skrivnostih, ki jih taka deponija ponuja. Poleg tega sem prepričan, da se bodo od sovrstnikov lahko naučili marsikaj, saj imajo ti za sabo mnogo več izkušenj, kot pa naša mladež. Navdušena krajanka je dodala, da bo svoja dva šolarja kar izpisala iz šole, saj je ni boljše šole, kot je življenje samo. »Če bo to življenje oplemeniteno z izkušnjami otrok naših novih sosedov, se za to lahko samo še zahvalimo vsem bogovom, višjim silam, ali kar slovenski vladi, ki nam omogoča to srečo.«

Odbor za sprejem

Domačini so že pripravili odbor za sprejem Strojanovih. Intenzivno se pripravljajo na slavje. Kot smo izvedeli, so že povabili simfonični orkester, ki jim bo ob dobrodošlici zaigral Odo radosti, kokrški gasilci bodo Strojanovim otrokom podarili ročno brizgalno iz leta 1921, da se bodo lahko otroci špricali po smetišču, filozof Slavoj Žižek naj bi pripravil šest ur dolg filozofski pogled na globalne razsežnosti otroškega veselja, kmečke ženice iz različnih tovrstnih društev po Sloveniji pa bodo pripravile jedačo in pijačo za vse prisotne. Slišali smo, da bodo ponudile suši, karpačo, kaviar, argentinske zrezke, burek, morskega psa, baklave in podobne domače dobrote … Uradne izjave Strojanovih o ustreznosti bivališča še nismo dobili, je pa Mirko v neki oštariji v Šentvidu v Ljubljani razlagal, da so jim tokrat ponudili raj na zemlji, da bodo imeli v upravljanju veliko deponijo, da bodo vseskozi deležni skrbnega varovanja s strani sokrajanov in da bodo lahko v goste vabili svoje prijatelje sonarodnjake iz celega sveta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 17. julij 2007 / 07:00

Avtobusni prevozniki bi cene vozovnic prepolovili

Ljubljana – V petek sta Jožef Veren, predsednik sekcije za javni potniški promet v linijskem in prostem cestnem prometu, in Robert Sever, direktor Združenja za promet in zvez...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. julij 2013 / 15:59

Pri štiridesetih v najboljši kondiciji

V Žireh letos praznujejo štirideset let od ustanovitve nogometnega kluba, praznovanje na novem igrišču pa so popestrili tudi s tekmo med domačo ekipo in prvoligašem Triglavom.

Nasveti / ponedeljek, 1. julij 2013 / 15:04

Iz tebe pa nikoli nič ne bo

Molim, da tega stavka ne sliši noben otrok več. Ne vem, ali me zgoraj slišijo. Je samo majhna prošnja, ki pogosto ostaja neuslišana. Zato pravim še vam. Nikoli ne recite tega otroku. Niti ob koncu...

Razvedrilo / ponedeljek, 1. julij 2013 / 14:53

V Loki 'luftajo' enkrat na mesec

V centru Škofje Loke bo vsako prvo soboto v mesecu, vse do oktobra, potekal poseben festival kreativnosti; prva, junijska sobota pa je pokazala, da je ideja med ljudmi naletela na dober odziv.

Šenčur / ponedeljek, 1. julij 2013 / 14:31

Gasilstvo spodbudil požar

Prostovoljno gasilsko društvo Voklo so vaščani ustanovili leta 1923 po požaru Pri Matičku.

GG Plus / ponedeljek, 1. julij 2013 / 12:40

Država številnih afer

Da ne bo nesporazuma: država, ki jo imamo, kakršna koli že je, je še vedno največji dosežek v naši novejši zgodovini. Ne glede na to, da jo kar naprej kritiziramo in da je ta kritika največkrat upr...