Šolski zakon je "padel"
Državni zbor je z večino glasov zavrnil sporno novelo zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja. Tako je poslancem priporočil šolski minister Milan Zver.
Ljubljana - Ob ponedeljkovem glasovanju o zaupnici vladi je namreč premier Janez Janša ponudil kompromis, da se namreč vlada odpove najbolj spornim določilom predlagane novele zakona o vzgoji in izobraževanju. Tako je šolski minister Milan Zver v torek poslancem predlagal, naj zakonsko novelo zavrnejo, vlada pa bo pripravila zakon brez spornih členov in predlagala parlamentu, da ga sprejme po hitrem postopku. Sicer pa je državni svetnik Zoltan Jan poslancem najprej pojasnil vzroke, zakaj je državni svet zakonsko novelo zavrnil in napovedal tudi možnost referenduma. Nesprejemljivih je nekaj točk, največje kritike je bilo deležno določilo o stoodstotnem državnem financiranju zasebnih šol, nekaterim rešitvam v zakonu pa nasprotujejo strokovna javnost in socialni partnerji (dokaz za to je tudi zbranih 70 podpisov zoper predlagano novelo) in ker je zakonsko besedilo neusklajeno, so ga državni svetniki zavrnili.
Minister za šolstvo Milan Zver je poudaril, da je predlog za zavrnitev zakona obljuba, ki jo je v ponedeljek ob razpravi o zaupnici vladi dal predsednik Janez Janša. Sicer pa minister meni, da je v zakonu precej dobrih rešitev, za katere bi bilo škoda, če se ne bi uveljavile, denimo brezplačni učbeniki za vso osnovno šolo in brezplačno podaljšano bivanje otrok do 5. razreda. V poslanskih skupinah so napovedali, da zakona zaradi obljube, ki jo je dal premier Janša, ne bodo podprli, le v stranki NSi jim je žal dobrega zakona. Tudi v opoziciji so dejali, da bodo glasovali proti zakonu in pozdravili premierovo gesto in pripravljenost koalicije, da znova premisli o zakonu. Prepričani so sicer, da je odločitev koalicije takšna zaradi grožnje z referendumom, za katerega je opozicija prepričana, da bi bil za vlado izgubljen.
Poslanec Branko Grims (SDS) je v svoji razpravi poudaril gesto dobre volje, ki prihaja s strani premiera, znova pa je spomnil, da so določilo o stoodstotnem financiranju vzgoje in izobraževanja zasebnih (tudi cerkvenih) šol sprejeli poslanci SD, LDS in SNS leta 1996, ko so bili vladna koalicija. Znova je sedanji opoziciji očital, da neti kulturni boj s pomočjo sovražnega govora. S potezo dobre volje pa sedaj njihova stranka in sedanja koalicija tranzicijski levici ponuja roko, da stopijo pred svoje volivce in se jim opravičijo, da so jih imeli za norca. Poslanec Anton Kokalj (NSi) je še vedno prepričan, da je zakonska novela dobra, češ da z manjšim vložkom v zasebno šolstvo dobimo večjo kvaliteto izobraževanja, zato se mu zdi nesmiselno nasprotovati zakonu, ki staršem in otrokom ponuja to možnost. Borut Sajovic (LDS), ki sicer ne nasprotuje zasebnim šolam, pa meni, naj te kar bodo, le da jih ne moremo financirati iz iste vreče kot javne, zlasti še, če nam za te manjka denarja. To kažejo tudi izkušnje iz tržiške občine, kjer primanjkuje denarja za obnovo šolskih stavb. Zakon je bil zavrnjen z 29 poslanskimi glasovi proti in le štirimi za.