Aids v številkah
Čeprav je dolgo kazalo, da bo Evropa svetla točka, kar se tiče uničevalnega pohoda virusa HIV - slednji je v državah podsaharske Afrike povprečno življenjsko dobo "spustil" tja na trideset let in nekaj, zadnji podatki govorijo drugače.
Število okužb v zadnjih letih tudi v razvitih evropskih državah narašča hitreje, kot je bilo pričakovano, vendar razviti svet razpolaga z zdravili, ki preprečujejo razvoj bolezni. V Sloveniji lahko v prihodnosti pričakujemo med 35 in 40 novih okužb na leto, ker je v primerjavi s stanjem v preteklih letih, ko se je število na novo okuženih gibalo med 15 in 20, precejšnje povečanje. Medtem aids v državah tretjega sveta zahteva strahoviti davek. Njegova največja žrtev so znova – otroci. V letu 2005 je zaradi aidsa umrlo 570 tisoč otrok, mlajših od 15 let. 90 odstotkov okuženih otrok nima na razpolago zdravil, ki bi jim omogočila preživeti. Zaradi aidsa je osirotelo že 15 milijonov otrok.
Mladi in spolnost: starostna meja se niža, ozaveščenost (na srečo) tudi
V zadnjih desetletjih se je meja, pri kateri se mladi začnejo spolno živeti spustila na 16 do 17 let, so pa mladi, kar se tiče spolnosti, precej dobro poučeni in tudi ozaveščeni. Še vedno pa je delež tistih, ki ob prvem spolnem odnosu uporabijo zaščito pred nosečnostjo, prenizek: znaša namreč le 60 odstotkov.
Spolno prenosljive okužbe ogrožajo mlade
Mlade, ki se šele podajajo v svet spolnosti, ne ogrožata samo nezaželena nosečnost in aids. Pretijo jim tudi druge spolno prenosljive okužbe, ki pogosto minejo brez kakršnihkoli bolezenskih znakov, na dolgi rok pa lahko vodijo v življenje ogrožajoče zaplete. Najbolj pogoste so okužbe s humanimi papiloma virusi (HPV), klamidijo in genitalnim herpesom, pred katerimi se je mogoče obvarovati relativno preprosto: z uporabo kondoma ob čisto vsakem spolnem odnosu. Kondom v žepu najstnikov bi moral postati tako samoumeven kot to, da gredo čez konec redna ven ali da hodijo v šolo. Pri mladih so pogoste tudi bežne infekcije, ki se uspešno pozdravijo, ter trihomonas, parazit v nožnici, ki omogoča okužbo še z drugimi bakterijami in ki lahko ogrozi plodnost. V zadnjih letih narašča število okužb s klamidijo, bakterijo, ki počasi prodira globlje v telo in tudi ogroža plodnost.
S HPV okuženih 70 odstotkov mladih
Ena od najpogostejših spolno prenosljivih okužb je okužba s humanimi papiloma virusi (HPV). Z njim se vsak enkrat v življenju okuži več kot polovica populacije, še posebej so ogroženi mladi v starosti od 15 do 25 let – med njimi naj bi jih bilo okuženih kar okrog 70 odstotkov. HPV virusov je več kot sto, »težave« povzročajo štirje od njih: HPV 6, 11, 16 in 18. Povzročajo namreč 70 odstotkov raka na materničnem vratu (HPV 16 in 18) in 90 odstotkov genitalnih bradavic (HPV 6 in 11). Za okužbo s HPV je značilna odsotnost bolezenskih znakov (razen genitalnih bradavic, pa še te se lahko pojavijo le sem in tja kakšna), zato okuženi za okužbo sploh ne ve. Pri večini okužba v pol do enega leta izzveni. Zaščita pred okužbo je redna uporaba kondoma.