Namesto »kam s smetmi«, se raje vprašajmo »kako s smetmi«
Spet se je razvnela, če ne celo razplamenela debata o gorenjskih smeteh. Dovolite, da najprej izrazim svoje osebno stališče, da se mi v 21. stoletju zdi razpravljanje o odlaganju smeti kot glavnem problemu vsaj malce neprimerno.Morali bi se namreč pogovarjati, kako ločeno zbirati, zmanjševati in odgovorno ravnati s smetmi. Če nekateri v smeteh vidijo predvsem denar in delovna mesta, jaz najprej dajem prednost skrbi za zdravje in okolje. Vseeno pa se tudi strinjam z mnogimi, ki ugotavljajo, da je potrebno urediti tudi tisto najosnovnejše – to je primerne odlagalne površine.
Kot župan si želim, da je Tržič prepoznaven kot tisto, kar je – kot mirno, zdravo in urejeno mesto. Da smo občina s prijaznimi ljudmi, lepo naravo in gorami, kjer si lahko vsakdo spočije od napornega delovnika. Zato je prav, da smo ponosni na čisto in lepo okolico in da se ne predstavljamo kot občina, ki želi biti gorenjski regijski center za odpadke, ki bi služil 25 občinam.
Že tolikokrat poprej sem povedal, da so moja načela jasna: urejena, zdrava in varčna občina želimo biti! A obenem se v Tržiču zavedamo lastne odgovornosti in smo sedanje odlagališče pripravljeni zapolniti s prebranimi in za okolje neškodljivimi odpadki ter v razumnih količinah. Poleg tega bomo odlagališče sanirali in preuredili, da bo okolju še bolj prijazno. Poudarjam kot že večkrat poprej – nočemo in ne bomo prevzemali odgovornosti za celotno Gorenjsko, kar so na referendumu jasno povedali tudi krajani Kovorja in njihova volja se mora in se bo spoštovala.
Ostajam zvest tistemu, kar sem zagovarjal v preteklosti, kar zagovarjam danes in tako bom ravnal tudi v prihodnosti. Nekateri, nekoč goreči zagovorniki velikodušnega sprejemanja vseh gorenjskih smeti, pa so danes postali zagovorniki popolnega zaprtja odlagališča Kovor. Kot župan ne nasprotujem temu stališču kot eni izmed možnih rešitev, bojim pa se, kako bodo ob morebitnem zaprtju deponije obrazložili tedanje realne podražitve položnic, saj so nekoč strašili, da se bodo položnice neznosno podražile, če ne bomo vzeli vseh gorenjskih smeti.
In čemu smo priča v resnici? Danes v Tržiču nimamo vseh gorenjskih smeti in nimamo dražjih komunalnih položnic. V Sloveniji in Evropski uniji Tržič ne želi biti znan po prepirih in razprtijah, zato tudi pomagamo drugim občinam in držimo obljube, saj se z 10. decembrom preneha odlaganje kranjskih smeti v Kovorju. Delamo vsem na očem – transparentno in odgovorno – za dobrobit vseh občanov in ne le peščice posameznikov.
Pa še moje dodatne ponujene rešitve: tako kot drugod po Evropi, je edino pametno, da je center za ravnanje z odpadki tam, kjer največ smeti nastaja in za tem še vedno stojim. Sam sem v življenju izkusil, da je pravilno ostati zvest svojim načelom in da je treba sprejemati kompromise. Ponujam zmerne rešitve, ki bi bile lahko sprejemljive za vse – a to je naloga vseh vpletenih, ne samo Tržiča. In dokler ne najdemo te skupne rešitve, lahko le vsak pri sebi zmanjšujemo odpadke, jih tudi ločujemo in kompostiramo že doma. Tako bodo naši skupni problemi manjši, česar si želimo prav vsi – naša Gorenjska bo zato manj onesnažena in še bolj nam bodo zavidali njene lepote.
S spoštovanjem,
mag. Borut Sajovic
župan občine Tržič