Kisel nasmeh
Res je, če použijemo limono (Citrus limon) oz. njen sok, se bomo najprej skremžili. A, če obenem pomislimo, koliko zdravja smo s tem zaužili, se nam bo na usta prikradel nasmeh. Bolj kisel bo, bolj zdravi bomo.
Domovina limone je Indija, od koder se je razširila v Perzijo in Afriko. Uživali so jo stari Grki in Arabci, ki so z njo zdravili zlatenico. Limona se domače počuti v vseh mediteranskih deželah, dobro uspeva tudi pri nas na Primorskem.
Kontracepcijska limona
Limona naj bi svoj čas veljala za nekakšno kontracepcijsko sredstvo. Ženske so stisnile sok limone na tkanino in jo vstavile v nožnico, kar naj bi preprečilo zanositev. Tej stari tradiciji se ne čudijo nekateri sodobni znanstveniki, ki menijo, da bi citronska kislina v limoni res lahko uničila encime v moškem semenčecu. Da pa ne bi kdo pomislil, da smo naravnani proti rodnosti, gremo kar takoj k bolj pozitivnim učinkom limone na zdravje.
Uničevalka klic
Limona oz. citrona vsebuje same dragocene snovi, obilico vitamina C, vitamine skupine B, PP in provitamin A. V njej so zastopane tudi rudnine in mikroelementi, kot so kalcij, železo, baker, mangan in silicij ter sadne kisline. Limonina lupina pa je bogata tudi z eteričnim oljem. Sveže iztisnjen limonin sok deluje močno antiseptično (uničuje klice), antibakterijsko in diuretično (pospešuje izločanje seča in tako odstranjuje bakterije iz telesa), kar je izrednega pomena v preventivi človekovega zdravja. Sposobnost uničevanja klic je bistvena pri obolenjih, kot so prehlad, gripa, vročina, vnetja dihalnih poti, infekcije in epidemije. Pametno je, če poleg soka pojemo tudi »meso«, saj snovi, ki jih vsebuje, odločilno povečajo učinek vitamina C. Sadež naj bi v sebi skrival dvakrat več vitamina C kot pomaranča. Če pijemo limonin sok ali limonovec, ohranjamo splošno zdravje in preprečujemo bolezni. Pri prehladu in gripi je učinkovito, če mu dodamo še česen in cimet ter pripravimo vroč napitek. Pogret limonin sok se obnese za grgranje pri vnetem grlu in dlesnih.
Prijateljica žil in kože
Potrjeno je, da limona krepi stene krvnih žil, zlasti ven in kapilar. Tako lahko prepreči nastanek krčnih žil in modric, pa tudi aterosklerozo. Deluje poživljajoče in osvežujoče, pripomore k boljši koncentraciji, znižuje povišan krvni tlak. Fosfor iz soka ima pomirjevalen vpliv na živce in blaži migreno. Limonin sok krepi odpornost proti okužbam želodca, jeter in prebavil. Posebej koristi pri slabosti in bruhanju. Uporabljamo ga tudi zunanje kot antiseptik za akne, ogrce, bradavice, sončne opekline. Izkaže se pri zdravljenju kožnih nečistoč, pri odprtih porah in gubah, pegah, mastni koži, razpokani koži na rokah. Pripomore k lepši polti. Nekatere novejše študije kažejo v smer, po kateri naj bi limonin sok preprečeval širjenje virusa HIV. Avstralski znanstvenik Roger Short meni, da so najnovejše laboratorijske preiskave citronske kisline spodbudne in da bi le ta lahko onesposobila virus HIV. Seveda pa je zaenkrat še nemogoče in nespametno trditi, da so odkrili zaščito pred virusom HIV.
Limonin sok po slamici
Za pripravo limoninega soka potrebujemo sok 1 limone in 1 dl vode. Tako kot limonado, tudi ta sok pijemo v razmerju 1:5. Lahko ga sladimo z medom, sladkorjem ali pijemo nesladkanega. Drug način priprave limoninega soka navaja, da uporabimo 3 limone in 3 dl vode. Limone zvečer razrežemo na ploščice in jih prelijemo z vodo. Zjutraj na tešče izpijemo dobljeno tekočino, limono pa pojemo čez dan. Pri čiru na želodcu užijemo zjutraj na tešče žličko limoninega soka in žličko oljčnega olja. Kura naj traja dva meseca. Limonin sok in limonado je treba vedno piti po slamici. Če želimo ohranjati zdravje in preprečiti bolezen spijmo vsak dan sok 2 do 3 limon. Zoper jetrne bolezni in za lajšanje revme pijemo sok 3 do 4 limon. Če želimo shujšati in preprečiti zaprtje, spijemo sok 1 do 2 limon. Za krepitev otroške organizma zmešajmo žličko soka, medu in oljčnega olja. Pripravek naj použijejo slabotni otroci zvečer pred spancem.