Mestno drobovje razpada

Za ureditev mestne infrastrukture bo v prihodnjih desetih letih treba zagotoviti več kot 130 milijonov evrov.

Kranj – »V Kranju imamo dobro vodo, ki pa teče po dotrajanih ceveh,« je po končani »inventuri podzemlja«, kot se je izrazil, poudaril župan Damijan Perne. Po pregledu toplovodnega, plinovodnega in kanalizacijskega omrežja namreč ugotavljajo, da je bilo v preteklosti namenjenega premalo denarja za obnovo in dograjevanje kanalizacije, v ceno ni bila vključena investicijska cena. V to kislo jabolko bodo zato morali ugrizniti zdaj. O uvedbi investicijske cene naj bi mestni svet odločal že danes.

Načrt za naložbe v posodobitev kanalizacijskega in vodovodnega omrežja je pripravljen za prihodnjih deset let. Direktor občinske uprave Aleš Sladojević je razložil, da so nekateri deli vodovodnega omrežja celo starejši od sto let, zaradi dotrajanosti pa se na leto izgubi okrog tri milijone kubičnih metrov oziroma skoraj štirideset odstotkov vode. Za naložbe na področju preskrbe s pitno vodo bo zato treba zagotoviti skoraj 32 milijonov evrov. Zato predlagajo uvedbo investicijske cene v višini 0,60 evra na kubični meter vode.

Posodobitve so nujne tudi pri kanalizacijskem sistemu, saj je skoraj polovica tega sistema starejšega od trideset let. Poleg tega približno šest tisoč objektov v kranjski občini še ni priključenih na kanalizacijsko omrežje. »To je nujno treba urediti do leta 2017, saj je to zaveza slovenske vlade Evropski uniji,« je opozoril Sladojević. Za gradnjo in obnovo kanalizacijskega omrežja bo po ocenah treba zagotoviti 62 milijonov evrov. Zato bodo mestnemu svetu predlagali uvedbo investicijske cene v višini 1,06 evra. Skozi to ceno naj bi prebivalci kranjske občine v desetih letih zbrali okrog 40 odstotkov potrebnih sredstev, preostanek pa bo treba zagotoviti iz drugih virov. Za posodobitev čistilne naprave, katere zmogljivost je postala za Kranj premajhna, pa bo treba zagotoviti še dodatnih 42 milijonov evrov. Računajo, da naj bi približno polovico tega denarja pridobili iz evropskega kohezijskega sklada.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 16. maj 2021 / 09:49

Otroke spodbujajo h gibanju

Na Osnovni šoli Predoslje so se pridružili projektu Trajnostna mobilnost v vrtcih in osnovnih šolah, saj so želeli spremeniti potovalne navade, otroke pa želijo spodbujati h gibanju.

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 13. september 2013 / 07:00

In mali bodo veliki

Gibanje malih občin, z manj kot pet tisoč prebivalci, imenovano G6, se strinja z zmanjšanjem števila občin. Po njihovem predlogu naj bi bilo po novem na Gorenjskem šest občin.

Nasveti / petek, 13. september 2013 / 07:00

Andrejin šopek na krožniku

Prijateljica Andreja ima razstavo v Šivčevi hiši. Na katalogu, ki ga je oblikovala druga Andrejka, je na naslovnici čudovit šopek z oranžno rdečimi in rumenimi gerberami, zelenimi vejicami zašiljen...

Razvedrilo / petek, 13. september 2013 / 07:00

Ob košarki tudi glasba

Dogajanje na Jesenicah je v minulih dneh zaznamovala košarkarska vročica, v Križah pa so za dobro voljo poskrbeli s tradicionalnim Vikendom smeha.

Razvedrilo / petek, 13. september 2013 / 07:00

Zgovorni Francois Pierre

Cassis je navdušil s svojimi barvitimi hiškami, ozkimi ulicami, gostinska ponudba pa je cenovno primerno 'zasoljena', tako da je regionalno tekmovanje v La Ciotatu v njihovem najpopularnejšem športu –...

GG Plus / petek, 13. september 2013 / 07:00

Doma (5)

Čez čas se je naši slovenski četici pridružil tudi neki Tone, ki je bil mesar. Sam bog nam ga je poslal! Nekoč je – medtem ko je šel ven iz taborišča na delo – zagledal govedo brez gospoda...